LG 27MP89HM-S: Herná dizajnovka

0

Spoločnosť LG prichádza na trh s novým radom herných monitorov, ktoré síce na prvý pohľad tak vôbec nevyzerajú, no špecifikácie tomu zodpovedajú. V LG stavili na istotu a hráčom ponúkajú osvedčenú veľkosť 27" a rozlíšenie full HD, ktoré môže byť atraktívne práve pre staršie počítače, ktoré by si so 4K rozlíšením pri plných detailoch neporadili.

Testovaný model 27MP89HM-S má jednoduchý dizajn s takmer bezrámčekovým displejom. Strieborný podstavec tvarom pripomína kosák, ale nie je polohovateľný a musíte si vystačiť s výškou, akú udal výrobca. Tá vyhovuje a ľahko si na ňu zvyknete. Stojan má na zadnej strane biely plastový držiak na uloženie káblov do jedného zväzku. Rovnako v bielej farbe je aj celá zadná strana, čo vás môže odradiť, ak chcete monitor orientovať smerom do miestnosti. Jednoduchosť cítiť aj na zadnej strane, nájdete tu len základné porty na pripojenie obrazu, 2× HDMI verzie 1.4 a vstup VGA.

Ďalej je tu klasický slúchadlový výstup, ­audiovstup a napájací konektor. Nad upevnením stojana ešte nájdete upevňovacie body na nástenný držiak štandardu VESA 100 × 100 mm. Predná strana vyzerá pri vypnutom monitore jednoliato, no po zapnutí vidno minimálne rámiky s hrúbkou 5 mm z každej strany. Ovládanie je riešené pomocou päťsmerového tlačidla, no na efektívnejšie nastavovanie si môžete nainštalovať aplikáciu OnScreen Control, ktorú ovládate priamo v operačnom systéme. Predídete tak zdĺhavému prepínaniu tlačidlom medzi všetkými nastaveniami. Pri pracovnom nasadení by sa pri tejto uhlopriečke viac hodilo 2K rozlíšenie, ale pre používateľov so slabším zrakom alebo pri niektorých špecifických aplikáciách môže byť práve väčšia plocha v rozlíšení full HD výhodná. Fakt, že ide o herný monitor, naznačuje prítomnosť technológie AMD FreeSync. Tá zabraňuje rozmazávaniu a trhaniu obrazu synchronizovaním snímkových frekvencií monitora a grafickej karty. Obnovovacia frekvencia dovoľuje v tomto prípade najviac 75 sn./s pri zapnutom AMD FreeSync. Monitor, samozrejme, disponuje aj prídavnými hernými funkciami a nájdete tu prídavný crosshair (mieridlo) pre situácie, keď nie je dostupný v hre. Pri tmavších scénach pomôže funkcia Black Stabilizer, ktorá zosvetlí tmavé prostredie, aby ste si nepriateľa všimli skôr než on vás. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov tento nemá prednastavené špeciálne módy, ktoré by umožňovali rýchle nastavenia scény podľa typu hry. Pri testovaní s viacerými hrami mi to neprekážalo a rozsah úprav obrazu je napriek tomu dostatočný. Rovnako ako väčšina nových monitorov na trhu aj testovaný model disponuje dvojicou reproduktorov s výkonom 2 × 5 W, ktoré možno využívať v prípade núdze. Svižná obnovovacia frekvencia v spolupráci s technológiou synchronizácie snímok vytvára pre hráča vhodné prostredie s hladkým chodom hier a aplikácií. Rozlíšenie full HD je teda v tomto prípade vhodné na hranie multiplayerových hier – či už ide o hry typu MOBA, alebo Battle Royale, monitor poslúži výborne. Vďaka dobrému pokrytiu farebného priestoru ho možno použiť aj na editovanie videa či úpravu fotografií. Tenké rámčeky umožňujú jeho použitie vo viacmonitorových zostavách. Môžete tak vytvoriť nielen produktívne, ale aj dizajnové pracovné prostredie.

Monitor som testoval pomocou kolorimetrickej sondy Spyder 5 Elite. Hráčska dizajnovka pokrýva až 99 % farebného priestoru sRGB a 80 % priestoru Adobe RGB. Gama krivku monitor sledoval s trochu väčšou odchýlkou, statický kontrast som nameral na hodnote 170:1 a maximálnu svietivosť 211 cd/m2. Monitor sa dobre drží aj v presnosti farieb s priemernou odchýlkou len δE = 1. LG 27MP89HM-S síce dizajnovo nezodpovedá hernému štýlu, no hardvérovo mu niet čo vytknúť. Pre niekoho môže byť výhodný práve jeho menej nápadný dizajn. Navyše vzhľadom na prijateľnú cenu to môže byť zaujímavý nákup.

Parametre:

• Model: LG 27MP89HM-S, displej: IPS Neo III, 27", rozlíšenie: 1920 × 1080 pri 75 Hz, latencia (typická) 5 ms (sivá/sivá), jas: 250 cd/m², ozvučenie: 2× 5 W, konektory: VGA, 2× HDMI, audio IN, audio OUT, normálna spotreba: 20,3 W
• Cena: 302,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Moderný dizajn, minimálny rámček, jednoduchý stojan
- Zadná strana a doplnok a uloženie káblov sú v bielej farbe, menej herných funkcií

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu:  90 %
Výbava: 50%
Ovládanie: 80 %
Spracovanie: 85 %
Celkovo: 76 %

 

      »  Adam Lukáč

 

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
LG

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať