Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Lenovo predstavilo novú generáciu biznis notebookov ThinkPad

0

Notebooky Thinkpad majú za sebou 25 ročnú históriu a spoločnosť Lenovo pripravila pre rok 2018 kompletne inovovanú ponuku. Notebooky sú rýchlejšie, ľahšie, odolnejšie a dlhšie vydržia pracovať v plnom nasadení.


Novú radu ThinkPadov predstavil Michal Pikus

Začneme vysvetlením číselného označenia. Prvá číslica znamená veľkosť displeja, 5 – 15 palcový, 4 – 14 palcový, 3 – 13 palcový..., druhá číslica generáciu procesorov, 8 znamená ôsmu generáciu procesorov Intel.

Prvé čo vás okrem celkového dizajnu na notebooku zaujme je displej. HDR displej umožňuje dosiahnuť jas až 500 nit. Na porovnanie, bežné notebooky majú 300 nitov. Napriek tomu, že displej je dotykový, jeho povrch je matný, takže nevznikajú reflexy. Vďaka ON-CELL TOUCH možno používať dotykovú funkciu bez prekrytia sklom, takže notebooky s dotykovým displejom budú mať rovnakú hmotnosť a hrúbku ako zariadenia s klasickým displejom.

Grafici, či editori fotografií sa potešia 100% pokrytiu farebného gamutu Adobe RGB a možnosti prispôsobenia farieb. Softvér vás otestuje akým spôsobom vnímate farby a podľa toho kalibruje zobrazenie. Displeje navyše podporujú štandard Dolby Vision HDR, takže si s nimi užijete široký rozsah farieb a prirodzenejšie prechody pri svetlých a tmavých scénach

Nové ThinkPady majú moderné porty USB-C. Vďaka tomuto konektoru tak môžete prenášať dáta, pripájať sa cez Display Port, ale aj nabíjať periférie a samotné zariadenie. Podpora portov HDMI a USB-A však zostáva zachovaná a pri vybraných modeloch získate aj superrýchly port Thunderbolt 3. Neodmysliteľnou súčasťou biznis notebooku je aj dokovacia stanica umožňujúca rozšíriť počet portov. Nové dokovacie stanice umožňujú pripojiť notebook v rôznych uhloch ukotvenia. Dokovací systém je tak tenší a ukotvenie je rovnaké pri všetkých nových zariadeniach. Pripojenie je cez USB-C s podporou Thunderbolt 3


Dokovacie stanice sú k dispozícii v troch verziách Basic, Pro a Ultra líšiacich sa počtom portov.

Model X1 Yoga má inovovanú klávesnicu, ktorá pri preklápaní displeja zapustí všetky klávesy do najnižšej polohy. V predchádzajúcej modelovej rady sa vysunula plocha medzi klávesmi, v modeloch 2018 sa zasúvajú klávesy. Výhodou je aj zamedzenie kontaktu pri zatvorenom notebooku, kde klávesy vďaka najnižšej polohe neprichádzajú do kontaktu s displejom a neprenesie sa tam z nich mastnota. Klávesnica je navyše odolná proti poliatiu vodou a testovaná na 30 000 otváracích cyklov.

Nové modely majú implementovanú aj celú radu bezpečnostných vylepšení. Začneme najjednoduchším. Celý horný rámček webkamery je pri nových modeloch zasúvateľný pomocou záslepky. Odomykanie je možné aj tvárou snímanou infračervenou kamerou. IR umožňuje bezpečnejšie detegovať, či sa sníma živý človek, alebo nejaká nastrčená atrapa.

Aby sa dosiahla čo najmenšia hrúbka bolo nutné presťahovať antény z okolia displeja do tela notebookov. Účinnejšie chladenie je dosiahnuté špeciálnym tvarom lopatiek ventilátora nazývaným sovie krídlo. Inžinieri sa skutočne inšpirovali tvarom krídla sovy. Sova napriek tomu že má malé krídla tak lieta ladne. Odstraňovanie prachu je riešené tak, že výbojom statickej elektriny sa prach uvoľní a ventilátor ho vyfúkne.

U profesionálnych notebookov sa logicky predpokladá, že  používatelia budú rozširovať pamäťovú a diskovú kapacitu, takže prístroje sú ľahko rozoberateľné. V prípade poruchy notebook vydáva zvuky. Aplikácia v smartfóne indikuje túto zvukovú signalizáciu poruchy a buď vám poradí ako chybu odstrániť, alebo pošlete chybový kód servisnému stredisku.

Podrobnosti o modeloch novej rady:

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať