Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

1

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom časopise Science Translational Medicine vedci uvádzajú, že ich systém presne detegoval tieto bunky u 27 z 28 ľudí s rakovinou. Má teda citlivosť približne 1000-krát lepšiu ako súčasná technológia.

Okrem ich zistenia však bol takisto schopný zabiť vysoké percento z nich v reálnom čase. Mohlo by teda ísť o neškodný, neinvazívny a dôkladný spôsob, ako zničiť tieto bunky ešte pred tým, ako vytvoria nové nádory v tele. „Táto technológia má potenciál významne spomaliť progresiu metastáz,“ hovorí Vladimír Zharov, riaditeľ Centra nanomedicíny na University of Arkansas, ktorý viedol výskum.

Metastázy sú primárnou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Rakovina sa šíri, keď sa bunky z primárnych nádorov rozpadnú a putujú cez krvný obeh a lymfatický systém, usadzujú sa v nových oblastiach tela a tvoria sekundárne nádory. Zničenie týchto nádorových buniek cirkulujúcich v krvnom obehu prv, ako sa môžu usadiť, by pomohlo zabrániť metastázam a zachrániť životy. Zharov a jeho tím nazvali svoj systém cytophone a testovali ho u ľudí s rakovinou kože. Zariadenie dokáže vyšetriť liter krvi za hodinu bez toho, aby krv opustila telo.

Laser vyžiarený do žily vysiela energiu do krvného obehu a vytvára teplo. Rakovinové bunky absorbujú viac tejto energie ako normálne bunky, čo spôsobuje, že sa rýchlo zahrejú a expandujú. Táto tepelná rozťažnosť vytvára zvukové vlny, známe ako fotoakustický efekt, ktoré môžu byť zaznamenané malým ultrazvukovým snímačom umiestneným nad kožou v blízkosti lasera.  „U jedného pacienta sme laserovým lúčom zničili 96 percent nádorových buniek,“ povedal Zharov.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Redakcia

Všetky autorove články
zdravie clovek veda vyskum

1 komentár

Heej reakcia na: Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.6.2019 16:06
Bodaj by tych technikov z ceskoslovenskeho asus servisu rakovina pokrutila za to ze mi neuznali viditelne pokazeny notebook za 400€ Bodaj by oni mali a dvojnasobnu skodu zlodeji

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať