Image
21.11.2016 1 Comments

Recenzia: Lenovo ThinkPad X1 Yoga

Po úspechu v spotrebiteľskom segmente prichádza koncepcia Yoga s možnosťou preklopenia displeja o 360 stupňov aj k najnáročnejším používateľom do biznisu, ktorí potrebujú konvertibilné zariadenie. Dobrá voľba pre tých, ktorí v súčasnosti preferujú ultrabooky, ale možno budú potrebovať aj dotykové ovládanie a písanie či kreslenie elektronickým perom. 

Konštrukcia s dvoma masívnymi kovovými kĺbmi na prvý pohľad vzbudzuje dôveru, chod je príjemne tuhý a kĺby dobre držia nastavenú polohu aj v prípade, ak sa rozhodnete zariadenie v akejkoľvek polohe zdvihnúť a premiestniť. Čerešničkou na torte sú klávesy, ktoré sa po preklopení displeja zasunú do telesa klávesnice. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá, pretože v skutočnosti sa vysunie diel s otvormi na klávesy.  Zároveň sa vysunú dve nožičky z tvrdej gumy, takže ak zariadenie preklopené na tablet položíte na stôl, opiera sa o podložku nožičkami, a nie klávesmi.

Klávesnica je v rade ThinkPad tradične zrejme najlepšia, akú môžete v ultrabooku mať. Má dve úrovne podsvietenia a automatickú reguláciu jeho jasu. Podsvietenie sa prepína kombináciou klávesov Fn a medzerníka. Klávesy majú nízky a presný zdvih a príjemne konkávne zaoblený povrch. Touchpad je ­kombinovaný s trackpointom medzi klávesmi G, H a B a trojicou hardvérových klávesov nad touchpadom, tradičných pre ThinkPad. Zatlačiť sa dá aj touchpad. Napravo od neho je snímač odtlačkov prstov. Lenovo konečne upustilo od klasickej štrbinovej konštrukcie, po ktorej bolo treba prst potiahnuť, a použilo malý plochý snímač, na aký sme zvyknutí zo smartfónov.

Pre  displej OLED platí „niečo za niečo“. Vynikajúce podanie farieb je čiastočne vykúpené nižším jasom, čo však až tak neprekáža pri zariadení, ktoré sa bude málokedy používať vonku na priamom slnečnom svetle. Pri mimovoľnom pohľade na displej sa nám zdalo, že sa objavil náznak blikania, takže k slovu sa dostala aj optická sonda a osciloskop. Podsvietenie skutočne využíva impulznú šírkovú moduláciu PWM, ale na frekvencii 220 Hz, čo by tandem oko – mozog už nemal vnímať. Kvalita zvuku je na ultrabook s limitovaným objemom veľmi dobrá. 

Magnetom zariadenia je aj vynikajúce elektronické pero, umiestnené v spodnom diele. Pri pozornejšom skúmaní odhalíte dvojicu kontaktov, pomocou ktorých sa batéria pera po zasunutí do prístroja priebežne nabíja. Pero využíva technológiu Wacom AES (Active Electrostatic Solution).

Na hornej hrane dielu klávesnice medzi kĺbmi je otvor na vyfukovanie teplého vzduchu a slot na kartu microSD a SIM. V inak štandardnej výbave portov chýba čoraz populárnejší USB Type-C. Na ľavej strane nájdete port Onelink+ na pripojenie dokovacej stanice. Súčasťou balenia je redukcia na eternetový konektor, ktorá sa pripája do tohto portu. Na rozdiel od redukcie pripojenej do USB dokáže takéto riešenie naplno využiť čip pre gigabitový eternet na základnej doske od Intelu, čo je dôležité hlavne pri vzdialenej správe Intel vPro.


Špeciálny adaptér na Eternetový port podporujúci funkcie čipov na vzdialenú správu vPro

Procesor i7 je záruka dostatočného výkonu na akýkoľvek firemný scenár a v tandeme s 8 či 16 GB RAM si poradí aj s náročnými in-memory analýzami miliónov záznamov v Exceli. Rýchly disk SSD zrýchli editovanie a renderovanie videa vo vysokom rozlíšení. Pri vyššej záťaži je zahrievanie citeľné, ale nie nepríjemné a ventilátor je pomerne tichý. Maximálny výkon i7 sa vzhľadom na možnosti chladenia dá využiť len krátkodobo, ale to je typická vlastnosť všetkých ultrabookov. Ak je zaťažené len jedno jadro, boost môže zvýšiť frekvenciu až na 3,6 GHz. Typická pracovná frekvencia pri viacjadrovej záťaži je 1,6 – 1,7 GHz.  Batéria pri bežnom používaní vydrží 7,5 – 9 hodín.

Parametre:

• Intel Core i7-6600U 2,6 GHz, 8 GB DDR3 SDRAM 1866 MHz, SSD 256 GB, grafika Intel HD Graphics 520, displej 14", dotykový OLED s rozlíšením WQHD (2560 × 1440), Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.1, porty:  3× USB 3.0, HDMI, DisplayPort, Onelink+, operačný systém Windows 10 Pro 64-bit., rozmery 333 × 229 × 17 mm,  hmotnosť 1,27 kg, PC Mark 8 skóre 3079

• Cena: 2089 – 2769 EUR podľa konfigurácie

PLUSY, MÍNUSY:

+ Konštrukcia a materiály, displej OLED
- Chýba port USB Type-C

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 80 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

MSI Clutch GM30 / Obojručná, pevná a osvetlená

04.12.2019 12:40

Ergonómia myši je symetrická, to znamená, že sa nebude priečiť ani v rukách ľavákov. Tým budú sprava chýbať iba bočné tlačidlá nad palcom, ktoré sú dostupné len pre pravákov. Rozmerovo je Clutch GM30 ...

Recenzie

Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G / Radeon, ktorý deklasuje GeForce

04.12.2019 10:43

Medzi konkurujúcimi si grafickými kartami panuje zvláštna situácia. Je ťažké proti sebe do priameho porovnania postaviť také modely, aby proti výberu nemali výhrady ani AMD, ani NVIDIA. Na náš októbro ...

Recenzie

NVIDIA RTX 2080 Super Founders Edition / Highendové GPU Turing na doraz

04.12.2019 10:32

GeForce RTX 2080 Super je najvýkonnejšia grafika z rodiny Super, v rámci ktorej NVIDIA poodomykala niekoľko blokov (SM) s výpočtovými jednotkami. V tomto prípade „iba“ dva (pripomeňme si, že RTX 2060 ...

1 Comments

  1. Ta vydrz je len zelanie reakcia na: Lenovo ThinkPad X1 Yoga: High-end ultrabook a tablet v jednom
    22.11.2016 18:11
    Novy ma vydrz cca 4.5 hodiny powerpoint, web, skype, word, wifi. Ale zasa sa nabija rychlo co je prijemne
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá