Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje

4

Internet Explorer a Edge klesajú pod hranicu pätiny používateľov. Na ich úkor naďalej posilňuje Chrome.

Voľný pád prehliadačov od Microsoftu pokračoval aj v júni. Podľa dát spoločnosti Net Applications sa používateľský podiel Internet Explorera a Edge znížil o ďalšie percento a v súčasnosti predstavuje 23,2 %.

Ide o najväčší prepad od januára, ktorý môže signalizovať obdobné straty, ktoré oba prehliadače zaznamenali v minulom roku, keď spoločne prišli o takmer štvrtinu svojich používateľov. Podľa odborníkov je kľúčovým problémom neschopnosť Edge plne nahradiť Internet Explorer, ktorého používatelia húfne prechádzajú ku konkurencii.

Rečou čísel – podiel Explorera sa počas uplynulých jedenástich mesiacov prepadol o 41 %, ale nárast Edge bol iba 11 %. V súčasnosti sa Explorer nachádza na svojom historickom minime 17,6 %, pričom Edge sa už štvrtý mesiac v rade drží na nemenných číslach, 5,6 %. A budúcnosť je pre Microsoft podľa odhadov čierna.

Trend naznačuje, že spoločný podiel Explorera a Edge by mohol ešte tento mesiac klesnúť pod hranicu 20 %, najneskôr sa tak však stane v decembri. Masívna propagácia Edge sa tak Microsoftu zatiaľ nevypláca. S jeho budúcou vlajkovou loďou medzi prehliadačmi v súčasnosti pracuje len 21 % používateľov Windows 10, hoci vlani v tomto čase ich bolo 29 %. Odborníci smerujú nárast percent Edge do okamihu, keď aj veľké spoločnosti začnú vo veľkom prechádzať na Windows 10.

Z prepadu prehliadačov Microsoftu naďalej najviac ťaží Chrome, ktorý sa dostal na 59,4 % používateľského podielu a očakáva sa, že najneskôr budúci mesiac prekoná šesťdesiatpercentnú hranicu. Firefox od Mozilly pokračuje vo výkyvoch, tentoraz smerom nahor, keď sa vrátil na 12 %, čo je jeho najlepší výsledok od vlaňajšieho decembra.

Zdroj: Computerworld

 

Microsoft Internet Explorer Edge Chrome

4 komentáre

Po inštalácii Windows 10 Creators Update reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje

20.7.2017 11:07
sa na mojom PC prehliadač MS EDGE už ani nedá spustiť.
Reagovať

normalny browser reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje

14.7.2017 16:07
EDGE ide super, aj keď používam Operu, stále viac sa mi EDGE páči. Chrome žije vďaka agresívnej pomoci googeľu, tlačia ho v každej inštalácii programu a pri každej návšteve www stránky.
Reagovať

RE: normalny browser reakcia na: normalny browser

17.7.2017 14:07
IE/EDGE zije len vdaka agresivnej podpore microsoftu, tlacia ho do kazdej instalacie a pri kazdom upgrade.
Reagovať

konecne reakcia na: Kríza prehliadačov od Microsoftu sa prehlbuje

14.7.2017 11:07
predpokladam ze asi polovicu z toho poctu drzia rozne technologicky zastarale ale plne funkcne korporatne aplikacie vyladene na MSIE. Ludom sa potom nechce prepinat na normalny browser ked idu na internet, tak zostavaju pri MSIE/EDGE.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať