Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

6

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, ktoré toto dianie urýchľujú. Automatizácia sa integruje do všetkých odvetví a uplatňuje sa v masovej miere všade – od veľkých technologických spoločností až po sklady a logistiku. Správa McKinsey Institute uvádza, že vo výrobe sa zrušili už 4 milióny pracovných miest a do roku 2030 by mohlo zmiznúť asi 73 miliónov pracovných pozícií.

Niektoré štúdie hovoria, že v priebehu nasledujúcich 30 rokov bude automatizovaná až polovica pracovnej sily. Podľa správy McKinsey by sa približne v 60 % povolaní mohla automatizovať aspoň jedna tretina základných činností. Navyše vedci ešte celkom nepreskúmali dosah nových technológií, ako sú autonómne vozidlá alebo automatizované dodávateľské reťazce, ktoré by mohli ovplyvniť aj milióny vysoko platených pracovných miest. Už v súčasnosti dochádza v dôsledku automatizácie k masívnemu znižovanie počtu pracovných miest.

Továrňam, ktoré predtým zamestnávali desiatky tisíc pracovníkov, dnes stačí niekoľko stoviek zamestnancov. Napríklad v médiách stroje napíšu približne jednu miliardu tlačových správ ročne, automatizované spravodajstvo už nahradilo tisíce redaktorov. Kto je ohrozený najviac? Hlavne tí, ktorí vykonávajú opakujúce sa činnosti a analýzy. Vypĺňanie formulárov a základné služby back-office možno automatizovať. Stroje dokážu čítať, ukladať a interpretovať čokoľvek od snímok tváre a dokumentov až po röntgenové snímky.

Prakticky všetko, čo je na papieri, sa dá skenovať, ukladať, triediť a analyzovať, a teda sa stáva súčasťou tejto novej vlny automatizácie. A kto môže uspieť? Vzdelávací systém sa musí zamerať na podporu čisto ľudských zručností: emočnú inteligenciu, komunikáciu, spoluprácu a kritické myslenie. Žiaľ, treba dodať, že vzdelávacie inštitúcie sú vo všeobecnosti slabo pripravené na tento spoločenský posun. Dariť sa bude tým, ktorí sa zaoberajú „ľudskými zručnosťami“, ako aj priemyselným dizajnérom, inžinierom, urbanistom a tvorcom politiky.

Stále budeme potrebovať kvalifikovaných diplomatov, učiteľov, odborníkov v oblasti duševného zdravia a opatrovateľov. Okrem toho sa bude dariť tým, ktorí dokážu komunikovať a spolupracovať a hlavne tým, ktorí sú schopní kombinovať technické vedomosti so širokou škálou humanitných vied (históriou, etikou, literatúrou...). Vzdelávacie inštitúcie sa budú musieť orientovať na „projektové“ vzdelávanie, ktoré sa zameriava na spoluprácu a komunikáciu. A z tohto nového druhu vzdelávania treba urobiť celoživotný projekt.

Zdroj: forbes.com.

Redakcia

Všetky autorove články
praca biznis inovácie technika stroj technológie pocitac notebook peniaze

6 komentárov

Ten čo to tu komentuje je tak mimo reakcia na: Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

1.1.2020 18:01
Neviem kde pracujete pane. Ale keby ste sa poobzerali vo firmách a pohybovali sa v oblasti industry 4.0 a umelej inteligencie vedeli by ste, že automatizácia zasiahne prakticky všetkých. Slovensko nie je stredobodom vesmíru. Tá Vaša arogancia je podobného typu ako keď sa rozvíjal internet a Vy by ste povedali, že to na Slovensku niekoľko rokov nebude a hľa rozšírilo sa to tu tak rýchlo, že už si ani nespomínam poriadne na dobu bez internetu. .

Ten kto toto pisal vie pisat o nicom vela. reakcia na: Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

1.1.2020 12:01
Na Slovensku nie je ziadna vyznamna automatizacia a ani niekolko rokov nebude. Na postu a urady treba chodit dokoliecka zbytocne. Ak sa tu vytvori akoze "automatizacia", tak akurat vytvori dalsie pracovne miesta na kontrolu tej "automatizacie".

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať