Image
13.9.2017 0 Comments

Konečne je tu lítiovo-iónová batéria, ktorá určite nevybuchne

Vedci tvrdia, že sa im podarilo vyrobiť lítiovo-iónovú batériu, ktorá ako elektrolyt používa vodný roztok soli a môže dosiahnuť napätie potrebné na napájanie domácej elektroniky, pričom je úplne odolná vznieteniu a explózii. Jej tajomstvo spočíva v špeciálnom povlaku.

Doteraz ste ako bezpečnejšiu alternatívu mohli použiť nikel-hydridovú batériu, ale museli ste sa zmieriť s tým, že bude dodávať menej energie. Nová batéria však znamená, že nemusíte robiť kompromisy, môžete mať veľa energie aj vysokú bezpečnosť.

Výskumníci už v štúdii publikovanej v roku 2015 ukázali 3 V batériu s vodným elektrolytom, ale tá nemohla dosiahnuť vyššie napätie pre známy katódový problém. Ten spočíva v tom, že ak má batéria jeden koniec vyrobený z grafitu alebo kovového lítia, ten vo vodnom elektrolyte degraduje. Na dosiahnutie skoku z troch voltov na štyri vedecký pracovník z Marylandskej univerzity Chongyin Yang navrhol nový gélový polymérový povlak elektrolytu, ktorý sa môže aplikovať na anódu z grafitu alebo lítia.

Tento povlak odpudzuje molekuly vody od povrchu elektródy, potom pri prvom nabíjaní sa rozkladá a vytvára „stabilnú medzifázu“ – riedku zmes produktov rozkladu, ktorá oddeľuje pevnú anódu od tekutého elektrolytu. Táto interfáza chráni anódu pred akýmikoľvek vedľajšími reakciami a umožňuje používať v batérii grafitové alebo lítiové kovové materiály, aby sa dosiahla lepšia hustota energie a schopnosť cyklovania.

Pridaním gélového náteru sa batéria stáva bezpečnejšou ako štandardné nevodné lítiovo-iónové batérie. Všetky vodné lítiovo-iónové batérie ťažia z nehorľavosti elektrolytov na báze vody na rozdiel od vysoko horľavých organických rozpúšťadiel používaných v ich nevodných náprotivkoch.

Navyše interfázová vrstva aj pri poškodení (napríklad pri prepichnutí puzdra batérie) reaguje pomaly s lítiovou alebo lítiovo-grafitovou anódou, čo bráni dymeniu, požiaru alebo explózii, ktoré by inak nastali, keby sa v poškodenej batérii dostal kov do priameho kontaktu s elektrolytom.

V nasledujúcej etape chcú vedci znížiť materiálové náklady a zvýšiť počet plnohodnotných nabíjacích cyklov. V súčasnosti hovoria o 50 – 100 cykloch, ale ich cieľom je zvýšiť tento počet na 500.

Zdroj: Gizmodo

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Začínajú práce na zvýšení luminozity veľkého hadrónového urýchľovača

20.06.2018 00:00

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) oficiálne vstupuje do novej etapy.CERN dnes oslavuje začiatok stavebných prác na Vysokoluminozitnom LHC (HL-LHC), čo je nový míľnik v histórii CERNu. Do r. 2026 táto v ...

Výskum 1

Vedci pracujú na vakcíne, vďaka ktorej by sme boli odolní voči stresu, úzkosti a depresiám

14.06.2018 00:20

Vedci len v posledných rokoch objavili zvláštny vzťah medzi baktériami, zápalmi a náladou. Predpokladá sa, že niektoré stavy, ako napríklad depresia, môžu byť spôsobené zápalovými procesmi v mozgu, je ...

Výskum 1

Rozbité nanodiamanty umožnia vytvoriť veľmi trvácne mazivo s extrémne nízkym trením

08.06.2018 00:20

Tímu vedcov v Argonne National Laboratory patriacom americkému ministerstvu energetiky sa kombináciou rozbitých nanodiamantov s dvojdimenzionálnymi vrstvami disulfidu molybdénu podarilo vytvoriť pozor ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button