Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Kovový vodík môže spôsobiť revolúciu v doprave aj energetike

4

Kovový vodík je potenciálne zázračná látka, o ktorej prvýkrát hovorili Eugene Wigner a Hillard Bell Huntington už v roku 1935, no doposiaľ zostala čírou teóriou. Teraz harvardskí vedci Isaac Silvera a Ranga Dias vytvorili metalický vodík tak, že stlačili vzorku vodíka pod extrémnym tlakom, aký doteraz na Zemi nebol dosiahnutý, dokonca bol vyšší ako tlak, ktorý existuje v strede planéty.

Vytvorili ho pomocou syntetického diamantu, ktorým transformovali pevný molekulárny vodík na atómový vodík, čo je kov. Tento výsledok je dôležitý, pretože kovový vodík môže pri izbovej teplote fungovať ako supravodič. Navyše sa predpokladá, že materiál zostane v kovovom stave aj po odstránení tlaku. Výskumná práca bola opísaná v článku publikovanom v časopise Science.

Supravodič, ktorý môže byť stabilný pri izbovej teplote, je mimoriadne dôležitý. Doslova by mohol zmeniť svet, ako ho poznáme, a priniesť novú éru technologických objavov. Napríklad by umožnil magnetickú levitáciu vysokorýchlostných vlakov, čo by viedlo k prevratu v našej dopravnej infraštruktúre. Takisto elektrické autá by mohli značne zefektívniť svoju prevádzku.

Okrem toho supravodiče majú nulový odpor, takže udržiavaním prúdov v supravodivých cievkach by sa mohla ukladať energia, ktorá by sa dala použiť podľa potreby. A pretože vytvorenie kovového vodíka vyžaduje taký obrovský tlak, jeho prevodom späť na molekulárny vodík sa všetka táto energia uvoľní.

Inými slovami, mohol by sa tak potenciálne vytvoriť najvýkonnejší raketový pohon, čím by cestovanie na veľké vzdialenosti bolo uskutočniteľnejšie ako kedykoľvek predtým. No prv než sa tieto technológie stanú skutočnosťou, musia výskumníci urobiť ešte veľa práce. V prvom rade sa musia kovový vodík otestovať, aby sa ubezpečili, že jeho teoretické vlastnosti sa zhodujú s tými skutočnými.

Zdroj: treehugger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

4 komentáre

Bulvarny clanok prekopirovany do slovenciny reakcia na: Kovový vodík môže spôsobiť revolúciu v doprave aj energetike

29.6.2020 23:06
Ano, kovovy vodik ma najvacsiu hustotu. Nie nemoze sposobit revoluciu v doprave nakolko je vysoko nestabilny!
Reagovať

. reakcia na: Kovový vodík môže spôsobiť revolúciu v doprave aj energetike

29.6.2020 13:06
Hnojaci redakcia, naco zase klamete v nadpise. To je akoby ste pisali, ze teleport sposobi revoluciu. Mate take nizke IQ, ze neviete, ze teleport ako aj tento fiktivny material nebude asi nikdy existovat, alebo aspon nie najblizsich 100 rokov. Vas zaujima, co sa zmeni, ked nebudete existovat a este ked ta fikcia nie je podlozena ziadnymi faktami? ..."Kovový vodík je potenciálne zázračná látka"..z tohoto je hned jasne, ze vam to nemysli...tak aspon si dajte povedat od tych, ktorym to mysli. Keby ste vymazali vety ako experiment "carovne zmeni svet", tak by bol aj clanok dobry.
Reagovať

blábol reakcia na: Kovový vodík môže spôsobiť revolúciu v doprave aj energetike

29.6.2020 12:06
Kto tento článok prekladal si to aj po sebe prečítal? "Supravodič, ktorý môže byť stabilný pri izbovej teplote, je mimoriadne dôležitý. Doslova by mohol zmeniť svet, ako ho poznáme, a priniesť novú éru technologických objavov. Napríklad by umožnil magnetickú levitáciu vysokorýchlostných vlakov" Neviem či som pozadu ale pokiaľ viem tak súčasné najrýchlejšie vlaky využívajú magnetickú levitáciu. Akurát by to takéto nové supravodiče energeticky zefektívnili. Ale čo ja o tom vedieť, veď predsa nie som technologický redaktor :D
Reagovať

Stare 3,5 roka reakcia na: Kovový vodík môže spôsobiť revolúciu v doprave aj energetike

29.6.2020 10:06
Clanok stary 3,5 roka, ked sa o tom vo velkom pisalo
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať