Image
13.9.2017 0 Comments

Konečne je tu lítiovo-iónová batéria, ktorá určite nevybuchne

Vedci tvrdia, že sa im podarilo vyrobiť lítiovo-iónovú batériu, ktorá ako elektrolyt používa vodný roztok soli a môže dosiahnuť napätie potrebné na napájanie domácej elektroniky, pričom je úplne odolná vznieteniu a explózii. Jej tajomstvo spočíva v špeciálnom povlaku.

Doteraz ste ako bezpečnejšiu alternatívu mohli použiť nikel-hydridovú batériu, ale museli ste sa zmieriť s tým, že bude dodávať menej energie. Nová batéria však znamená, že nemusíte robiť kompromisy, môžete mať veľa energie aj vysokú bezpečnosť.

Výskumníci už v štúdii publikovanej v roku 2015 ukázali 3 V batériu s vodným elektrolytom, ale tá nemohla dosiahnuť vyššie napätie pre známy katódový problém. Ten spočíva v tom, že ak má batéria jeden koniec vyrobený z grafitu alebo kovového lítia, ten vo vodnom elektrolyte degraduje. Na dosiahnutie skoku z troch voltov na štyri vedecký pracovník z Marylandskej univerzity Chongyin Yang navrhol nový gélový polymérový povlak elektrolytu, ktorý sa môže aplikovať na anódu z grafitu alebo lítia.

Tento povlak odpudzuje molekuly vody od povrchu elektródy, potom pri prvom nabíjaní sa rozkladá a vytvára „stabilnú medzifázu“ – riedku zmes produktov rozkladu, ktorá oddeľuje pevnú anódu od tekutého elektrolytu. Táto interfáza chráni anódu pred akýmikoľvek vedľajšími reakciami a umožňuje používať v batérii grafitové alebo lítiové kovové materiály, aby sa dosiahla lepšia hustota energie a schopnosť cyklovania.

Pridaním gélového náteru sa batéria stáva bezpečnejšou ako štandardné nevodné lítiovo-iónové batérie. Všetky vodné lítiovo-iónové batérie ťažia z nehorľavosti elektrolytov na báze vody na rozdiel od vysoko horľavých organických rozpúšťadiel používaných v ich nevodných náprotivkoch.

Navyše interfázová vrstva aj pri poškodení (napríklad pri prepichnutí puzdra batérie) reaguje pomaly s lítiovou alebo lítiovo-grafitovou anódou, čo bráni dymeniu, požiaru alebo explózii, ktoré by inak nastali, keby sa v poškodenej batérii dostal kov do priameho kontaktu s elektrolytom.

V nasledujúcej etape chcú vedci znížiť materiálové náklady a zvýšiť počet plnohodnotných nabíjacích cyklov. V súčasnosti hovoria o 50 – 100 cykloch, ale ich cieľom je zvýšiť tento počet na 500.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Aké sú vianočné darčeky milionárov? Záujem je o obrazy, šperky, drahé vína ale aj bitcoiny

15.12.2017 00:15

Milionári si nielen počas Vianoc doprajú dávku luxusu. Medzi vianočnými darčekmi, ktoré kupujú svojej rodine či blízkym nechýbajú obrazy, drahé umelecké predmety, mince, staré autá a motocykle, hodink ...

Výskum

Sme predpojatí a väčšinou sa nerozhodujeme racionálne

06.12.2017 00:15

Nový výskum pod vedením Stefana Palminteria z École Normale Supérieure hovorí, že ľudia sa častejšie rozhodujú podľa pocitov, než racionálne. Posudzujeme, sme predpojatí a emocionálni viac ako racioná ...

Výskum

Na MIT vyvinuli 3D tlačiareň, ktorá je 10× rýchlejšia než súčasné modely. Rýchla 3D tlač prinesie veľké zmeny

05.12.2017 00:30

Zatiaľ čo bežné 3D tlačiarne môžu vyrobiť zopár kociek vo veľkosti lega za hodinu, nový model, ktorý vyvinuli inžinieri z MIT, môže vytlačiť objekty podobnej veľkosti za niekoľko minút. Kľúčom k dosia ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá