Image
10.4.2014 0 Comments

Koniec špehovaniu? Zber metadát zo strany telekomunikačných operátorov zamietol európsky súd

cNEI.europsky_sud_jpg.jpg Európsky súdny dvor vyhlásil za neplatnú smernicu, ktorá požadovala od telekomunikačných spoločností v krajinách EÚ uchovávanie metadát o používateľoch ich služieb až počas dvoch rokov. Podľa rozhodnutia súdu sporná smernica zasahuje do základných práv občanov EÚ na súkromie a porušuje ich právo na ochranu osobných údajov.

Smernica bola predložená v roku 2006 ako protiteroristické opatrenie dva roky po bombových útokoch v Madride. Prevádzkovatelia komunikačných služieb boli podľa nej povinní uchovávať prevádzkové, lokalizačné a účastnícke údaje po dobu v rozmedzí od 6 mesiacov do 2 rokov. Išlo len o metadáta, a nie o obsah komunikácie. Systém však teoreticky umožňoval vládnym agentúram vyžiadať údaje fyzických osôb na sledovanie potenciálnych podozrivých.

Írsky najvyšší súd a Ústavný súd Rakúska požiadali Európsky súdny dvor o preskúmanie platnosti smernice a jej vzťahu k Charte základných ľudských práv EÚ. V rozhodnutí súdu sa uvádza, že uchovávanie údajov síce „skutočne spĺňa ciele všeobecného záujmu" na pomoc v boji proti závažnej trestnej činnosti a napomáha verejnú bezpečnosť, no európska smernica „prekračuje medze súladu so zásadou proporcionality". Uvádzané opatrenia síce môžu byť vhodné, ak ide o boj proti terorizmu, ale smernica predstavuje „rozsiahly a zvlášť závažný zásah do základných práv a problém nie je dostatočne vymedzený, aby sa zabezpečilo, že narušenie bude limitované skutočne na nevyhnutne potrebnú mieru".

Ďalší problém uchovávania dát je v tom, že sa nerozlišuje medzi jednotlivými kategóriami údajov a mierou ich potenciálnej užitočnosti vo vzťahu k zámerom smernice. Navyše v dokumente sa ani neuvádza, že zhromaždené dáta musia byť uložené v rámci EÚ, a tak sa nezabezpečuje ochrana údajov občanov.

Rozsudok Európskeho súdneho dvora priamo nemení zákony platné v jednotlivých krajinách, a tak vlády členských štátov budú musieť zodpovedajúcim spôsobom upraviť príslušné právne predpisy.

Cecilia Malströmová, eurokomisárka pre vnútorné záležitosti, sa vyjadrila, že Európska komisia „podrobí dôkladnej analýze verdikt a jeho dôsledky".

Zdroj: electronista.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá