Koniec fyzických tlačidiel na smartfónoch?

0

V oblasti osobných počítačov sa prejavuje trend odstraňovania pohyblivých súčastí hardvéru. Guľka, ktorá sa v počítačových myšiach používala na sledovanie pohybu, bola nahradená laserom. Herné konzoly namiesto fyzického vypínača dnes zvyčajne využívajú kapacitný dotykový panel. Pri smartfónoch, ktoré sú lídrami inovácií v tomto segmente, sa zmena začala okolo roku 2016, keď mnoho telefónov s Androidom prešlo na digitálne navigačné tlačidlá na displeji a Apple nahradil kruhové domovské tlačidlo dotykovým na iPhone 7. Boli to však jednoduché riešenia, pri ktorých interakcia používateľov zostala rovnaká.

Novšie mobilné telefóny prinášajú pokročilejšie riešenia, keď možno stlačiť ktorúkoľvek časť telefónu a časti citlivé na tlak slúžia hlavne ako analógové snímače sily. Ako príklad možno uviesť najnovšie modely telefónov Google Pixel či smartfón čínskej značky Vivo Nex 3, ktorý umožňuje používateľom upraviť hlasitosť zatlačením do bočného rámu. Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi na svojom pripravovanom modeli Mix Alpha dokonca nebude mať žiadne fyzické tlačidlá.

Všetky spomenuté  telefóny používajú technológiu čínskej spoločnosti New Degree Technology (NDT), ktorá sa špecializuje na výrobu papierovo tenkých flexibilných senzorov, integrovateľných pod kovový, sklený alebo plastový povrch, teda v podstate pod ktorúkoľvek časť smartfónu. Pritom dokážu zistiť viac ako 1000 úrovní tlaku – od ľahkého dotyku až po tvrdé zatlačenie.

Zakladateľ spoločnosti Hao Li, ktorý v rokoch 2001 až 2010 pracoval ako inžinier vo firma Motorola v Spojených štátoch, je presvedčený, že takáto funkcia zlepšuje interakciu a skúsenosti používateľov s používateľským rozhraním. Azda si pamätáte, že modely iPhonov uvedené na trh v rokoch 2015 až 2018 obsahovali funkciu 3D Touch. Tieto senzory však boli menej sofistikované a dokázali detegovať iba dve úrovne tlaku. Spoločnosť ich už vyradila z tohtoročnej série iPhone 11. Senzory NDT však ponúkajú úplnú analógovú citlivosť.

Trik technológie NDT spočíva v malých rezistoroch v snímačoch, ktoré zisťujú „deformačný“ tlak zvonka plochy. Po zaregistrovaní deformácie rezistory zmerajú tlak a ich výstupom je napätie úmerné použitej sile. Inými slovami, premieňajú fyzickú analógovú silu na digitálnu informáciu pre „mozog“ zariadenia na výpočet a určenie činnosti.

Prvým veľkým zákazníkom NDT bola spoločnosť ZTE, ktorá využila senzory v modeli Axon Mini. O rok neskôr ich Google zahrnul do telefónu Pixel 2. V roku 2013 sa NDT dohodol na spolupráci s Amazonom na elektronickej čítačke Kindle Voyage. Tu mali používatelia využiť silu prítlaku na otáčanie stránok – ak zatlačia slabšie, otočia jednu stránku, čím silnejší bude tlak, tým viac stránok sa otočí naraz. Partnerstvo sa však nikdy neuskutočnilo, lebo Amazom prepustil kľúčovú technickú osobu pracujúcu na Kindle Voyage.

Senzory spoločnosti sa používajú aj v iných spotrebiteľských výrobkoch, napr. v e-cigaretách s prepínačom citlivým na tlak (silou tlaku sa riadi výstup pár). Hlavné podnikanie spoločnosti, ktoré by malo v tomto roku generovať 28,5 milióna USD, je však zamerané na smartfóny. Snímače NDT okrem toho možno nájsť aj vo dverách výťahov či v automobilových pneumatikách na zisťovanie tlaku vzduchu. Vzhľadom na to, že výrobcovia smartfónov presadzujú víziu elegantných zariadení s displejom na celej prednej časti, bez tlačidiel, portov alebo výčnelkov, možno očakávať, že dopyt po silových senzoroch, ktoré nahradia tradičné tlačidlá, bude rásť.

Podobné technológie používa Huawei Mate 30 Pro a Samsung tiež pracuje na budúcom telefóne Galaxy s beztlačidlovým ovládaním. Apple takisto uvažuje o iPhone bez fyzických tlačidiel, jeho inžinieri však hovoria, že technológia ešte nie je pripravená. No možno predpokladať, že do roku 2020 alebo 2021 by mohla byť dostatočne zrelá na nasadenie. A keďže Apple stále udáva trendy vo svete smartfónov, po jej použití fyzickým tlačidlám zrejme definitívne odzvoní.

Zdroj: scmp.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon smart telefon dizajn displej iPhone Huawei Samsung Xiaomi

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať