Image
10.6.2019 0 Comments

Lenovo Ideapad Miix 720 / Nástroj pre kreatívne duše

Tablet 2-in-1 s pripojiteľnou klávesnicou Lenovo Ideapad Miix 720-12IKB ponúka viaceré možnosti využitia. V prvom rade ide o tablet s 12" obrazovkou, ktorý môže poslúžiť ako elektronické maliarske plátno, keďže má dotykové pero Active Pen verzie 1. Po pripojení klávesnice sa však z tabletu stáva plnohodnotný notebook, na ktorom okrem iného vznikol aj tento článok.

Takmer dvojcentimetrový plastový rám spolu s ostatnou časťou 12" displeja má lesklý povrch, čo budí dojem elegancie. Nastavenie rozlíšenia QHD+ (2880 × 1920) má šesťkrát viac pixelov než klasické obrazovky v rozlíšení HD, a tak môžeme displej zaradiť medzi tie kvalitné. Plastový rám však znamená aj to, že s ním treba opatrnejšie zaobchádzať. Telo tabletu je štíhle a spolu so stojanom pomerne pevné. Napriek tomu sa dá nepríjemne ohnúť, nejde teda o nadpriemerne pevné materiály, čo je škoda.

V hornej časti rámu je integrovaná klasická kamera a navyše tzv. IR kamera na rozpoznávanie tváre. Tá už tradične fungovala na výbornú. Rozpoznávanie tváre sa stáva bežným štandardom. Na zadnej strane tabletu sa okrem vyklápateľného stojana s elegantnými striebornými kĺbmi nachádza rozširujúci slot na kartu microSD a zadná 5 Mpx kamera. Pánt inšpirovaný pásikom hodiniek vyrobili z 256 jednotlivých častí z nehrdzavejúcej ocele a je nastaviteľný až do 150°, takže poskytuje maximálnu flexibilitu.

Klávesnica sa k tabletu pripája pevným magnetickým úchopom a stopercentne plní svoju funkciu. Elektrický spoj vyriešil výrobca ôsmimi plôškami na strane tabletu a zodpovedajúcimi pinmi na strane klávesnice, ktorá má výbornú kvalitu. Je veľmi tenká, no zároveň pevná. Na jej zadnej strane sa nachádza ochranný poťah, ktorý po zaklopení ochraňuje nielen klávesnicu, ale aj celú obrazovku tabletu. Klávesnica má plnohodnotnú veľkosť (okrem numerickej časti) s výnimkou pravého tlačidla Shift, ktoré je polovičné. To spôsobuje dosť preklepov, a tak som musel prejaviť značnú trpezlivosť a prispôsobiť sa. Prácu mi však spríjemňovalo podsvietenie bielym svetlom. Touchpad je takisto štandardnej veľkosti a má kvalitu príznačnú pre produkty Lenovo.

Na pravom boku tabletu sa nachádza reproduktor, port USB typu A, tlačidlo hlasitosti a zapnutia/vypnutia. Na ľavom boku je takisto reproduktor, zásuvka USB Type-A, USB Type-C a kombinovaný audio jack. Pozitívne hodnotím port Thunderbolt 3 USB-C, podporujúci vysoké rozlíšenie displeja, vysokovýkonné dátové zariadenia a rýchle nabíjanie.

V hornej časti sú prieduchy ventilačného systému, ktorý je však príliš hlučný. Navyše pri uchopení tabletu jednou rukou v blízkosti výduchu vzduchu zrejme dochádza k dotyku lopatiek ventilátora s krytom, čo spôsobuje jemné rapkanie. Tablet neobsahuje port RJ-45. Sieťové pripojenie možno riešiť buď cestou Wi-Fi, alebo cez bluetooth. Zvukový výstup tabletu má vďaka systému Dolby Audio svoje prednosti, náročnejší používatelia si však aj tak pripoja externé reproduktory.

Spustenie a testovanie

Nábeh systému vrátane identifikácie tváre je veľmi rýchly. Horšie je to už s prácou v nainštalovanom operačnom systéme Windows 10 Pro, kde najmä z dôvodu menšej kapacity pamäte RAM dochádzalo k malým oneskoreniam. Systém nereagoval vždy promptne, hoci obsahuje nové procesory 7. generácie Intel Core Kaby Lake, a to až i7. Pritom bolo jedno, či som pracoval s touchpadom, alebo používal prst či dotykové pero. V každom prípade bolo cítiť, že reakcie neboli úplne jednoznačné a rýchle.

Operačný systém obsahuje všetky štandardné aplikácie a nástroje vrátane skúšobnej verzie MS Office 365. Windows dopĺňa proprietárny softvér Lenovo, napr. Photo Master (správa fotografií), WRITEit (prevod písaného textu/obrázkov na elektronický formát), App Explorer (správca aplikácií Lenovo) či Vantage (správca zariadenia). Tablet má nainštalovaný aj nástroj na správu dotykového pera Wacom Pen a niekoľko ďalších systémových nástrojov.

Čo sa týka práce s dotykovým perom, jeho čas nastáva pri práci s grafickými nástrojmi. Vrelo ho odporúčam nielen pre tých, ktorí sa chcú na počítači zahrať, ale aj všetkým, ktorí majú záujem o zvýšenie produktivity profesionálnej práce. Umožňuje napríklad vlastnoručne podpísať dokumenty alebo do nich doplniť poznámku vlastným rukopisom. Pero je vynikajúci pomocník v najrôznejších 2D či 3D grafických nástrojoch. Škoda však integrácie slabšej grafickej karty Intel, pretože práve túto oblasť by mal tablet pokryť omnoho výkonnejším komponentom, najmä ak uvažujeme o jeho využití v grafickom dizajne.

Výkon a výdrž

Miix 720 plní všetky úlohy, na ktoré bol zostrojený, a to hlavne funkcie tabletu vrátane použitia dotykového pera, ako aj funkcie notebooku v spojení s klávesnicou. Rozlíšenie obrazovky je špičkové. Laptop je výkonovo poddimenzovaný až do takej miery, že napr. výkonnostný test 3DMark Time Spy sa na ňom skončil chybou. Ostatné testy sa uskutočnili, ale získané bodové hodnotenie je slabšie. Pri plnom zaťažení laptopu vydrží jeho plne nabitá batéria približne dve hodiny prevádzky, pri bežnom používaní bez výrazného zaťaženia skoro 10 hodín. Na 100 % sa nabije za štyri hodiny.

Parametre:

• Intel Core i5-7200U 2,5 GHz, 2 jadrá, 4 vlákna, RAM 4 GB DDR4, 2133 MHz, M.2 PCIe NVMe SSD 256 GB, Intel HD Graphics 620, displej 12" QHD, IPS LED, 2880 × 1920, lesklý multidotykový, 1 Mpx predná kamera, IR kamera, 5 Mpx zadná kamera, Dual-Array mikrofón, 2× 1 W HD Dolby Advanced Audio, Trusted Platform Module 2.0, Wi-Fi / BT / 1× USB 2.0 Type-A / 1× USB 3.0 Type-A / 1× USB 3.1 Type-C (Thunderbolt 3, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, AC) / combo audio jack / microSD, bez DVD, bez eternetu, bez SIM, integrovaná Li-pol batéria, adaptér 65 W, odpojiteľná pod­svietená klávesnica s touchpadom, dotykové pero v1, svetelný senzor, G senzor, Hallov senzor, Windows 10 Pro 64-bit., benchmark skóre: 3DMark N/A, PCMark: 3027, UNIGINE Superposition: 655, rozmery bez klávesnice: 292 × 210 × 8,9 mm, hmotnosť: 0,78 kg, s klávesnicou 293 × 216 × 14,6 mm, hmotnosť: 1,1 kg

• Cena: 1075 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Klávesnica, rozlíšenie obrazovky, dotykové pero, funkcionalita tabletu, odpojiteľná klávesnica, relatívne nízka cena
- Lesklý displej, hlučné chladenie, slabší výkon/výdrž

HODNOTENIE:

Konštrukcia:  80 %
Displej: 75 %
Funkcionalita: 90 %
Výkon: 60 %
Výdrž: 50 %
Celkovo: 71 %

 

Autor: Marek Sopko

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Spoločník na cesty: Panasonic RP HTX90N

02.08.2019 09:35

Spoločnosť Panasonic má v portfóliu viacero typov slúchadiel, miniatúrnych do uší aj veľkých uzatvorených. Testovaná novinka patrí medzi druhé menované a nahrádza starší model HTX80B. Dizajn zostáva v ...

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom nak ...

Recenzie

Recenzia: DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

01.08.2019 00:00

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá