Image
9.4.2018 0 Comments

Libec ALX S8 kit: Pomocník pre vašu zrkadlovku

Natáčanie a fotenie zrkadlovkami či bezzrkadlovkami naberá na popularite, a tak sa výrobcovia chytajú príležitosti a prinášajú stále nové príslušenstvo. Medzi štandardnú výbavu každého kameramana patrí statív, ktorý dobre poslúži na stabilné zábery pri dlhodobejšom filmovaní, fotení s dlhými expozičnými časmi alebo pri používaní objektívov s dlhou ohniskovou vzdialenosťou. Relatívne nový fenomén vo filmárskej praxi sú takzvané slidery. Tie sa vo väčšej miere začali používať pri uplatňovaní zrkadloviek v úlohe kamier. Zrkadlovky totiž nemali v podstate žiadnu stabilizáciu a bolo treba riešiť pohyb kamery. Samozrejme, vo filmárskej praxi sa kamerové jazdy používajú v podstate od počiatkov kinematografie, išlo však väčšinou o veľké a neskladné zariadenia, ktoré museli uviezť ťažkú kameru, väčšinou aj s kameramanom.  Zrkadlovka je však relatívne ľahká a slider potrebujete prenášať. Tvorí ho vodiaca koľaj alebo dvojica koľají, ktoré majú podstavec na umiestnenie na podložku. Po koľaji sa pohybuje vozík, na ktorý možno namontovať kamerovú hlavu.

Testovaný Libec ALX S8 kit je v podstate ucelený komplet, ktorý tvorí statív ALX T, slider ALX S8, kamerová hlava ALX H a puzdro RC-20. Zo­stavu možno používať ako statív s kamerovou hlavou, slider s kamerovou hlavou alebo ako kompletnú zostavu so sliderom umiestneným na statíve.

Statív ALX T má tri dvojdielne výsuvné nohy s nastaviteľnou rozperou uprostred. Umožňuje nastavenie výšky v rozsahu 60 až 150 cm a má nosnosť 2,5 kg. Je určený na použitie s guľovými hlavami s priemerom 75 mm.

Slider ALX S8 pozostáva z 800 mm hliníkovej koľaje, ukončenej na oboch stranách dvojicou rozkladacích nožičiek. Tie umožňujú jeho použitie na ľubovoľnej podložke. Všetky majú nastaviteľnú výšku. Kamerový vozík je uchytený 8 guľôčkovými ložiskami, po ktorých jazdí (4 zvrchu a 4 šikmo zospodu). Má aretačnú brzdu na zafixovanie pohybu a nastaviteľnú treciu brzdu, ktorá dobre poslúži hlavne pri náklone alebo zvislom použití. Slider je v strede vybavený rovnakým úchytom Dual Head ako kamerová hlava na pripevnenie k statívu. Na ten sa uchytáva veľkou skrutkou s rúčkou, ktorá umožňuje veľmi rýchle upnutie a zoradenie roviny podľa libely umiestnenej na vozíku.

Kamerová hlava ALX H má takisto uchytenie Dual Head. To znamená, že umožňuje uchytenie do 75 mm guľového závesu, ale vďaka rovnej ploche na spodnej časti aj na statívy s plochou základňou. Hlava má rýchloupínaciu doštičku s možnosťou pozdĺžneho pohybu a fixovania na presné vyváženie kamery. Je vybavená pozdĺžnou stabilizáciou kamery, ktorá špeciálnou pružinovou protiváhou zabraňuje samovoľnému pohybu kamery, a aretačnými brzdami. Hlava je vybavená aj libelou s LED podsvietením, ktoré je užitočné pri práci v noci.

Celá zostava je určená pre kamery s hmotnosťou do 2,5 kg. Chod slidera je plynulý, aj keď v najľahšom nastavení by som uvítal o niečo nižší odpor. Zostavenie slidera so statívom je veľmi rýchle a spočíva v priskrutkovaní veľkej nastavovacej skrutky, ktorá sa utiahne po zrovnaní libelou. Ak používate slider samostatne, stačí rozložiť nožičky. Pri samostatnom používaní namiesto prehadzovania hlavy odporúčam dokúpiť ďalšiu kamerovú hlavu. Vďaka nej navyše môžete slider používať aj vo vertikálnej polohe. Neprakticky je vyriešené iba rozkladanie nožičiek statívu, ktoré nemajú rýchloupínacie klipsy, ale skrutky. Práca so sliderom je jednoduchá a možno tak urobiť naozaj pekné a plynulé zábery. Hlava má plynulý chod a uchytenie kamery je veľmi dobre vyriešené, takže ju možno presne vyvážiť. Výrobca okrem tejto súpravy ponúka aj ALX S4 kit so 400 mm sliderom a ALX S12 kit s 1200 mm sliderom s dvojicou statívov a dvojicou hláv.

Celkovo: 86 %

Zapožičal: Syntex
Cena: 971 EUR 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Rim Stones SE 7766 a SE 7765.01 - Dizajn na prvom mieste

15.09.2019 00:00

Firma Rim, ktorá sa špecializuje na výrobu kancelárskych stoličiek,  vytvorila novinku v podobe taburetiek rôznych tvarov, veľkostí a farieb.  Sú vytvorené prevažne do kancelárskych priestorov, no môž ...

Recenzie

Canon XF705: Profesionál v každom smere

11.09.2019 10:40

Tip redakcie: Top produkt Kamery Canon dlhý čas odsúvali formát 4K videa na druhú koľaj, a ak ho aj niektorý model podporoval, dočkali sme sa prinajlepšom verzie 4K s maximálnou snímkovou frekvenciou ...

Recenzie

Vyberáme notebook do školy: Lacný alebo drahší?

11.09.2019 10:10

September pre mnohých študentov znamená okrem iného i výber a kúpu vhodného notebooku. Vyfiltrovať z desiatok modelov a stoviek konfigurácií tie správne do užšieho výberu je však často pomerne vyčerpá ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn