Image
14.12.2015 0 Comments

Laserová kamera umožní vidieť za roh

Jedno z obmedzení ľudské zraku je v tom, že nám nedovoľuje pohľad za roh. Vedci z Heriot-Watt University v Edinburghu však vytvorili systém, ktorý pomocou kamery a lasera nielenže umožní určiť tvar predmetov za rohom, ale môže zistiť aj ich polohu a prípadný pohyb.

A ako to funguje? Laserová kamera vysiela krátke impulzy svetla. Laserový lúč smeruje priamo dopredu, mierne sklonený nadol, pričom fotóny sa odrážajú od predmetov v ich ceste. Špeciálna kamera sleduje toto odrazené svetlo, a to nielen od objektov, ktoré sú v zornom poli kamery, ale aj od tých ostatných, ktoré sú napríklad skryté za rohom a nie sú v jej priamej viditeľnosti. Ak sa osoba za rohom pohybuje, mení sa miesto odrazených laserových lúčov.

Ide o zložitú technológiu vyžadujúcu veľmi presné načasovanie a kameru s extrémne citlivým čipom. Vedci však tvrdia, že ich metóda môže „sledovať pohyb objektu nachádzajúceho sa asi meter od kamery s centimetrovou presnosťou".

Jedného dňa by takáto technológia mohla pomôcť napríklad pri odvrátení hroziacej zrážky automobilov, ale uplatnenie by našla aj v práci polície.


Zdroj: popsci.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 2

S vybranými paušálmi od 4ky už môžete dátovať na celom Slovensku bez obmedzení

22.01.2020 00:28

Mobilný operátor 4ka využíva 3G sieť obchodného partnera Orange pre zabezpečenie lepšej dostupnosti svojich služieb v rámci vnútroštátneho roamingu. Využívanie tejto služby však bolo obmedzené rozdiel ...

Telekomunikácie

Internet na vnútroeurópskych letoch od Telekomu je do konca februára v pilotnej prevádzke zdarma

06.12.2019 00:17

Telekom predstavil  pre svojich zákazníkov novú internetovú službu, vďaka ktorej môžu zostať v spojení so svetom aj počas letu ponad Európu. Nová služba umožňuje bezplatný prístup na internet na palub ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá