Kontaktné šošovky zobrazia rozšírenú virtuálnu realitu

Technológie
0

Americká agentúra DARPA finančne podporila spoločnosť Innovega pri vývoji kontaktných šošoviek, ktoré umožnia vytvoriť priamo vo vizuálnom poli používateľa plnofarebný virtuálny displej, schopný zobrazovať digitálny obraz dodávaný počítačom, mobilným telefónom alebo iným zariadením. iOptik, ako šošovky nazvali, umožní používateľovi vidieť rozšírenú realitu, v rámci ktorej sa do obrazu reálneho prostredia dopĺňajú ďalšie informácie, alebo úplnú virtuálnu realitu, a to bez nutnosti nasadiť si rozmernú prilbu virtuálnej reality.

iOptik2.jpg

iOptik prinesie megapixelový panoramatický 3D obraz, ktorý bude používateľovi premietaný pomocou špeciálnych ľahkých okuliarov a bude upravovaný kontaktnými šošovkami iOptik tak, že bude vnímaný, akoby bol vzdialený 3 metre a mal uhlopriečku až 240 palcov, teda úctyhodných 6 metrov.

iOptik3.jpg

Šošovky by sa mali v budúcnosti používať na účely spravodajstva, sledovania a prieskumu (ISR), teda v spravodajských službách a v armáde. Spoločnosť Innovega hovorí aj o možnom civilnom využití, keď budú môcť napríklad obchodníci na displeji neustále vidieť cenníky, chirurgovia budú môcť počas operácií dostávať dôležité informácie o stave pacienta či priebehu operácie. Samozrejme, tieto šošovky nájdu uplatnenie aj v zábavnom priemysle pri sledovaní 3D filmov alebo hraní počítačových hier.

Na trhu by sa podľa spoločnosti Innovega mohol produkt objaviť už začiatkom roka 2014.


Zdroj: Innovega 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať