Image
13.9.2017 0 Comments

Koncept robotického tanku prepojeného s flotilou sprievodných dronov vyvoláva obavy z bezpečnosti

Spoločnosť BAE Systems odhalila plány na vytvorenie autonómneho bojového vozidla, ktoré by bolo podporované „flotilou menších autonómnych vzdušných a pozemných vozidiel, vytvárajúcich obranný obvod okolo tanku.

Systém nazvaný Ironclad je v súčasnosti vo fáze konceptu a podľa BAE bude chrániť vojakov pred ohrozením, tí však napriek tomu zostanú „v centre rozhodovania“. No potreba rýchlej reakcie môže znamenať, že kontrola nad zbraňami bude odovzdaná počítaču.

Britské ministerstvo obrany však uviedlo, že nemá v úmysle vyvíjať úplne samostatné zbrane a podľa politiky Spojeného kráľovstva bude prevádzka zbraní vždy pod kontrolou ľudských operátorov, ktorí za ňu budú niesť aj zodpovednosť.

BAE má takú predstavu, že Ironclad bude používať systémy na sledovanie „spojencov alebo nepriateľov“ a ochráni vojakov vo svojom obvode pred nebezpečenstvom použitia zbraní, ktoré by v budúcnosti mohli zahŕňať aj laserové.

Dnes sa dianie na bojisku stále zrýchľuje a to vyvoláva otázku, či kontrolovanie zbraní ľuďmi môže byť naozaj efektívne. Napríklad rozhodovanie o dnešných aktívnych ochranných systémoch si vyžaduje veľmi rýchle reakcie, napr. o spustení reaktívneho brnenia pri výbuchu. „Tempo vývoja znamená, že takéto reakcie musia byť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal John Puddy, technologický vedúci BAE v oblasti obchodovania s pozemnými zbraňami. Človek vždy bude v procese rozhodnutí týkajúcich sa použitia sily. No v budúcnosti budú možno flotily autonómnych vozidiel, ktoré budú mať situačné povedomie, robiť určité rozhodnutia aj nezávisle, ak je to vhodné.

Zdroj: Telegraph

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

Apple pay oficiálne na Slovensku

26.06.2019 08:04

Zdá sa vám, že Apple zaostával v bezkontaktných platbách smartfónom a hodinkami za Google pay? Od dnes to už nie je pravda. Streda 26. júna sa na Slovensku stane dňom platenia smartfónmi a hodinkami p ...

Technológie 3

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá