Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Lenovo ThinkPad E14 - kultový notebook v cenovo dostupnej verzii

3

Modely produktovej rodiny ThinkPad sú k dispozícii v štyroch modelových radách E, L, T, X, pričom E je najnižšia rada určená pre malé firmy, ale aj náročných freelancerov, domácich používateľov, či a študentov. Ponúka atraktívny dizajn, veľmi kvalitnú klávesnicu a veľa ďalších vychytávok za podstatne priaznivejšie ceny než vyššie modelové rady T a X. V novom systéme označovania dvojciferné číslo udáva uhlopriečku obrazovky. Pre zaujímavosť v staršom trojčíselnom systéme označovania  prvá číslica udávala veľkosť displeja 4 = 14″, druhá číslica generáciu a tretia výrobcu procesora, pričom prístroje s procesorom Intel mali v označení poslednú číslicu 0 a s procesorom AMD číslicu 5. Model E14 je teda de facto nástupcom ThinkPadu E490. ThinkPad E14 je vybavený najnovšou, desiatou generáciou procesorov Intel Comet Lake a k dispozícii sú aj varianty s dedikovanou grafickou kartou Radeon RX 640.

Na testovanie som mal k dispozícii konfiguráciu 20RA001LXS. Tenký, ľahký a zároveň pevný a výkonný notebook ocení každý firemný používateľ a svojim dizajnom bude elegantným nástrojom manažéra. Displej s uhlopriečkou 14 palcov má antireflexnú úpravu displeja, ktorá účinne eliminuje odrazy svetlých plôch. Kovové kĺby sú dostatočne tuhé, aby displej zostal otvorený v akejkoľvek polohe a umožňujú roztvorenie notebooku až o 180 stupňov, takže môžete robiť napríklad brainstorming pri okrúhlom stole.

Trochu som sa čudoval, že displej u ktorého sa v technických parametroch udáva jas podsvietenia  250 cd/m² bol neobvykle dobre čitateľný aj pri práci v záhradnom altánku počas slnečného letného dňa. Nameraná hodnota 315 cd/m² ukázala, že výrobca bol v tomto ohľade zbytočne skromný. Na reguláciu jasu sa síce využíva PWM, ale na frekvencii 1.2 kHz, takže žiadne blikanie nepostrehnete.

Klávesnica je jedným z atribútov kvality a obľúbenosti produktovej rodiny ThinkPad. Klávesy majú ergonomický tvar a presný chod. Môžete si nastaviť dva stupne podsvietenia. Ak ste boli zvyknutí na klávesnicu väčšieho ThinkPadu, postrehnete, že klávesnica je nepatrne užšia. Aj v prípade, ak píšete bez pozerania na klávesnicu, zvyknete si za pár minút. Presný je aj touchpad s trojicou mechanických tlačidiel, ktoré sú umiestnené tak, aby boli spoločné aj pre červený trackpoint umiestnený pri spodnom okraji kláves G a H. Ergonomický odpor voči zatlačeniu má plocha touchpadu len približne do polovice šírky. V praxi to nevadí, pretože nad touchpadom sú už spomínané tlačidlá. Snímač odtlačkov prstov je integrovaný do tlačidla na zapnutie. Identifikácia je rýchla a spoľahlivá Výrobca pamätal aj na vaše súkromie, kameru môžete zakryť posuvným krytom ThinkShutter. Zakrytie je vizuálne indikované červenou bodkou. 

Mobilný procesor Intel Core i7 desiatej generácie je dobrým kompromisom medzi výkonom a energetickou náročnosťou. Pracovná frekvencia sa v prípade potreby môže z nominálnych 1.8 GHz krátkodobo zvýšiť až na 4.9 GHz. Samozrejme reálny výkon závisí od toho, koľko stratového tepla sa za daných okolností dá odviesť. Podľa mojich skúseností pri teplote okolia 26° C sa pri editovaní videa zvýšil výkon na maximum na približne 40 sekúnd a potom si procesor musel pracovnú frekvenciu trochu znížiť. Avšak aj za takýchto v lete bežných podmienok je výkon dostatočný aj pre náročnejšie aplikácie. V najteplejšom mieste vpravo nad klávesnicou mal povrch notebooku akceptovateľných 43°C.  Testovaný prístroj mal 16 GB DDR4 a 512 GB SSD disk konštrukčného formátu M.2 2280 SSD. Pre pamäť RAM je k dispozícii len jeden slot, takže pamäť nemôžete doplniť, len vymeniť za modul s vyššou kapacitou. Diskovú kapacitu však môžete doplniť klasickým, alebo polovodičovým 2.5 palcovým diskom

Na ľavej strane je moderný konektor USB-C 3.1, dva porty USB 3.0 typu A, HDMI konektor a audio Jack. Na pravej strane je konektor USB 2.0 a Ethernet RJ45. Cez USB-C konektor sa notebook aj napája a nabíja a taktiež môžete cez tento port aj monitor s podporou prenosu obrazu cez USB-C. Potom bude notebook z monitora, prípadne z jeho zabudovanej dokovacej stanice aj napájaný. Výrobca udáva výdrž na batériu v úspornom režime 12.8 hodín, v praxi som pri miernom stiahnutí jasu dosiahol 9 hodín, čo s rezervou pokryje pracovný, či školský deň. Vzhľadom k rozmerom zariadenia, kde je málo miesta na reproduktory, o objeme ozvučnice ani nehovoriac má zvuk primeranú kvalitu, aj keď basy očakávať nemôžete. Naproti tomu je zvuk zachytený duálnym mikrofónom zreteľný a zrozumiteľný, čo je v situácii kedy sa kladie dôraz videokonferencie veľmi užitočné. 

Technické parametre: Procesor: Intel Core i7 10510U, 1.8 GHz – 4.9 GHz; Pamäť: 16 GB DDR4, 2 666 MHz, 512 GB SSD; Grafika: Intel UHD Graphics 620 + AMD Radeon RX 640 2GB DDR5, Displej 14" IPS Full HD (1920 x 1080px) 157 ppi; Konektivita: 802.11ac, Bluetooth 5.0; Operačný systém: Windows 10 Pro; Konektory:  USB-C s PD a DisplayPort Alt Mode, USB 3.2 (Gen.1), USB 2.0 HDMI 1.4b, Ethernet RJ45 microSD 3.5 mm audio Jack; Maximálna výdrž batérie 12.8 hodín Rozmery 325 x 232 x 18,9 mm, hmotnosť 1,6 kg. Benchmark: PC Mark 10: 4231. 3D Mark Time Spy: 1134, Night Raid: 4468, 

Cena 1021 eur

+ výdrž na batériu, tradične vynikajúca klávesnica, odolná konštrukcia

- potešil by slot na pamäťovú kartu. 

  • Hodnotenie: 89
  • Dizajn a konštrukcia: 93
  • Displej: 88
  • Výkon: 88
  • Konektivita: 89
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad E14 Comet Lake

3 komentáre

. reakcia na: Lenovo ThinkPad E14 - kultový notebook v cenovo dostupnej verzii

5.7.2020 17:07
Dakujem za info. To je jedno, ci je najlacnejsi. 100% pokrytie farieb robi cenovy rozdiel $20 oproti 65% verzie. 65% by sa nemali ani vyrabat a su len pre jednoduchych ludi.
Reagovať

Displej reakcia na: Lenovo ThinkPad E14 - kultový notebook v cenovo dostupnej verzii

5.7.2020 16:07
Kolorimetrickou sondou Spyder Elite 4 som nameral 65 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Treba si však uvedomiť že je to model rady E, čiže najlacnejšej
Reagovať

. reakcia na: Lenovo ThinkPad E14 - kultový notebook v cenovo dostupnej verzii

5.7.2020 12:07
Kde je zakladny udaj notebooku a to kolko % farieb (sRGB) display zobrazuje? Bez toho sa rozhodnutie o kupe nerobi, takze recenziu mozete zmazat alebo doplnit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať