Image
22.5.2018 0 Comments

Konferencia Google I/O v znamení umelej inteligencie a Androidu P. Súhrn najdôležitejších oznámení

Je už zavedenou tradíciou, že charizmatický šéf Google Sundar Pichai začína globálnu konferenciu v žartovnom tóne. Aj tentokrát zdôraznil že dizajnérom a vývojárom sa podarilo opraviť niekoľko „závažných“ chýb v ikonách a emotikonoch. Napríklad opravili donedávna nesprávne poradie plátkov v ikone hamburgera. Správne je najskôr syr a pod ním mäso a nie naopak ako tomu bolo donedávna.

CEO Google Sundar Pichai

Následne prešiel Pichai k hlavnej téme konferencie – využitiu umelej inteligencie. Napríklad analýzou fotografie sietnice sa dá predikovať nielen cukrovka, ale aj riziko kardiovaskulárnych ochorení:

Vývoj ide po špirále a tak aj nové využitie nachádzajú aj „starodávne“ technológie, ako napríklad Morzeovka. Je to veľmi efektívne zakódovanie abecedy do dvoch symbolov – bodky a čiarky. Pozrite si pozornejšie zariadenie za hlavou telesne postihnutej pani. Pohybmi hlavy doprava a doľava generuje bodky a čiarky.

Staršia generácia, ktorá prešla rádiotelegrafným výcvikom pozná tento princíp ako automatický kľúč. Radista vychyľoval páčku jedným, alebo druhým smerom a tak generoval Morzeovu abecedu rýchlejšie ako keby vyťukával bodky a čiarky.

Ak si položíte otázku, či odvtedy sa nevymyslelo nič lepšie, tak ani veľmi nie, pretože Morzeovka je veľmi efektívne kódovanie abecedy, na najpoužívanejšie anglické hlásky sa používa najmenej symbolov. Napríklad „e“ je bodka, „a“ bodka, čiarka a podobne. Moderné technológie tento vstup prevádzajú do textovej a hlasovej podoby.

Prednáška pokračovala pôsobivou ukážkou prediktívneho dopĺňania textu počas písania e-mailovej správy. Umelá inteligencia nachádza uplatnenie aj pri úprave fotografií. Automaticky sa skorigujú preexponované a podexponované zábery. Pri fotkách dokumentov sa skoriguje perspektíva a fotka sa automaticky prekonvertuje do PDF formátu:

Umelá inteligencia dokáže zvýrazniť hlavný motív tým že ho nechá farebný na čiernobielom pozadí. Nie je problém ani automaticky „kolorovať“ staré čiernobiele fotografie. AI identifikuje objekty na fotke (tváre, oblohu, trávu...) a priradí im správne farby, to všetko pri zachovaní retro koloritu:

Rozpoznávanie objektov sa už hojne využíva a zdokonaľuje. Používatelia ocenia funkciu „podobné tomuto“. Napríklad pri fotke dámy vám rozpoznávacie algoritmy navrhnú kde a za koľko kúpite podobné oblečenie, kabelku, či topánky:

Pichai následne predstavil nové hardvérové moduly pre strojové učenie TPU 3.0. Sú podstatne výkonnejšie a na ich chladenie sa používa kvapalina:

Umelá inteligencia to je aj automatizácia bežných činností, napríklad ak dáte pokyn Google Assistantovi aby vás objednal u kaderníka na zajtra medzi 10 a 12 hodinou dopoludnai. Zdanlivo maličkosť, avšak 52 % firiem poskytujúcich služby v USA nemá internetový rezervačný systém a treba sa objednať telefonicky.

V pôsobivej ukážke telefonoval digitálny asistent do kaderníctva a dojednával s pracovníčkou termín. Reagoval na jej odpovede a vyjednával, aby splnil zadanú požiadavku, takže neakceptoval termín 12:15.

Vylepšené boli aj Mapy Google. Napríklad pri pešej navigácii vyjdete z metra a netušíte, ako sú orientované svetové strany. Vtedy pomôže zapnúť kameru a analyzovať obraz:

Téma umelá inteligencia nemohla obísť ani autonónme autá. Boli prezentované ukážky, ako si auto poradí, ak iné auto na križovatke prejde na červenú:

A taktiež ako sa dokážu systémy autonómneho auta vysporiadať z hmlou a hustým snežením.

V pokračovaní predstavíme novinky operačného systému Android, ktorého pripravovaná verzia má zatiaľ kódové označenie „P.“

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 6

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button