Image
21.1.2014 0 Comments

Končia sa zlaté časy Intelu? Gigant chystá prepúšťanie.

intel.jpg Hoci ešte pred niekoľkými rokmi bol Intel považovaný za ikonu kremíkového priemyslu, nadchádzajúca post-PC éra sa výrazne dotkla aj tohto procesorového gigantu. Hoci má Intel rozpracované množstvo projektov, predaje procesorov do PC a serverov už nie sú také, ako bývali...

Agentúra Reuters v tejto súvislosti zverejnila informáciu, že Intel chce tento rok znížiť počet svojich zamestnancov približne o 5 %. Analytici špekulujú o tom, že dôvodom je najmä dlhodobo nepriaznivá prognóza vývoja trhu s PC, od ktorého je Intel stále do veľkej miery závislý. Ešte v uplynulých rokoch pritom nových zamestnancov priberal. Zatiaľ čo vo výročnej správe za rok 2012 uvádza 105 000 zamestnancov po celom svete, aktuálne je to takmer 107 000. Manažment sa preto rozhodol pre defenzívnu taktiku, ktorá nasleduje po zverejnení posledných hospodárskych výsledkov.

Tablety ovplyvňujú budúcnosť Intelu

CEO Intelu Brian Krzanich počas konferenčného hovoru k výsledkom za 4. štvrťrok 2013 poznamenal, že očakávania neboli splnené najmä preto, že oživenie u firemných klientov nebolo také silné, ako sa predpokladalo. Krzanich navyše varoval analytikov aj investorov, že aj v tomto roku bude prebiehať oživenie trhu s podnikovými systémami pomaly.

Analytici totiž počítali s pomerne silnými predajmi v oblasti riešení pre dátové centrá, ale tieto predpovede sa nesplnili a Intel ohlásil zisk 51 centov na akciu pri obrate 13,8 miliardy dolárov, pričom trh čakal 52 centov pri obrate 13,72 miliardy. Ide síce o relatívne malý rozdiel, ale veľa komentátorov ho pokladá za náznak určitých problémov a len málo tradičných hráčov v oblasti IT hardvéru dokáže v novej post-PC ére profitovať tak ako predtým.

V tomto roku sa navyše Intel pomerne optimisticky spolieha na tablety, ktorých objem predaja by mal výrazne vzrásť. Procesory od Intelu by tento rok mali byť už v 40 miliónoch predaných kusov, zatiaľ čo vlani to bolo len v 10 miliónoch. Konkurencia zo strany ARM-u je však vysoká a zdá sa, že máloktorý výrobca tabletov preferuje procesory od Intelu.

Čiastočný úspech znamenalo napríklad osadenie tabletových Atomov do Galaxy Tabu 3 od Samsungu, hoci tento hráč vyrába vlastné čipy ARM a je jedným z veľkých konkurentov Intelu na polovodičovom trhu. Nájsť dnes procesor od Intelu v smartfónoch je však stále skôr výnimočný prípad. Netbooky, v ktorých sa Intelu podarilo získať úplnú dominanciu, už teraz prakticky vymizli z trhu, a teda s príjmami z tohto segmentu nemožno už počítať.

Bez zmien to nepôjde

Hovorca Intelu Chris Kraeuter hovorí, že rozhodnutie o znížení počtu zamestnancov nebolo jednoduché, ale je nevyhnutné na rozvoj biznisu jeho firmy. Bližšie však nešpecifikoval, ktorých oddelení či geografických lokalít sa má prepúšťanie dotknúť. Len neurčito poznamenáva, že niektoré aktivity budú prioritné pred inými. Okrem prepustenia tak možno očakávať aj presuny zamestnancov a nenaberanie nových zamestnancov namiesto tých, ktorí tento rok odídu do dôchodku.

Komentátori už dlhšie očakávali, že podobná situácia nastane, ak sa Intelu nepodarí výraznejšie presadiť v novej generácii mobilných zariadení. Hoci Intel už investoval nemalé prostriedky do vývoja mobilných čipov, ich využitie zostáva stále skôr okrajové. V súvislosti s nutnosťou úspor sa opäť začína hovoriť aj o budúcnosti 64-bitových čipov Itanium, ktorých vývoj je pomerne nákladný a nie je zrejmé, či prostriedky do neho investované sa vôbec vrátia.

Záujem trhu o tieto procesory totiž priebežne klesá a ich pozíciu stále častejšie nahrádzajú klasické serverové procesory x86, ktoré dokážu ponúknuť už podobnú spoľahlivosť, často aj vyšší výkon, a to pri výrazne nižšej cene.

Takisto neúspech Microsoftu s Windows 8 dopadol vo svojom dôsledku práve na Intel. Aj Apple, ktorý je tradičným odberateľom jeho procesorov, sa podľa mnohých signálov postupne pripravuje na to, aby jeho budúce notebooky mohli byť osadené procesormi vlastnej výroby, pretože posledné generácie čipov ARM sa svojím výkonom začínajú blížiť procesorom v PC.

Súvisiace články:

Zisk firmy Intel nenaplnil očakávania

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Už aj firemný softvér chcú manažéri nakupovať cez e-shop

29.11.2019 00:10

Manažéri chcú nakupovať firemný softvér rovnako, ako si v súkromí objednávajú bežné potreby do domácnosti. Teda online. Príklon B2B segmentu k „e-shopom“ potvrdil nový prieskum od Futurum Research, do ...

Biznis

Predaj smartfónov: Huawei, Samsung a OPPO zvýšili svoje trhové podiely, Apple a Xiaomi klesli

28.11.2019 00:03

Globálny predaja inteligentných telefónov koncovým užívateľom podľa zistení analytikov spoločnosti Gartner v treťom štvrťroku 2019 ďalej klesali - o 0,4% oproti rovnakému obdobiu v roku 2018. Dopyt zo ...

Biznis

Technologickí jednorožci sa na burze trápia

18.11.2019 00:00

Odhaduje sa, že v USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu USD. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. Tento status prináša veľ ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá