Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Komentár: Vojna hlasových asistentov – kto nakoniec zvíťazí?

Informatizácia
0

Na nedávnej výstave CES 2019 v Las Vegas sa s hlasovými asistentmi Amazon Alexa a Asistent Google dalo stretnúť na každom kroku vďaka širokému spektru partnerov, ktorí túto funkciu integrovali do svojich produktov. Aj asistent Bixby Samsungu je súčasťou širokej škály produktov spoločnosti. Ak vezmeme do úvahy posledné údaje Amazonu a Googlu týkajúce sa predaja kompatibilných zariadení, je jasné, že hlasoví asistenti sa stali mainstreamom.

No nech je akýkoľvek veľký a dôležitý trh so zariadeniami s podporou hlasových asistentov, stále je tu neistota ohľadne toho, kam by mohol smerovať. Napriek tomu medzi poprednými hráčmi prebieha bitka o vedúce postavenie na trhu.

Na CES bolo vystavovaných dosť veľa zariadení, ktoré podporujú viac platforiem hlasových asistentov. Na jednej strane to dáva zmysel, pretože stále nie je úplne jasné, ktorá platforma bude víťazom. Ľudia si tak môžu vybrať z viacerých možností. Tento prístup však má aj niektoré nevýhody, pretože podpora viacerých platforiem nevyhnutne znamená väčšiu komplexnosť a vyššie náklady na vývoj (a tým aj potenciálne vyššie ceny) pri väčšine zariadení. Navyše prepínanie medzi rôznymi hlasovými asistentmi môže mať vplyv aj na funkčnosť, pretože nie všetky platformy majú rovnaké schopnosti.

Zaujímavý príklad sú nové inteligentné zariadenia Smart Tab spoločnosti Lenovo. Obe zariadenia – 200-dolárové M10 a 300-dolárové P10 sú androidové tablety s verziou Oreo, čo znamená, že majú zabudovanú funkciu Asistent Google. No keď sú umiestnené do dodávaného inteligentného doku, predvolene sa prepnú do režimu Show Mode Amazonu, podobného, ako má zariadenie Echo Show. Funkcia Asistent Google je k dispozícii, keď sú tablety odpojené, ale nebude fungovať v doku, pretože Lenovo optimalizovalo zobrazovacie možnosti svojich Smart Tab tak, aby fungovali iba s platformou Amazonu. Pravda, nie je na tom nič zlé a Smart Tabs sa javia ako veľmi atraktívna alternatíva existujúcich neprenosných inteligentných displejov, no zdôrazňujú niektoré kompromisy, ktoré musia urobiť výrobcovia podporujúci viacerých hlasových asistentov.

Ďalší problém, ktorému budú v tomto roku čeliť spotrebitelia, je vlastnenie viacerých produktov s rôznymi platformami inteligentných asistentov. Funkcia hlasového asistenta je už zabudovaná do najrôznejších zariadení – od toalety až po domáce spotrebiče. Čoskoro bude ťažké kúpiť si domov zariadenia, ktoré nemajú nejaké hlasové funkcie. Pri technologicky zameraných zariadeniach má zmysel brať do úvahy konkrétnu podporovanú hlasovú platformu ako kľúčové kritérium pri kúpe. Pri ostatných zariadeniach sú hlasoví asistenti funkciou, ktorá je síce pekná, ale nemusia ju mať stoj čo stoj. Napokon ľudia skončia tak, že budú mať zariadenia s viacerými rozdielnymi hlasovými asistentmi, čím by mohol vzniknúť chaos, hlavne ak sú zapnutí v predvolenom nastavení.

Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu v pohode pracovať s viacerými hlasovými asistentmi a budú si pamätať, ktorý z nich je dostupný v ktorom zariadení, pre väčšinu bude takýto scenár znamenať zmätok. Mohlo by to byť dokonca dosť frustrujúce na to, aby ľudia prestali hlasových asistentov používať. Samozrejme, technicky zdatní používatelia si môžu vybrať konkrétnu platformu a povoliť ju len na zariadeniach, ktoré ju podporujú, aby sa veci zjednodušili. Aj vtedy však môže vzniknúť problém, ak sa na danú požiadavku pokúsia súčasne reagovať viaceré zariadenia.

Ako sme videli už pri iných bojoch platforiem, je veľmi ťažké dosiahnuť, aby sa ľudia držali jediného ekosystému. Hoci Apple má pôsobivú škálu zariadení s iOS, Mac OS, watchOS a TVOS, je len málo ľudí, ktorí vlastnia výlučne zariadenia Applu. Podobne významné percento domácností má aspoň jedno zariadenie so systémom Android s podporou funkcie Asistent Google alebo jedno zariadenie s Alexou. To však neznamená, že sa naďalej budú držať len tejto platformy. Žijeme vo svete s rôznorodými prístrojmi a táto heterogénnosť sa pravdepodobne rozšíri aj do sveta hlasových asistentov s dôsledkami, ktoré by mohlo byť náročné zvládnuť v budúcnosti.

Platformy hlasových asistentov sú nepochybne dôležitá a stále pôsobivejšia nová technológia. Treba len dúfať, že sa nestanú obeťou svojho kolektívneho úspechu.

Zdroj: techpinions.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
hlasovy asistent Amazon Google Apple smart platforma

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať