Image
9.4.2018 0 Comments

Libec ALX S8 kit: Pomocník pre vašu zrkadlovku

Natáčanie a fotenie zrkadlovkami či bezzrkadlovkami naberá na popularite, a tak sa výrobcovia chytajú príležitosti a prinášajú stále nové príslušenstvo. Medzi štandardnú výbavu každého kameramana patrí statív, ktorý dobre poslúži na stabilné zábery pri dlhodobejšom filmovaní, fotení s dlhými expozičnými časmi alebo pri používaní objektívov s dlhou ohniskovou vzdialenosťou. Relatívne nový fenomén vo filmárskej praxi sú takzvané slidery. Tie sa vo väčšej miere začali používať pri uplatňovaní zrkadloviek v úlohe kamier. Zrkadlovky totiž nemali v podstate žiadnu stabilizáciu a bolo treba riešiť pohyb kamery. Samozrejme, vo filmárskej praxi sa kamerové jazdy používajú v podstate od počiatkov kinematografie, išlo však väčšinou o veľké a neskladné zariadenia, ktoré museli uviezť ťažkú kameru, väčšinou aj s kameramanom.  Zrkadlovka je však relatívne ľahká a slider potrebujete prenášať. Tvorí ho vodiaca koľaj alebo dvojica koľají, ktoré majú podstavec na umiestnenie na podložku. Po koľaji sa pohybuje vozík, na ktorý možno namontovať kamerovú hlavu.

Testovaný Libec ALX S8 kit je v podstate ucelený komplet, ktorý tvorí statív ALX T, slider ALX S8, kamerová hlava ALX H a puzdro RC-20. Zo­stavu možno používať ako statív s kamerovou hlavou, slider s kamerovou hlavou alebo ako kompletnú zostavu so sliderom umiestneným na statíve.

Statív ALX T má tri dvojdielne výsuvné nohy s nastaviteľnou rozperou uprostred. Umožňuje nastavenie výšky v rozsahu 60 až 150 cm a má nosnosť 2,5 kg. Je určený na použitie s guľovými hlavami s priemerom 75 mm.

Slider ALX S8 pozostáva z 800 mm hliníkovej koľaje, ukončenej na oboch stranách dvojicou rozkladacích nožičiek. Tie umožňujú jeho použitie na ľubovoľnej podložke. Všetky majú nastaviteľnú výšku. Kamerový vozík je uchytený 8 guľôčkovými ložiskami, po ktorých jazdí (4 zvrchu a 4 šikmo zospodu). Má aretačnú brzdu na zafixovanie pohybu a nastaviteľnú treciu brzdu, ktorá dobre poslúži hlavne pri náklone alebo zvislom použití. Slider je v strede vybavený rovnakým úchytom Dual Head ako kamerová hlava na pripevnenie k statívu. Na ten sa uchytáva veľkou skrutkou s rúčkou, ktorá umožňuje veľmi rýchle upnutie a zoradenie roviny podľa libely umiestnenej na vozíku.

Kamerová hlava ALX H má takisto uchytenie Dual Head. To znamená, že umožňuje uchytenie do 75 mm guľového závesu, ale vďaka rovnej ploche na spodnej časti aj na statívy s plochou základňou. Hlava má rýchloupínaciu doštičku s možnosťou pozdĺžneho pohybu a fixovania na presné vyváženie kamery. Je vybavená pozdĺžnou stabilizáciou kamery, ktorá špeciálnou pružinovou protiváhou zabraňuje samovoľnému pohybu kamery, a aretačnými brzdami. Hlava je vybavená aj libelou s LED podsvietením, ktoré je užitočné pri práci v noci.

Celá zostava je určená pre kamery s hmotnosťou do 2,5 kg. Chod slidera je plynulý, aj keď v najľahšom nastavení by som uvítal o niečo nižší odpor. Zostavenie slidera so statívom je veľmi rýchle a spočíva v priskrutkovaní veľkej nastavovacej skrutky, ktorá sa utiahne po zrovnaní libelou. Ak používate slider samostatne, stačí rozložiť nožičky. Pri samostatnom používaní namiesto prehadzovania hlavy odporúčam dokúpiť ďalšiu kamerovú hlavu. Vďaka nej navyše môžete slider používať aj vo vertikálnej polohe. Neprakticky je vyriešené iba rozkladanie nožičiek statívu, ktoré nemajú rýchloupínacie klipsy, ale skrutky. Práca so sliderom je jednoduchá a možno tak urobiť naozaj pekné a plynulé zábery. Hlava má plynulý chod a uchytenie kamery je veľmi dobre vyriešené, takže ju možno presne vyvážiť. Výrobca okrem tejto súpravy ponúka aj ALX S4 kit so 400 mm sliderom a ALX S12 kit s 1200 mm sliderom s dvojicou statívov a dvojicou hláv.

Celkovo: 86 %

Zapožičal: Syntex
Cena: 971 EUR 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Recenzie

Atraktívna grafická pracovná stanica All-in-one Lenovo Yoga A940

13.01.2020 00:10

Počítač typu „všetko v jednom“ s veľkým 27 palcovým dotykovým monitorom a podporou elektronického pera ocenia hlavne tvorcovia grafického obsahu, umelci, editori fotografií, ale aj inžinieri používajú ...

Recenzie

CAT S52 – odolný a pomerne tenký elegán

05.01.2020 00:10

Po smartfóne tohoto typu siahnu zrejme stavební inžinieri, geológovia, mechanici, sochári prípadne aj ľudia pracujúci v interiéri, ktorí intenzívne holdujú kutilským, záhradkárskym, turistickým a špor ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá