Image
1.7.2019 2 Comments

Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete

Skupina estónskych programátorov predstavila desktopovú aplikáciu využívajúcu neurónové siete a strojové učenie, ktorá pritiahla veľkú pozornosť. Umožnila totiž komukoľvek vytvárať realistické obrazy nahých žien jednoducho tým, že z fotografie odstránila oblečenie.

Aplikácia DeepNude bola dostupná na stiahnutie zadarmo pre Windows a Linux a jej prémiová verzia, poskytujúca lepšie rozlíšenie výstupného obrazu, sa ponúkala za 99 dolárov. Obe verzie aplikácie však pridávali do aktov generovaných umelou inteligenciou vodoznaky, ktoré ich jednoznačne označovali ako „falošné“. No tieto vodoznaky sa dali jednoducho odstrániť alebo orezať.

Kvalita výstupov bola rôzna, obrázky neboli fotorealistické a pri podrobnom skúmaní sa dali identifikovať ako falošné. Proces najlepšie fungoval na snímkach s vysokým rozlíšením, najmä na takých, kde bola osoba už na pôvodnej fotke oblečená len sporo, napr. v plavkách. Napriek tomu aplikácia pracovala dosť dobre na to, aby vyvolala rozsiahle obavy z jej používania. Takéto fotografie by mohli byť použité na obťažovanie žien. V minulosti už bol deepfake softvér využitý na umiestnenie žien do pornovidea bez ich súhlasu.

Aplikáciu si ako prvý všimol web Motherboard. Bola v predaji niekoľko mesiacov, no po upozornení Motherboardu záujem o ňu zjavne stúpol, lebo servery boli preťažené. Menej ako jeden deň po získaní širokej publicity však bola aplikácia vypnutá.

Tím stojaci za DeepNude vo svojom tweete uviedol, že „veľmi podcenil“ záujem o projekt a že „pravdepodobnosť, že ľudia ho zneužijú, je príliš vysoká“. DeepNude sa preto už nebude ponúkať na predaj a ďalšie verzie nebudú zverejnené. Tím takisto varoval pred zdieľaním softvéru online a povedal, že by to bolo v rozpore so zmluvnými podmienkami. Pripustil však, že „niektoré kópie sa určite môžu dostať von“.

Zdroj: theverge.com

 

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

2 Comments

 1. Co sa tak mudro pytate ? reakcia na: Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete
  2.7.2019 10:07
  Jednoducho, ak sa nieco da vymysliet, tak to vymyslene bude. A ak je po tom dopyt, tak sa to bude sirit. A je to jedno, ci je to pizza, atomova bomba alebo tato appka.
  Reagovať
 2. A na čo reakcia na: Kontroverzná aplikácia DeepNude „vyzlieka“ ženy pomocou neurónovej siete
  1.7.2019 22:07
  je to dobré ?
  Úchylák vymyslí appku a vy to dáte do technológii. Toto ľudstvo potrebuje. To je pokrok ...:-)
  Reagovať

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019