Image
13.12.2019 0 Comments

Kvapalné batérie sa môžu stať veľkým konkurentom Li-ion. Stavili na ne aj Gates a Bezos

Správa OSN o zmene klímy, ktorá bola zverejnená 26. novembra, priniesla pre Zem hrozivú výstrahu: Pokiaľ sa emisie skleníkových plynov čoskoro drasticky neznížia, bude planéta v blízkej budúcnosti vystavená nebezpečným a nezvratne vysokým teplotám.

Toto varovanie môže byť pre niektorých investorov aktuálne. Mnohé spoločnosti rizikového kapitálu vnímajú systémy obnoviteľnej energie ako stabilnú stávku v nestabilnej budúcnosti. Očakáva sa, že trh s energetickými zásobami v USA sa v nasledujúcich piatich rokoch zvýši zo 430 megawattov v roku 2019 na viac ako 5 gigawattov. Takisto sa odhaduje, že celková trhová hodnota ukladania energie v USA do roku 2024 dosiahne 5,3 miliardy dolárov.

Systémy na uskladňovanie energie umožňujú podnikom a zariadeniam citlivým na energiu, ako sú napr. nemocnice, pokračovať v prevádzke, keď tradičné zdroje energie a generátory zlyhajú. Navyše batérie s čistou energiou sa ukázali ako ekologickejšia a lacnejšia alternatíva k palivám na báze uhlíka.

Na začiatku 90. rokov 20. storočia boli niklovo-kadmiové batérie nahradené lítiovo-iónovými systémami na uskladnenie energie. Aj Li-ion batérie však majú obmedzenia. S rastúcim počtom cyklov nabíjania a vybíjania strácajú kapacitu a občas sa stane, že vzbĺknu alebo explodujú. Naproti tomu kvapalné batérie na báze železa vydržia “donekonečna” bez environmentálnych rizík. Oba systémy ukladajú slnečnú, veternú a vodnú energiu a v prípade potreby ju môžu vrátiť do siete.

Postupom času náklady na Li-ion batérie klesli, podľa Bloomberg New Energy Finance sa od roku 2010 do roku 2018 znížili o 85 % a podľa prognózy z rovnakého zdroja by mali do roku 2030 klesnúť o ďalších 50 %, čo výrazne ovplyvní trh s elektrickými a úžitkovými vozidlami. S klesajúcimi nákladmi na systém sa zvyšuje hodnota ukladania čistej energie, najmä pre nové technológie, ktoré predlžujú výdrž batérie.

„V súčasnosti sa zameriavame iba na skladovanie energie, ktoré trvá približne štyri hodiny,“ hovorí Daniel Finn-Foley, vedúci tímu pre skladovanie energie v spoločnosti Wood Mackenzie. „Pri štyroch hodinách sú Li-ion batérie konkurencieschopné. No keď sa presunieme do ďalšej fázy energetického prechodu, štyri hodiny nebudú stačiť. To je dôvod, prečo sa investori pýtajú, či existuje technológia s dlhšou dobou trvania, ktorá by bola lepšia ako lítiovo-iónová. A tu prichádzajú na scénu kvapalné batérie.“

V októbri tohto roka získala spoločnosť ESS, výrobca lacných kvapalných batérií na báze železa s dlhou výdržou pre globálnu infraštruktúru v oblasti obnoviteľnej energie, 30 miliárd dolárov od Breakthrough Energy Ventures, skupiny súkromných investorov, do ktorej patria Bill Gates a ďalší miliardári Jeff Bezos, Michael Bloomberg, Richard Branson a Jack Ma.

Podľa Craiga Evansa, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa ESS, investori pokladajú technológiu spoločnosti za schopnú ponúknuť množstvo výhod oproti Li-ion – dlhšiu výdrž, schopnosť pracovať vo veľmi horúcich prostrediach, neobmedzené cykly nabíjania pri podobnej cene.

Kvapalné batérie však nie sú jediná technológia, na ktorú stavili investori. Startup Sila Nanotechnologies, ktorého zakladateľom je Gene Berdichevsky, bývalý zamestnanec Tesly, získal v roku 2018 investície vo výške 70 miliónov dolárov na technológiu batérií s kremíkovou anódou. Aj spoločnosť Enevate, takisto zameraná na batérie s kremíkovou anódou, označované ako Li-ion batérie „nasledujúcej generácie“, získal viac ako 100 miliónov dolárov od spoločností s rizikovým kapitálom.

Keď sa batérie s čistou energiou stanú nevyhnutnosťou, investori budú čoraz viac hľadať technológie, ktoré môžu pomôcť zvýšiť odolnosť zraniteľných regiónov sveta v budúcich energetických krízach.

Zdroj: cnbc.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

GM chce oživiť Hummer v podobe elektrického pickupu

16.01.2020 00:20

Podľa správy publikovanej vo Wall Street Journal spoločnosť General Motors pripravuje úplne elektrický pickup, ktorý bude uvedený pod značkou Hummer. Vozidlá tejto značky boli známe vysokou spotrebou ...

Technológie

Elektrické skútre Gogoro využívajú sieť staníc na výmenu batérií

03.01.2020 00:01

Gogoro je jeden z globálnych lídrov v oblasti elektrických skútrov napriek tomu, že svoje podnikanie obmedzuje zatiaľ na natívny Taiwan. No nech sú jeho skútre ponúkajúce rýchlosť 90 km/h akékoľvek sk ...

Technológie 2

Startup chce elektromotory integrovať priamo do kolies. Umožní to zmeniť sedenie či celú karosériu elektromobilov

02.01.2020 00:05

Snahy o integrovanie elektromotorov priamo do kolies siahajú hlboko do minulosti, až k najstarším elektromobilom. V súčasnosti sa touto problematikou zaoberá izraelský startup REE. Elektromobily sú je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá