Image
1.7.2019 2 Comments

Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete

Skupina estónskych programátorov predstavila desktopovú aplikáciu využívajúcu neurónové siete a strojové učenie, ktorá pritiahla veľkú pozornosť. Umožnila totiž komukoľvek vytvárať realistické obrazy nahých žien jednoducho tým, že z fotografie odstránila oblečenie.

Aplikácia DeepNude bola dostupná na stiahnutie zadarmo pre Windows a Linux a jej prémiová verzia, poskytujúca lepšie rozlíšenie výstupného obrazu, sa ponúkala za 99 dolárov. Obe verzie aplikácie však pridávali do aktov generovaných umelou inteligenciou vodoznaky, ktoré ich jednoznačne označovali ako „falošné“. No tieto vodoznaky sa dali jednoducho odstrániť alebo orezať.

Kvalita výstupov bola rôzna, obrázky neboli fotorealistické a pri podrobnom skúmaní sa dali identifikovať ako falošné. Proces najlepšie fungoval na snímkach s vysokým rozlíšením, najmä na takých, kde bola osoba už na pôvodnej fotke oblečená len sporo, napr. v plavkách. Napriek tomu aplikácia pracovala dosť dobre na to, aby vyvolala rozsiahle obavy z jej používania. Takéto fotografie by mohli byť použité na obťažovanie žien. V minulosti už bol deepfake softvér využitý na umiestnenie žien do pornovidea bez ich súhlasu.

Aplikáciu si ako prvý všimol web Motherboard. Bola v predaji niekoľko mesiacov, no po upozornení Motherboardu záujem o ňu zjavne stúpol, lebo servery boli preťažené. Menej ako jeden deň po získaní širokej publicity však bola aplikácia vypnutá.

Tím stojaci za DeepNude vo svojom tweete uviedol, že „veľmi podcenil“ záujem o projekt a že „pravdepodobnosť, že ľudia ho zneužijú, je príliš vysoká“. DeepNude sa preto už nebude ponúkať na predaj a ďalšie verzie nebudú zverejnené. Tím takisto varoval pred zdieľaním softvéru online a povedal, že by to bolo v rozpore so zmluvnými podmienkami. Pripustil však, že „niektoré kópie sa určite môžu dostať von“.

Zdroj: theverge.com

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Pozvánka na veľtrh Hannover Messe 2020

20.02.2020 00:05

Na medzinárodnom veľtrhu Hannover Messe, ktorý sa bude konať v termíne 20 – 24 apríl bude nosnou témou priemyselná transformácia. Očakáva sa účasť 5 500 vystavovateľov zo 70 krajín. Tento rok je partn ...

Technológie

Prvý akrobatický dron predviedol extrémne letecké manévre

19.02.2020 00:15

Video nakrútené v Chorvátsku ukazuje 12-rotorovú koaxiálnu multikoptéru zostrojenú spoločnosťou Drone Champions AG s cieľom propagovať jej videohru Drone Champions League (DCL). Zo šasi z uhlíkových v ...

Technológie

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

17.02.2020 00:10

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým ...

2 Comments

 1. Co sa tak mudro pytate ? reakcia na: Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete
  2.7.2019 10:07
  Jednoducho, ak sa nieco da vymysliet, tak to vymyslene bude. A ak je po tom dopyt, tak sa to bude sirit. A je to jedno, ci je to pizza, atomova bomba alebo tato appka.
  Reagovať
 2. A na čo reakcia na: Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete
  1.7.2019 22:07
  je to dobré ?
  Úchylák vymyslí appku a vy to dáte do technológii. Toto ľudstvo potrebuje. To je pokrok ...:-)
  Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá