Image
14.7.2017 4 Comments

Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje

Internet Explorer a Edge klesajú pod hranicu pätiny používateľov. Na ich úkor naďalej posilňuje Chrome.

Voľný pád prehliadačov od Microsoftu pokračoval aj v júni. Podľa dát spoločnosti Net Applications sa používateľský podiel Internet Explorera a Edge znížil o ďalšie percento a v súčasnosti predstavuje 23,2 %.

Ide o najväčší prepad od januára, ktorý môže signalizovať obdobné straty, ktoré oba prehliadače zaznamenali v minulom roku, keď spoločne prišli o takmer štvrtinu svojich používateľov. Podľa odborníkov je kľúčovým problémom neschopnosť Edge plne nahradiť Internet Explorer, ktorého používatelia húfne prechádzajú ku konkurencii.

Rečou čísel – podiel Explorera sa počas uplynulých jedenástich mesiacov prepadol o 41 %, ale nárast Edge bol iba 11 %. V súčasnosti sa Explorer nachádza na svojom historickom minime 17,6 %, pričom Edge sa už štvrtý mesiac v rade drží na nemenných číslach, 5,6 %. A budúcnosť je pre Microsoft podľa odhadov čierna.

Trend naznačuje, že spoločný podiel Explorera a Edge by mohol ešte tento mesiac klesnúť pod hranicu 20 %, najneskôr sa tak však stane v decembri. Masívna propagácia Edge sa tak Microsoftu zatiaľ nevypláca. S jeho budúcou vlajkovou loďou medzi prehliadačmi v súčasnosti pracuje len 21 % používateľov Windows 10, hoci vlani v tomto čase ich bolo 29 %. Odborníci smerujú nárast percent Edge do okamihu, keď aj veľké spoločnosti začnú vo veľkom prechádzať na Windows 10.

Z prepadu prehliadačov Microsoftu naďalej najviac ťaží Chrome, ktorý sa dostal na 59,4 % používateľského podielu a očakáva sa, že najneskôr budúci mesiac prekoná šesťdesiatpercentnú hranicu. Firefox od Mozilly pokračuje vo výkyvoch, tentoraz smerom nahor, keď sa vrátil na 12 %, čo je jeho najlepší výsledok od vlaňajšieho decembra.

Zdroj: Computerworld

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 6

Ktoré profesie budú najviac odolné zmenám na trhu práce?

31.12.2019 00:05

Automatizácia by v nasledujúcich rokoch mohla spôsobiť zrušenie miliónov pracovných miest. Ak ste v produktívnom veku, musíte sa týmto trendom zaoberať. V globálnej ekonomike totiž prebiehajú zmeny, k ...

Biznis

Business Intelligence z pohľadu developerky: Nové kompetenčné centrum v Košiciach

19.12.2019 00:12

V poslednej dobe sa business intelligence čoraz častejšie spája s konceptom ďalšej generácie reportingu (new generation reporting). Súhrn postupov, metód a analýz na prepájanie oblastí biznisu má pris ...

Biznis

Už aj firemný softvér chcú manažéri nakupovať cez e-shop

29.11.2019 00:10

Manažéri chcú nakupovať firemný softvér rovnako, ako si v súkromí objednávajú bežné potreby do domácnosti. Teda online. Príklon B2B segmentu k „e-shopom“ potvrdil nový prieskum od Futurum Research, do ...

4 Comments

 1. Po inštalácii Windows 10 Creators Update reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje
  Autor: mcsnh
  20.7.2017 11:07
  sa na mojom PC prehliadač MS EDGE už ani nedá spustiť.
  Reagovať
 2. normalny browser reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje
  14.7.2017 16:07
  EDGE ide super, aj keď používam Operu, stále viac sa mi EDGE páči. Chrome žije vďaka agresívnej pomoci googeľu, tlačia ho v každej inštalácii programu a pri každej návšteve www stránky.
  Reagovať
  • RE: normalny browser reakcia na: normalny browser
   17.7.2017 14:07
   IE/EDGE zije len vdaka agresivnej podpore microsoftu, tlacia ho do kazdej instalacie a pri kazdom upgrade.
   Reagovať
 3. konecne reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje
  14.7.2017 11:07
  predpokladam ze asi polovicu z toho poctu drzia rozne technologicky zastarale ale plne funkcne korporatne aplikacie vyladene na MSIE. Ludom sa potom nechce prepinat na normalny browser ked idu na internet, tak zostavaju pri MSIE/EDGE.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá