Image
13.7.2017 0 Comments

Koniec „šmejdov“. Notebooky či mobily v EÚ by sa mali dať ľahšie opraviť a mali by mať dlhšiu životnosť

Európania by si čoskoro mohli jednoduchšie dať opraviť svoju elektroniku. Európsky parlament totiž v týchto dňoch schválil odporúčanie pre výrobcov hardvéru, aby sa veci ako notebooky či mobilné telefóny dali ľahšie opraviť a mali dlhšiu životnosť. Európska komisia ešte nerozhodla, či budú tieto odporúčania predložené na hlasovanie, ale ak ním prejdú, stanú sa zákonom.

Odporúčania, súhrnne označované ako „udržateľné zastarávanie“, zahŕňajú aj požiadavku na vytvorenie celoeurópskej definície „plánovaného zastarávania“ a zaoberajú sa aj praxou zámernej výroby zariadení s krátkou životnosťou, aby boli používatelia nútení kúpiť si nový výrobok skôr, ako chceli. Takisto sa tu navrhuje zavedenie systému na testovanie toho, či má zariadenie „zabudované zastarávanie“, teda obsahuje komponenty, ktoré zámerne skracujú jeho životnosť.

Ďalší návrh sa týka zavedenia stupnice, ktorá by spotrebiteľov informovala o predpokladanej životnosti, zlepšiteľnosti (upgradovateľnosti) produktu a možnostiach jeho opravy. Podobné ratingy možno nájsť na obľúbenom webe iFixit, ktorý zverejňuje návody na opravu a rozoberanie elektroniky.

Odporúčania teda zachádzajú ďalej ako podobná snaha týkajúca sa tzv. práva na opravu, ktoré je predmetom intenzívnych rokovaní v USA. Tam je cieľom presadiť legislatívu, ktorá by od výrobcov vyžadovala, aby predávali náhradné súčiastky a ponúkli servisné príručky spotrebiteľom aj nezávislým opravárom.   

Prieskum Eurobarometra z roku 2014, ktorý sa uskutočnil na podnet Európskej komisie, zistil, že až 77 % spotrebiteľov v EÚ si radšej chce dať opraviť svoju elektroniku ako kúpiť novú.

Od schválenia tohto odporúčania si EÚ sľubuje aj vznik nových pracovných miest v opravovniach.  

Zdroj: Motherboard

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle

Práca z domu a starostlivosť o zdravé telo

24.03.2020 00:20

Práca z domu zastihla niektorých pracovníkov zvyknutých na kancelárske prostredie nepripravených. Namiesto kancelárskych stolov a stoličiek sa mnohí z nich musia uspokojiť s prácou na pohovke, pri kuc ...

Lifestyle

Virtuálny tréning naživo: Lakovanie áut, opravy vysokého napätia a trénovanie hasenia požiaru

17.03.2020 00:00

Až keď som držala v ruke reálnu lakovaciu pištoľ a pokúšala som sa rovnomerne nalakovať dvere auta, som si uvedomila, že to vôbec nie je také jednoduché. Stála som v stánku EdgeCom, na hlave som mala ...

Lifestyle 2

Apple Watch môžu záchraniť život. Niektoré poisťovne budú prispievať na ich kúpu

10.03.2020 00:20

Podľa nových správ smart hodinky Applu dostanú najmenej jednu novú funkciu, ktorá môže zachrániť život – umožnia analyzovať hladinu kyslíka v krvi. Je to dôležité, pretože nízka hladina krvného kyslík ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá