Lenovo prevezme divíziu serverov IBM za 2,3 miliardy dolárov

0

lenovo.jpg Lenovo sa dohodlo s IBM na kúpe divízie serverov za 2,3 miliardy USD (1,69 miliardy eur). Ide o najväčšiu akvizíciu čínskeho koncernu, ktorý za ňu zaplatí IBM 2,07 miliardy USD v hotovosti a zvyšok vo forme svojich akcií. Pre IBM je táto transakcia výhodná, pretože divízie serverov x86 sa predávajú s nižšími maržami a jej tržby už sedem kvartálov v rade klesali. IBM sa tak po jej predaji môže sústrediť na ďalšiu expanziu svojich ziskovejších divízií softvéru a služieb.

Lenovo zároveň oznámilo, že po odkúpení divízie serverov x86 ponúkne prácu 7500 jej doterajším zamestnancom. Obe firmy tiež uviedli, že IBM bude pokračovať vo vývoji Windows a Linuxu pre platformu x86 a aj po dokončení akvizície bude poskytovať služby klientom tejto divízie.

Lenovo a IBM už dlhšie spolupracujú, v roku 2005 Lenovo odkúpilo divíziu osobných počítačov IBM. Lenovo už vlani rokovalo s IBM o odkúpení hardvérovej časti divízie serverov x86, ale rokovania nedospeli k dohode o cene. Akvizícia umožní spoločnosti Lenovo diverzifikovať svoje tržby a rozšíriť ich o príjmy z ďalšieho trhu v čase, keď dopyt po osobných počítačoch klesá.

Podľa odhadu spoločnosti Gartner je divízia serverov IBM druhá najväčšia na svete, v 3. kvartáli 2013 mala 22,9-percentný podiel na globálnom trhu. Jednotkou v tomto segmente je Hewlett-Packard, zatiaľ čo Lenovo doteraz nebolo ani v prvej päťke.

Súvisiace články:

Lenovo chce od IBM odkúpiť divíziu serverov

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať