Image
13.9.2017 0 Comments

Koncept robotického tanku prepojeného s flotilou sprievodných dronov vyvoláva obavy z bezpečnosti

Spoločnosť BAE Systems odhalila plány na vytvorenie autonómneho bojového vozidla, ktoré by bolo podporované „flotilou menších autonómnych vzdušných a pozemných vozidiel, vytvárajúcich obranný obvod okolo tanku.

Systém nazvaný Ironclad je v súčasnosti vo fáze konceptu a podľa BAE bude chrániť vojakov pred ohrozením, tí však napriek tomu zostanú „v centre rozhodovania“. No potreba rýchlej reakcie môže znamenať, že kontrola nad zbraňami bude odovzdaná počítaču.

Britské ministerstvo obrany však uviedlo, že nemá v úmysle vyvíjať úplne samostatné zbrane a podľa politiky Spojeného kráľovstva bude prevádzka zbraní vždy pod kontrolou ľudských operátorov, ktorí za ňu budú niesť aj zodpovednosť.

BAE má takú predstavu, že Ironclad bude používať systémy na sledovanie „spojencov alebo nepriateľov“ a ochráni vojakov vo svojom obvode pred nebezpečenstvom použitia zbraní, ktoré by v budúcnosti mohli zahŕňať aj laserové.

Dnes sa dianie na bojisku stále zrýchľuje a to vyvoláva otázku, či kontrolovanie zbraní ľuďmi môže byť naozaj efektívne. Napríklad rozhodovanie o dnešných aktívnych ochranných systémoch si vyžaduje veľmi rýchle reakcie, napr. o spustení reaktívneho brnenia pri výbuchu. „Tempo vývoja znamená, že takéto reakcie musia byť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal John Puddy, technologický vedúci BAE v oblasti obchodovania s pozemnými zbraňami. Človek vždy bude v procese rozhodnutí týkajúcich sa použitia sily. No v budúcnosti budú možno flotily autonómnych vozidiel, ktoré budú mať situačné povedomie, robiť určité rozhodnutia aj nezávisle, ak je to vhodné.

Zdroj: Telegraph

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Polariton - nová forma „molekulárneho“ svetla s 3 fotónmi nájde využitie v kvantovej kryptografii

21.02.2018 00:25

Pred piatimi rokmi fyzici z Harvardu a MIT udivili svet najprv tým, že donútili dvojicu fotónov, aby navzájom spolupracovali spôsobom, ktorý sa dovtedy zdal nemožný. Teraz sa pokúsili pridať tretí fot ...

Technológie

Kam sa hrabú američania. Ruské autonómne vozidlo zvládne sneh aj mráz

21.02.2018 00:20

Ruský vyhľadávací portál Yandex nedávno zverejnil video zachytávajúce jeho robotické auto jazdiace po zasnežených moskovských uliciach. Yandex.Taxi je autonómna Toyota Prius, ktorá sa podľa blogu spol ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá