Image
24.9.2016 0 Comments

Lenovo Moto G4 Plus - výkon a kvalitný fotoaparát za dobrú cenu

Lenovo uvádza na trh novinku z radu Moto model G4 Plus. ­Napriek tomu, že pohľad na cenovku evokuje zaradenie do low-endu, pravda je niekde inde. Poďme sa teda pozrieť, ako si počínal v našom teste.

Hardvér

Lenovo Moto G4 Plus je horúca novinka, ktorá pokračuje v tradičnom dizajnovom trende predchodcov. Dizajn je jednoduchý. Krycie sklo displeja Gorilla Glass je zasadené do čelnej strany a lemované tenučkým rámikom. Ten prechádza do zaoblených bočných líšt. Zaoblenie plynule prechádza až do zadného odnímateľného panela. Ten je natoľko kvalitne zlícovaný, že sme sa chvíľu nazdávali, že je pevný. Po odňatí zadného krytu sa sprístupní dvojica slotov na micro SIM a jeden slot na kartu microSD. V oboch slotoch na SIM sú vložené redukcie na nano SIM karty, takže ak máte takýto formát, vložíte ju do redukcie, ak nie, stačí redukciu vytiahnuť a vložiť micro SIM. Praktická vychytávka. Li-Ion batéria s kapacitou 3000 mAh je vstavaná. O pohon sa stará 8-jadrový procesor Snapdragon 617 MSM8952 s frekvenciou 1,5 GHz, grafika Adreno 405, podporované sú 2 GB RAM, k dispozícii je 16 GB (10,8 GB používateľských) vnútorného úložiska. Karty MicroSDXC sú podporované do veľkosti 128 GB. Prístroj disponuje štandardnou škálou konektivity vrátane LTE, bluetooth 4.1, GPS a Wi-Fi do verzie n. Nepríjemná je neprítomnosť NFC, ale vzhľadom na cenu je jasné, že na niečom sa šetriť muselo. ­Displej je typu IPS s uhlopriečkou 5,5" a rozlíšením 1080 × 1920 bodov, čo dáva jemnosť 401 ppi. Pri tejto veľkosti považujeme full HD rozlíšenie za viac ako dostatočné a honba za super jemnosťou nemá veľký význam, iba sa zbytočne odzrkadlí vo väčšej spotrebe zaria­denia. Predné sklo narúša iba otvor reproduktora, šošovka prednej kamery a dole štvorcový snímač odtlačkov prstov. Napriek to­- mu, že sa vnucuje jeho použitie ako stredného tlačidla, nie je to tak. Tlačidlá sú ­zobrazované na dolnej strane displeja, tak ako sa patrí na túto cenovú kategóriu . Tlačidlá vypínania a hlasitosti sú na pravej strane. Na nabíjanie je použitý klasický konektor micro USB. Prístroj podporuje aj USB OTG na pripojenie externých pa­mäťových zariadení.

Skúsenosti z testovania

Pravdupovediac, Moto G4 Plus nás príjemne prekvapil. Napriek typickým znakom low-endu, ako je nízka cena, chýbajúce NFC, notifikačná LED a ovládacie tlačidlá na displeji, si v našom teste počínal veľmi dobre. Dizajn je jednoduchý, ale konštrukcia je kvalitná a prístroj sa veľmi ­príjemne drží aj obsluhuje. Pokiaľ prístroj ­dôkladne nepreskúmate, budete si myslieť, že je nerozoberateľný. My sme zistili, že to tak nie je, až pri pokuse zasunúť doň SIM kartu, sloty sú však ukryté pod zadným odnímateľným panelom.

Z vyššej spoločnosti je použitý snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje veľmi spoľahlivo a hlavne rýchlo. Stačí priložiť prst a ihneď ste v odomknutom prostredí telefónu. Do pamäte môžete uložiť odtlačky až piatich prstov. Počas ukladania musíte prst priložiť viackrát v rôznych uhloch, aby sa do pamäte uložil celý obraz a aby snímač fungoval, aj keď prst priložíte šikmo. Okrem bežného odomknutia smartfónu ho využijete napríklad pri on-line platbách alebo prihlasovaní do bankových či finančných aplikácií. Napriek tomu, že by bolo logické využiť snímač aj ako stredné tlačidlo, výrobca sa snažil zachovať „dekórum“ nižšej triedy a ovládacie tlačidlá umiestnil na obrazovku. Tu ukrajujú zo zobrazovanej plochy.

Zadný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx používa laserový diaľkomer a zaostrovanie s fázovou detekciou. Dokáže nahrávať full HD video až pri 120 sn./s. Predná kamera pracuje s rozlíšením 5 Mpx. Fotoaparát sa trochu neochotne spúšťa. Fotenie je však svižné a výstupy sú na cenovú kategóriu veľmi slušné. Fotoaparát si dobre poradil aj pri slabšom osvetlení, hoci na konkurovanie vlajkovým lodiam to nebolo. K dispozícii je aj režim fotenia PRO, v ktorom si môžete podrobne nastavovať všetky parametre fotenia. Na to je navrhnutá veľmi šikovná ­grafika ovládačov, ktoré sa zobrazia vo forme tenkých polkruhových „sliderov“ cez obraz.  Pomocou nich môžete ručne nastavovať zaostrenie, vyváženie bielej, citlivosť ISO , expozičný čas a kompenzáciu expozície.

Ak sa vám nastavenie parametra nedarí, jednoduchým ťuknutím ho nastavíte na automatiku pri ­fotení. Počas fotenia môžete využiť aj dotykové zaostrovanie tak, že ukážete na predmet, ktorý chcete zaostriť. Pritom sa okolo zaostrovacieho obrazca zobrazí aj kruhová stupnica, ktorou ­môžete jednoducho upraviť expozíciu. Vďaka laserovému diaľkomeru a fázovému zaostrovaniu pracuje zaostrovanie rýchlo a presne, stačí ťuknúť na bod v scéne a fotoaparát okamžite preostrí. Ak fotíte vonku za slnečného dňa alebo v miestnosti proti svetlu, oceníte okrem duálneho blesku s dvojicou LED s rôznou teplotou farby aj režim s rozšíreným dynamickým rozsahom HDR. Pri ňom fotoaparát exponuje 2 – 3 snímky rýchlo za sebou s rôznym nastavením expozície, tie potom automaticky zloží tak, aby bola zachovaná kresba v tmavých častiach a aby svetlé časti neboli preexponované.

Prístroj podporuje rýchle nabíjanie štandardom Qualcomm Quick Charge 2.0. Tento štandard umožňuje riadené nabíjanie napätím 5,9 alebo 12 V s nastaviteľným prúdom. Tým sa dosahuje vyšší výkon nabíjania. Mobil aj nabíjačka musia byť vybavené špeciálnym čipom, ktorý pomocou senzorov sleduje parametre batérie pri nabíjaní a chráni ju tak pred poškodením. Touto technológiou sú vybavené aj staršie vlajkové lode niektorých výrobcov, ale ani u nich nebolo zvykom, že ste dostali rýchlonabíjačku priamo v balení. Takúto výsadu máte pri kúpe Moto G4 Plus. Hlavná výhoda rýchlonabíjačky je v tom, že ak odchádzate napríklad na ­schôdzku a zistíte, že máte takmer vybitú batériu, stačí prístroj pripojiť na 20 minút k nabíjačke a doplníte 30 % batérie. Za hodinu v nabíjačke je batéria takmer ­nabitá. S výdržou sme sa pri intenzívnom ­používaní ­dostali na  22 hodín. Pri niekoľkých hovoroch a pár SMS a mailoch s trvalo zapnutými dátami batéria prežila do predpoludnia nasledujúceho dňa.

Ukážka makrorežimu

Ukážka farebného podania

Ukážka možnosti priblíženia

Ukážka úpravy svetelnosti snímky

PARAMETRE

Model: Lenovo Moto G4 Plus
Procesor: Snapdragon 617 MSM8952, 8 jadier, 1,5 GHz
Grafika: Adreno 405
Pamäť: 2 GB RAM, 16 GB flash (10,8 GB), micro SDXC 128 GB
Displej: 5,5" IPS, 1080 × 1920 bodov
Konektivita: LTE, GPS, bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Ďalšie: micro USB, OTG, 2× Nano/Micro SIM, 3,5 mm jack
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Kamera: 16 Mpx, Laser AF, PDAF, f/2,0, Dual tone LED
Predná kamera: 5 Mpx
OS: Android 6.0.1
Antutu Benchmark: Score: 45 201,3D: 8 030, UX: 16 941, CPU: 14 779, RAM: 5 073
Cena: 269 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitná konštrukcia, vysoký výkon v danej triede, výborný fotoaparát, rýchlonabíjacka v cene, výborný snímač odtlačkov prstov
- Chýba NFC

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Vybavenie: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Aj keď Moto G4 Plus sa výbavou drží viac-menej  vo  svojej cenovej triede, najväčším prekvapením boli jeho výkony v benchmarkoch aj v aplikáciách. V Antutu ­Benchmarku dosiahol veľmi dobré skóre 45 201 bodov. ­Takéto výsledky potvrdili aj naše praktické testy v aplikáciách. Smartfónu nerobilo žiadny problém prehrá­vanie 4K videa ani hranie náročnejších hier. Nebyť chýbajúceho NFC, mohli by sme ho odporúčať aj ako ­alternatívu k drahším ­prístrojom. Pre tých, ktorí NFC oželejú, však bude Lenovo Moto G4 Plus veľmi dobrá voľba za zaujímavú cenu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

Recenzie

Sigma 28mm F1.4 DG HS M Art pre Canon / Mierne širokouhlý objektív s vynikajúcou kresbou

12.06.2019 11:35

Prvý dojem z tohto vysoko svetelného objektívu je vďaka robustnej kovovej konštrukcii veľmi priaznivý. Ešte viac ho umocňuje slnečná clona s pogumovaným povrchom a poistkou proti uvoľneniu. Optickú sú ...

Recenzie

Zyxel Multy U s ocenením iF DESIGN AWARD 2019

12.06.2019 11:05

Model Multy U získal za svoj dizajn renomované ocenenie v kategórii telekomunikačných zariadení. Zariadenie Multy U, trojpásmový systém Wi-Fi štandardu AC2100, ­získalo cenu iF DESIGN AWARD, ktorá pat ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá