Image
13.9.2017 0 Comments

Koncept robotického tanku prepojeného s flotilou sprievodných dronov vyvoláva obavy z bezpečnosti

Spoločnosť BAE Systems odhalila plány na vytvorenie autonómneho bojového vozidla, ktoré by bolo podporované „flotilou menších autonómnych vzdušných a pozemných vozidiel, vytvárajúcich obranný obvod okolo tanku.

Systém nazvaný Ironclad je v súčasnosti vo fáze konceptu a podľa BAE bude chrániť vojakov pred ohrozením, tí však napriek tomu zostanú „v centre rozhodovania“. No potreba rýchlej reakcie môže znamenať, že kontrola nad zbraňami bude odovzdaná počítaču.

Britské ministerstvo obrany však uviedlo, že nemá v úmysle vyvíjať úplne samostatné zbrane a podľa politiky Spojeného kráľovstva bude prevádzka zbraní vždy pod kontrolou ľudských operátorov, ktorí za ňu budú niesť aj zodpovednosť.

BAE má takú predstavu, že Ironclad bude používať systémy na sledovanie „spojencov alebo nepriateľov“ a ochráni vojakov vo svojom obvode pred nebezpečenstvom použitia zbraní, ktoré by v budúcnosti mohli zahŕňať aj laserové.

Dnes sa dianie na bojisku stále zrýchľuje a to vyvoláva otázku, či kontrolovanie zbraní ľuďmi môže byť naozaj efektívne. Napríklad rozhodovanie o dnešných aktívnych ochranných systémoch si vyžaduje veľmi rýchle reakcie, napr. o spustení reaktívneho brnenia pri výbuchu. „Tempo vývoja znamená, že takéto reakcie musia byť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ povedal John Puddy, technologický vedúci BAE v oblasti obchodovania s pozemnými zbraňami. Človek vždy bude v procese rozhodnutí týkajúcich sa použitia sily. No v budúcnosti budú možno flotily autonómnych vozidiel, ktoré budú mať situačné povedomie, robiť určité rozhodnutia aj nezávisle, ak je to vhodné.

Zdroj: Telegraph

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Slováci uviedli na trh kryptomenu krytú zlatom

22.06.2018 00:40

Komunita technologických, marketingových a biznis inovátorov - 01People, spustila  pre svojho klienta z Dubaja technológiu blockchain a ako vôbec prvým Slovákom sa podarilo uviesť do obehu kryptomenu ...

Technológie

ASUS uvádza do predaja ZenFone 5 s bezrámikovým dizajnom, duálnym fotoaparátom a podporou UI

22.06.2018 00:35

ASUS oznámil spustenie predaja úplne nového smartfónu ZenFone 5 na Slovensku. Telefón disponuje 6,2-palcovým displejom, duálnym fotoaparátom a prvýkrát v histórii rad ZenFone vyniká aj umelou intelige ...

Technológie

Robot odoberie vzorky krvi pacientom zo žily a sám ich aj zanalyzuje

22.06.2018 00:25

Výskumníci z Rutgers University vytvorili automatické zariadenie na odoberanie vzoriek krvi a ich testovanie, ktoré prináša rýchle výsledky. Takýto robot by mohol uľahčiť prácu v nemocniciach a iných ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button