Image
14.12.2015 0 Comments

Laserová kamera umožní vidieť za roh

Jedno z obmedzení ľudské zraku je v tom, že nám nedovoľuje pohľad za roh. Vedci z Heriot-Watt University v Edinburghu však vytvorili systém, ktorý pomocou kamery a lasera nielenže umožní určiť tvar predmetov za rohom, ale môže zistiť aj ich polohu a prípadný pohyb.

A ako to funguje? Laserová kamera vysiela krátke impulzy svetla. Laserový lúč smeruje priamo dopredu, mierne sklonený nadol, pričom fotóny sa odrážajú od predmetov v ich ceste. Špeciálna kamera sleduje toto odrazené svetlo, a to nielen od objektov, ktoré sú v zornom poli kamery, ale aj od tých ostatných, ktoré sú napríklad skryté za rohom a nie sú v jej priamej viditeľnosti. Ak sa osoba za rohom pohybuje, mení sa miesto odrazených laserových lúčov.

Ide o zložitú technológiu vyžadujúcu veľmi presné načasovanie a kameru s extrémne citlivým čipom. Vedci však tvrdia, že ich metóda môže „sledovať pohyb objektu nachádzajúceho sa asi meter od kamery s centimetrovou presnosťou".

Jedného dňa by takáto technológia mohla pomôcť napríklad pri odvrátení hroziacej zrážky automobilov, ale uplatnenie by našla aj v práci polície.


Zdroj: popsci.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019