Image
18.10.2017 0 Comments

Kvalitná sieť sa musí prispôsobiť firme

Posledné roky priniesli množstvo nových konceptov, ktoré výrazne prispeli k vytváraniu nových hodnôt a k objavovaniu nových príležitostí v biznise. Veľké zmeny očakávajú aj odvetvie počítačových sietí, akejsi nervovej sústavy podnikových informačných technológií. Zvýšené nároky na produktivitu, prudko rastúci počet pripojených mobilných zariadení a čoskoro už aj vecí či počet cloudových aplikácií kladú na siete stále vyššie nároky a vyžadujú si komplexné riešenia. Podnikové siete, ktoré chcú obstáť v konkurencii, musia pružne reagovať nielen na tieto fenomény, ale napríklad aj na stále sofistikovanejšie útoky.

Manuálne konfigurovanie sietí, také bežné ešte i v súčasnej praxi, preto musí ustúpiť novým praktikám. Hlavné slovo pri dátových sieťach získa softvér. Potvrdzuje to aj tohtoročná štúdia analytickej spoločnosti IDC. Takmer polovica oslovených organizácií v rámci regiónu EMEAR podľa nej plánuje modernizovať svoje siete tak, aby držali krok s požiadavkami moderného biznisu. Tento proces bude mať tri spoločné menovatele: automatizáciu, bezpečnosť a analytiku.

Nechajte zdĺhavú rutinu na softvér

Čas potrebný na nasadenie serverov v dátových centrách sa v posledných rokoch prudko skracuje. Podniky si tak začali všímať rastúci rozdiel medzi týmto časom a časom potrebným na nasadenie siete. Jej zložitosť a distribuovaná povaha znemožňujú tieto rozdiely úplne zmazať, ich zníženie by však malo byť prioritou. To sa dá dosiahnuť jedine výrazným zjednodušením zbytočne zdĺhavých, no potrebných manuálnych krokov a prenechaním tejto úlohy na softvér.

Základom moderných sietí tak bude automatizácia vo všetkých fázach – od ich návrhu cez nasadenie až po dohľad nad ich funkčnosťou a optimalizáciou. Softvér navyše umožní navrhovať siete, ktoré budú už od samého začiatku presne prispôsobené charakteru firmy a jej organizačnej štruktúre.

Automatizácia pri sieťach odbremení IT oddelenia od rutinných úloh. Budú sa tak môcť viac venovať podpore biznisu firmy. Softvérovo definované siete navyše uvoľnia zdroje na nové inovatívne riešenia. Prinesú flexibilitu, ktorá umožní pružne nastavovať politiky a reagovať na akékoľvek zmeny. To veľmi úzko súvisí s druhou kategóriou, ktorá definuje kvalitnú modernú dátovú sieť: ide o bezpečnosť.

Držte krok so zločincami

Kybernetickí zločinci nachádzajú stále nové a nové spôsoby, ako útočiť na firemné siete. Organizácie si nemôžu byť isté ničím – dátovú sieť už možno napadnúť aj cez smart žiarovku. Tradičným riešeniam navyše trvá v priemere sto dní, kým vôbec zaregistrujú úspešný útok na sieť, ktorý využíva takzvané zero-day zraniteľnosti.

Dobrá správa je, že automatizácia pri obrane proti hackerom výrazne pomôže. Automatické zapojenie systému do nastavenia a vymáhania firemných politík znižuje riziko ľudských chýb pri týchto činnostiach a zároveň značne urýchľuje reakciu na útoky. Pomáha tak počas útoku i pri odstraňovaní dôsledkov a v mnohých prípadoch dokáže rozpoznať príznaky napadnutia ešte pred hlavným náporom.

Segmentujte jednoducho

Prax, ktorá v súčasnosti hackerom uľahčuje prácu, je nedostatočná segmentácia siete. Podrobné oddelenie častí siete s rôznymi charakteristikami a nárokmi výrazne znižuje riziko, pri použití tradičných postupov je však časovo i finančne veľmi náročné. Výsledkom je zanedbávanie zo strany firiem. Nízka segmentácia však útočníkom umožní po prieniku rozšíriť sa do celej siete. Automatizácia a softvér tento problém riešia.

Dôležitý bezpečnostný prvok je aj viditeľnosť toho, čo sa v sieti deje, a kontrola nad zariadeniami, ktoré sú do nej pripojené. Správca  potrebuje nástroj, ktorý mu v každom okamihu povie, aké procesy v sieti bežia, čo sa do nej pripája a čo v nej zariadenia robia.

To, že bezpečnosť už nie je len otázka IT oddelení, ale i najvyššieho vedenia, si firmy uvedomujú čoraz viac. Veľké útoky v posledných rokoch urobili z kybernetickej bezpečnosti jednu zo strategických priorít. Podľa štúdie Cisco 2017 Security Capabilities Benchmark Study totiž až 29 % úspešne napadnutých organizácií zaznamenalo zníženie príjmov, často až o pätinu alebo viac.

Sieťová telemetria skrýva poklady

Očakáva sa, že v roku 2019 bude mať prístup na internet 3,9 miliardy ľudí. V roku 2020 by sa do siete malo pripájať 50 miliárd zariadení a globálny objem prenesených dát sa vyšplhá na 2,3 zettabajtu, čo je na lepšiu predstavu obsah asi 575 miliárd DVD. Obrovské množstvo dát, ktoré pretečie sieťami, zároveň predstavuje obrovskú príležitosť. Dáta sa stávajú kľúčovým zdrojom a konkurenčnou výhodou. Hodnotu však nadobúdajú len pre firmy, ktoré ich vedia systematicky a priebežne spracúvať a analyzovať. Analytika neslúži len na vyhodnotenie minulých udalostí, ale vďaka nej dokážu organizácie lepšie predvídať budúci vývoj a pripraviť sa na situácie, ktoré môžu nastať.

Analytika, ktorá využíva sieťovú telemetriu, nájde široké uplatnenie – či už pri zlepšovaní zdravotnej starostlivosti, pri optimalizácii dopravy, alebo efektívnejšom hospodárení s energiami, vodou či odpadmi.

Až donedávna zdĺhavé a zložité nastavovanie hardvéru spôsobilo, že firmy sa prispôsobovali možnostiam siete. Automatická, dynamická a softvérovo definovaná sieť to teraz celé obracia - nie firma, ale sieť sa pružne mení podľa aktuálnych potrieb biznisu. Stáva sa tak z nej dôležitý obchodný nástroj, ktorý dokáže zaistiť nielen bezpečný chod podnikových IT, ale urobí z nich konkurenčnú výhodu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Triky pri nakrúcaní videa pred zeleným pozadím

13.12.2018 14:09

Pri nakrúcaní videí občas potrebujete vytvoriť trikový záber, kde by bolo za nakrútenú scénu vložené iné pozadie. Je to veľmi jednoduché, no potrebujete na to zelené, prípadne modré pozadie. Môže mať ...

Ako na to

Užitočné SW nástroje

14.12.2018 13:39

AdGuard v6.4 Určenie: univerzálny filter na blokovanie reklamy, škodlivého a špehovacieho kódu Vlastnosti: podpora prehliadačov Internet Explorer, Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox, Opera, Viv ...

Ako na to

7 typografických hriechov: 2. Úvodzovky a zátvorky

14.12.2018 13:33

Ako na úvodzovky Úvodzovky používame nielen na označenie priamej reči, ako si pamätáte zo školy, ale takisto na označenie presných názvov, nespisovných výrazov, irónie a podobných výrazov, ktoré potr ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button