Image
16.1.2020 1 Comments

Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

S rastom svetovej populácie sa vedci stále viac obávajú, ako dokážeme vyrobiť dostatok energie bez toho, aby sme zničili klímu. Briti Dan Grech a Hayden Ashfield si myslia, že súčasťou riešenia by mohlo byť získavanie energie z oceánu. Dvojica sa snaží popularizovať proces konverzie tepelnej energie z oceánu, označovaný skratkou OTEC (ocean thermal energy conversion).

Na výrobu elektriny by sa využil teplotný rozdiel medzi teplou vodou na povrchu oceána (25 - 28 °C) a studenou (okolo 4 °C) v hĺbke 800 m. Teplá voda by sa odvádzala z povrchu do výmenníka tepla, ktorý sa nachádza na lodi. Tam sa použije na „odparenie“ pracovnej kvapaliny (vyrobenej z amoniaku), ktorá má nízku teplotu varu približne 25 – 28 °C. Para potom poháňa turbínu pripojenú k elektrickému generátoru. Tak sa získava použiteľná energia.

Systém by vraj mohol napájať pobrežné strediská a mestá, po rozšírení by však mohol rozsvietiť svetlá v celej krajine. Spočiatku by sa mal zaviesť do letovísk v tropických krajinách. Systém je jedinečný tým, že zachytávanie energie sa vykonáva výhradne na mori, čo znamená, že sa nemusí zabrať žiadna pôda.

Každý deň približne 60 miliónov štvorcových kilometrov povrchovej vody tropického oceánu absorbuje zo Slnka ekvivalent energie, ktorá sa uvoľní spaľovaním 170 miliárd barelov ropy za deň. Dan Grech dúfa, že ich systém zachytí malé percento tejto energie a dodá ju do blízkej krajiny. Hromadnou výrobou ekolodí by mohla cena OTEC rýchlo klesnúť. Väčšie lode by umožnili napájať celú krajinu.

V nasledujúcich 10 rokoch by chcel Dan vybudovať „farmy OTEC“ plávajúce pri pobreží Ameriky alebo afrického kontinentu, ktoré dokážu spoľahlivo zásobovať elektrinou celé mestá a štáty. Systém je údajne mimoriadne efektívny – z každých 2,5 MW vyrobenej energie možno získať 1,5 MW elektriny, „stratená“ energia sa použije na udržanie systému v chode. V porovnaní s veternými farmami je Danov systém dvojnásobne efektívnejší.

Zdroj: thesun.co.uk.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

TCL pripravuje úplné nový koncept telefónu s výsuvným displejom

19.02.2020 00:10

Zdá sa, že spoločnosť TCL pracuje na telefóne nového štýlu, ktorý sa môže zmeniť na veľkosť tabletu vysunutím druhého displeja. Prototyp mal byť predvedený na Mobile World Congress v Barcelone, ktorý ...

Inovácie

Nový implantát pre nevidiacich sa zapája priamo do mozgu

18.02.2020 00:10

Bernardeta Gómezová mala 42 rokov, keď jej toxická optická neuropatia zničila zväzky nervov spájajúce oči s mozgom, takže úplne oslepla. Nevnímala ani svetlo. Po 16 rokoch temnoty dostala upravené oku ...

Inovácie

Nový únik ukazuje, ako by mohol vyzerať telefón Pixel 5

18.02.2020 00:00

Youtuber Jon Prosser z Front Page Tech ponúkol prvý pohľad na to, ako by mohol vyzerať nový Pixel 5. Nemusí však ísť o konečný návrh, pretože od jeho uvedenia nás delí ešte viac ako pol roka. Navyše P ...

1 Comments

  1. teoria je to pekna reakcia na: Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny
    20.1.2020 19:01
    prakticka realizacia je otazna. Maju premyslene, ako z 800m hlbky vytiahnu vodu s teplotou 4°na povrch bez toho, aby sa im ohriala na 20-25°? Hlbka mora 800m je vo vacsine pripadov dost daleko od pobrezia, energiu budu musiet prenasat dlhymi kablami. Je to cele nedoriesene.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Gopas .Net DevDays 2020 - 24.4.2020

Najnovšie videá