Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

1

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento materiál bude použitý na ochranu vojenských vozidiel. CMF je pena, ktorá je zložená z dutých kovových guľôčok, vyrobených z materiálov, ako je nehrdzavejúca oceľ alebo titán, zapustených do kovovej matrice z ocele, titánu, hliníka alebo iných kovových zliatin.

Výskumníci z North Carolina State University  pod vedením profesorky Afsaneh Rabiei v novej štúdii použili penu, kde guľôčky aj matrica boli vyrobené z ocele. Vyrobili tvrdý pancierový systém pozostávajúci z keramickej čelnej dosky, jadra CMF a tenkej zadnej dosky z hliníka. Potom pancier otestovali strelami kalibru .50 a zaznamenávali ich nárazy pomocou vysokorýchlostných kamier.

Strely mali rýchlosť od 500 metrov za sekundu až do 885 metrov za sekundu. Revolučný materiál dokázal absorbovať až 75 % kinetickej energie projektilov kalibru .50 a 68 – 78 % kinetickej energie protipancierových striel. Tím takisto ukázal, že CMF okrem toho, že sú ľahké, sú aj veľmi účinné pri tienení röntgenových lúčov, gama lúčov a neutrónového žiarenia a dvojnásobne lepšie odolávajú ohňu a vysokým teplotám ako samotné kovy, z ktorých sú vyrobené.

Štúdia bola publikovaná v časopise Composite Structures.

Zdroj: dailymail.co.uknews.ncsu.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum technika material ochrana

1 komentár

porovnanie s normalnym pancierom je kde? reakcia na: Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.6.2019 00:06
porovnanie s normalnym pancierom je kde?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať