Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Recenzia: Lenovo Yoga Book - najtenší a najinovatívnejší 2-in-1

0

Lenovu sa už jeden revolučný koncept v oblasti konvertibilných zariadení 2-in-1 podaril, preklápaciu koncepciu Yoga napodobnili všetci významní výrobcovia. Yoga Book s dotykovou a kres­liacou plochou namiesto klávesnice je ešte inovatívnejší. Okrem verzie s Windows 10, ktorú sme mali k dispozícii na testovanie, sa dodáva aj variant s Androidom. Ak celkovú hrúbku zloženého zariadenia 9,6 mm rozdelíte na polovicu, je zrejmé, že konštruktéri museli  mechanizmus na otváranie a preklápanie umiestniť mimo časti klávesnice, v tomto prípade skôr dotykovej plochy a displeja. Využili osvedčený mechanizmus deviatich ozubených prevodov zložených z troch zdvojených segmentov, takže na jeden prevod pripadá 6 do seba zapadajúcich ozubených plôch. To zaisťuje pevnú fixáciu v akejkoľvek polohe. V obidvoch základných polohách, t. j. 0 a 360 stupňov, sú navyše obidva diely spojené magnetom. 

Hardvérová výbava

Obidve verzie využívajú najnovší procesor Intel Atom a 4 GB RAM. Pre androidové zariadenie je táto kapacita viac než dostatočná, ale pre Windows len priemerná. Rovnako je to aj s kapacitou vnútorného úložného priestoru 64 GB, podľa ­rýchlosti kopírovania súborov sme usúdili na ­pomalší typ eMMC. Výkon procesora je optimalizovaný skôr na dlhú výdrž na batériu než na výkonovo náročné scenáre. Pri našich testoch batéria vydržala podľa spôsobu používania 9 – 11 hodín. Procesor by pri maximálnej frekvencii 2,4 GHz zrejme dokázal zo seba vydať o niečo viac, ale pasívne chladenie je aj napriek kovovému telu limitované malými rozmermi. Na bežné scenáre je však výkon viac než dostatočný, testovali sme aj niektoré náročnejšie hry, napríklad Age Of Empires Castle Siege či Ashpalt 8: Airborne. Podľa zóny, v ktorej sa prejavuje mierny ohrev pri vyššej záťaži, ktorá sa nachádza v strede klávesnice v oblasti klávesov TYU, usudzujeme, že kľúčové komponenty, teda doska elektroniky a batéria sú rozmiestnené ako pri klasickom notebooku v časti s virtuálnou klávesnicou.


Elektronické pero funguje aj s guľôčkovou náplňou


Detail precízneho spojovacieho kĺba


Konektor Micro USB a Micro HDMI, medzi nimi je slot na pamäťovú kartu micro SD

Pochvalu si jednoznačne zaslúži kvalitný displej, ktorý pokrýva 70 % farebného gamutu a umožňuje dosiahnuť maximálny jas 400 nitov, no kľúčový parameter je podľa nášho názoru pomer strán 16:10. Dizajn zariadenia vrátane loga naznačuje, že okrem písania a pozerania filmov by sa malo používať v režime na výšku. Hlavne pri poznámkach rukopisom, čítaní kníh a dokumentov a prezeraní webu je táto poloha silne návyková a každý pixel užšej strany sa hodí.

Prívlastok najtenší si však vyžiadal aj niektoré kompromisy. Je to predovšetkým zabudovanie len dvoch portov – micro USB a micro HDMI. Bežný kľúč USB tak pripojíte len cez  káblik USB On-The-Go, ktorý nie je súčasťou dodávky. Takže tento káblik bude určite prvé príslušenstvo, ktoré si k Yoga Book kúpite. Nielen konektivita, ale predovšetkým rýchlosť nabíjania je ­limitovaná možnosťami portu micro USB.

 Dodávaný zdroj s konektorom USB-A je podľa štítku schopný dodať napätia 5, 7, 9 a 12 V a pre každé napätie prúd až 2 A. Neskúmali sme, akým napätím a prúdom sa zariadenie napája a nabíja, nabitie trvalo takmer 4 hodiny. Pamäťová karta sa vkladá do slotu vysúvateľného pomocou ihly podobne ako pri smartfónoch.  

Vzhľadom na hrúbku zariadenia sme si ani po prečítaní názvu zvukovej technológie Dolby Audio Premium nerobili veľké nádeje, a preto sme boli zvukom skôr príjemne prekvapení než sklamaní. Inžinieri dokázali z limitovaných rozmerov reproduktorov a objemu vyťažiť maximum. Pri pozornejšom skúmaní plochy virtuálnej klávesnice nájdete vľavo hore objektív hlavného fotoaparátu, ktorý sa po preklopení dostane do správnej polohy. Druhý fotoaparát je umiestnený klasicky nad displejom. Rozlíšením ani kvalitou snímania neoslnia, ale na dokumentačné účely a videohovory vyhovejú.


Okamžitá digitalizácia pri písaní a kreslení na papier


Na prvých kresbách bude vidno čiary pri presune pera nízko nad podložkou


Podsvietenie virtuálnej dotykovej klávesnice sa zapína podľa potreby. Plochy po stranách touchpadu nahrádzajú mechanické tlačidlá

Virtuálna klávesnica Halo

Po roztvorení zariadenia vás čaká prekvapenie, spodný diel obsahuje len matnú plochu, na ktorej sa v závislosti od režimu môžu rozsvietiť klávesy virtuálnej klávesnice. Rozmiestnenie klávesov je dané polohou priesvitných plôch, takže klávesnica na rozdiel od virtuálnej klávesnice na displeji nie je softvérovo konfigurovateľná. Pri prípadnom nákupe zariadenia v zahraničí treba uvážiť, či vám na klávesoch nebudú chýbať nápisy so slovenskou diakritikou. Na rozdiel od klasickej klávesnice to nálepkami nevyriešite. Virtuálna klávesnica funguje oveľa intuitívnejšie, než by ste čakali, hlavne vďaka jemnej vibračnej reakcii a schopnosti učenia sa. Ak stlačíte kláves tak, že prst leží na rozhraní klávesov, podľa toho, či a ako tento znak následne opravíte, sa klávesnica prispôsobuje vašim zvyk­lostiam. To, že kláves Backspace má najväčšiu plochu, nie je náhoda, spočiatku ho budete používať viac než na bežnej klávesnici. Učiť sa však bude nielen klávesnica, ale aj vy, takže po napísaní niekoľkých strán textu budete písať oveľa rýchlejšie a s menej preklepmi než na začiatku. Na operatívne písanie, robenie poznámok či korektúry dokumentov dotyková klávesnica s vibračnou reakciou vyhovie. Na písanie dlhších textov je, samozrejme, lepšia klasická klávesnica. Viac pripomienok máme k touchpadu. Aj tu sa konštruktéri vyhli mechanickým tlačidlám. Suplujú ich plochy po stranách dotykovej plochy. Zvyknúť sa dá na všetko, ale hlavne používanie pravého tlačidla nie je veľmi intuitívne.

Písanie a kreslenie na podložku aj papier

Súčasťou dodávky je aj elektronické pero nazývané Real Pen, dve náhradné náplne a náhradný hrot. Názov „reálne pero“ je v tomto prípade namieste, v pere je skutočne atramentová náplň s guľôčkou, takže ním môžete písať aj na papier. Elektronické pero využíva princíp Wacom EMR, teda elektromagnetickú rezonanciu, takže nepotrebuje batériu. Technológia EMR funguje tak, že sa v rýchlom slede prepínajú dva prevádzkové režimy. V prvom plocha na zariadení vytvára magnetické pole a vysiela na vysokej frekvencii energiu, ktorá sa ukladá do miniatúrneho kondenzátora v pere. V druhom režime plocha prestane vysielať vysoko­frekvenčnú energiu, prepne sa do režimu snímania a sníma polohu pera nad snímačom. Pero je teraz vysielač a plocha zmeria úroveň sily signálu na niekoľkých miestach a následnými výpočtami presne určí, kde sa pero nachádza, či je hrot pritlačený a ako intenzívne je pritlačený. Real Pen rozpoznáva až 2048 úrovní tlaku, takže zachytí aj najjemnejšie nuansy každej línie.

Výhodou tejto technológie je to, že taká vysokofrekvenčná energia z podložky, ako aj signál vysielaný perom, môže prechádzať rôznymi nevodivými materiálmi, ako je plast či papier, aj cez hrúbku niekoľko milimetrov. Preto na zariadení Yoga Book môžete písať a kresliť nielen na akýkoľvek papier, ale aj na tenký blok. Takýto blok s možnosťou magnetického prichytenia na snímaciu plochu, označený Book Pad, je súčasťou dodávky. Náhradné papiere sa buď dajú kúpiť v blokoch po 20 listov, alebo ak podrobnejšie preskúmate konštrukciu  bloku, stačí do akéhokoľvek papiera vhodného rozmeru urobiť dve dierky a vložiť do originálneho bloku.

Možnosť písania a kreslenia na papier, pričom sa písmo alebo kresba zároveň digitalizujú, je najväčšia výhoda a najrevolučnejšia inovácia recenzovaného zariadenia. Písanie poznámok a zhotovovanie náčrtov s možnosťou priebežného zdieľania je perfektné na poradách, pri brainstormingu a podobne. Chce to však trochu cviku, ako vyplýva z princípu, snímanie polohy hrotu aj vo vzdialenosti niekoľko milimetrov zároveň znamená, že by ste mali pero najskôr zdvihnúť,  aby sa ani jemne nedotýkalo papiera, a až potom presúvať.

Zvyknúť si musíte aj na to, že elektronické pero môžete použiť iba na povrch s virtuálnou klávesnicou. Displej je síce multidotykový, ale písať a kresliť naň môžete len prstom alebo perom so zaobleným gumovým hrotom. Real Pen síce pri poklepe na ikonu občas reaguje, no písať na displej sa ním nedá. Skúšali sme písať a kresliť na dotykovú plochu bez papiera, ale to si vyžaduje viac cviku, pretože aspoň spočiatku chýba priama koordinácia medzi okom a rukou. Časom si zvyknete a vaše písomné a grafické výtvory budú oveľa lepšie. No najlepšie výsledky dosiahnete, ak na podložku položíte papier. Navyše svoje výtvory môžete vidieť na ­displeji počas kreslenia celé, pretože na klasických tabletoch ruka počas kreslenia prekrýva displej. Postupne sme spozorovali, že pri práci s perom využívame obidve ruky. Pravou kreslíme a píšeme a ľavou na dotykovej obrazovke vyberáme nástroje, posúvame a zoomujeme.

Parametre:

• Procesor: štvorjadrový Intel Atom x5-Z8550 (2M Cache, 2,4 GHz); pamäť: 4 GB LPDDR3, 64 GB eMMC, karta microSD do 128 GB; displej 10,1" FHD IPS (1920 × 1200); fotoaparát: zadný 8 Mpx autofocus, predný nad displejom 2 Mpx fix-focus; batéria 8500 mAh; zvuk: Dolby Audio ­Premium; konektivita: 802.11 a/b/g/n/ac, bluetooth; operačný systém: Windows 10 Home; rozmery: 256,6 × 9,6 × 170,8 mm; hmotnosť: 690 g

• Cena: 599 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Digitalizácia pri písaní na papier, perfektný displej, výdrž na batériu, malé rozmery a nízka hmotnosť
- Slabší výkon, použitý port microUSB, dobrý fotoaparát, dizajn

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 70 %
Funkcionalita: 90 %
Inovatívnosť: 100 %
Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo Yoga Book 2-in-1

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať