Image
13.2.2015 0 Comments

Kybernetické hrozby sú rovnako aktuálne pre majiteľov Mac-ov ako klasických PC

Vladimír Zapoliansky_Kaspersky Lab.jpg Výsledky prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International potvrdzujú, že používateľov systému OS X od Apple sa kybernetické hrozby týkajú rovnako ako používateľov iných platforiem. Je dokonca možné, že majitelia počítačov Apple sú vystavení väčšiemu množstvu určitého typu hrozieb.

Bezpečnostní experti síce doposiaľ nezaznamenali také množstvo softvéru ohrozujúceho OS X ako v prípade Windows, to ale neznamená, že by boli Mac zariadenia voči počítačovým hrozbám imúnne.

Podľa spomínaného prieskumu sa s malvérom za uplynulý rok stretlo 26 % používateľov desktopov od Apple a 15 % používateľov MacBookov. O niečo vyšší (31 %) je počet používateľov s podobnou skúsenosťou na PC. Za povšimnutie ale stojí, že napríklad s malvérom typu ransomware sa stretlo 19 % používateľov OS X v porovnaní s len 11 % majiteľov počítačov s MS Windows. Pokusy o zneužitie finančných dát uvádzajú majitelia oboch platforiem: 52 % sa týka operačného systému OS X a v 54 % prípadov ide o Windows.

Mac_threats-2014.jpg

Z prieskumu ďalej vyplýva, že vlastníci počítačov od Apple si hrozby na internete neuvedomujú do takej miery ako používatelia počítačov s Windows. Svedčí o tom aj údaj, že 41 % európskych používateľov MacBookov nevie takmer nič o ransomware a 34 % z nich nevie o existencii škodlivých programov zneužívajúcich chyby v bežnom softvéri.

Prieskum tiež odhalil, že až polovica používateľov počítačov od Apple ignoruje potrebu internetových bezpečnostných riešení, keď iba 38% MacBookov v Európe a 50 % stolových počítačov Apple disponuje zabezpečením voči internetovým hrozbám. Až 40 % majiteľov Apple zariadení sa navyše pri výbere bezpečnostného riešenia riadia primárne cenou, pričom 37 % vlastníkov počítačov od Apple zohľadňuje i kvalitu.

Používatelia OS X boli od nebezpečenstiev internetu dlho izolovaní a v dôsledku toho sa necítia zraniteľní. Vzhľadom na to, že kybernetické hrozby neustále rozširujú pole svojej pôsobnosti, je rozumné sa na ne pripraviť.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

DARPA pripravuje v rámci programu Gunslinger projekt „lietajúcej zbrane“

20.02.2020 00:03

V rámci programu Gunslinger sa budú vyvíjať a demonštrovať technológie, ktoré umožnia vytvoriť vzdušný taktický raketový systém, schopný podporiť rôzne misie. Mal by spájať vysokú ovládateľnosť raketo ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli odstaviť satelity alebo ich premeniť na zbrane

17.02.2020 00:04

V januári sa spoločnosť SpaceX stala prevádzkovateľom najväčšej aktívnej satelitnej konštelácie na svete. Tá pozostáva z 242 satelitov obiehajúcich okolo planéty, v nasledujúcom desaťročí ich chce fir ...

Bezpečnosť 2

Počítač s Windows je vraj menej náchylný na infikovanie malvérom ako Mac

14.02.2020 00:20

Antivírusová spoločnosť Malwarebytes v týchto dňoch zverejnila rozsiahlu správu o výskyte rôznych typov škodlivého softvéru v rôznych operačných systémoch. Najzaujímavejšie zistenie je to, že počítače ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá