Image
13.9.2017 0 Comments

Koncept robotického tanku prepojeného s flotilou sprievodných dronov vyvoláva obavy z bezpečnosti

Spoločnosť BAE Systems odhalila plány na vytvorenie autonómneho bojového vozidla, ktoré by bolo podporované „flotilou menších autonómnych vzdušných a pozemných vozidiel, vytvárajúcich obranný obvod okolo tanku.

Systém nazvaný Ironclad je v súčasnosti vo fáze konceptu a podľa BAE bude chrániť vojakov pred ohrozením, tí však napriek tomu zostanú „v centre rozhodovania“. No potreba rýchlej reakcie môže znamenať, že kontrola nad zbraňami bude odovzdaná počítaču.

Britské ministerstvo obrany však uviedlo, že nemá v úmysle vyvíjať úplne samostatné zbrane a podľa politiky Spojeného kráľovstva bude prevádzka zbraní vždy pod kontrolou ľudských operátorov, ktorí za ňu budú niesť aj zodpovednosť.

BAE má takú predstavu, že Ironclad bude používať systémy na sledovanie „spojencov alebo nepriateľov“ a ochráni vojakov vo svojom obvode pred nebezpečenstvom použitia zbraní, ktoré by v budúcnosti mohli zahŕňať aj laserové.

Dnes sa dianie na bojisku stále zrýchľuje a to vyvoláva otázku, či kontrolovanie zbraní ľuďmi môže byť naozaj efektívne. Napríklad rozhodovanie o dnešných aktívnych ochranných systémoch si vyžaduje veľmi rýchle reakcie, napr. o spustení reaktívneho brnenia pri výbuchu. „Tempo vývoja znamená, že takéto reakcie musia byť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal John Puddy, technologický vedúci BAE v oblasti obchodovania s pozemnými zbraňami. Človek vždy bude v procese rozhodnutí týkajúcich sa použitia sily. No v budúcnosti budú možno flotily autonómnych vozidiel, ktoré budú mať situačné povedomie, robiť určité rozhodnutia aj nezávisle, ak je to vhodné.

Zdroj: Telegraph

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019