Image
9.7.2018 1 Comments

Komentár: Urobia technologické vynálezy a gadgety naozaj svet lepším miestom?

V roku 1999 Google zaznamenal 1 miliardu vyhľadávaní za rok. O dva roky neskôr sa začala presadzovať technológia Wi-Fi. Vďaka priekopníckym spoločnostiam Facebook a Twitter sa v rokoch 2004 až 2006 začal vek sociálnych sietí. Od roku 2007 iPhone umožňuje neustále uverejňovanie príspevkov, odosielanie správ a sledovanie pohybu. Všetky tieto veci zmenili svet a stali sa masovo rozšírenými. Ide však napospol o staršie záležitosti a zdá sa, akoby už viac ako 10 rokov nevzniklo nič, čo by sa dalo s nimi porovnať.

Napriek tomu sa však pravidelne v spravodajských médiách opakuje rovnaký scenár– vedúci predstaviteľ niektorej z veľkých technologických spoločností sa postaví pred obrovské publikum a informuje o nepredstaviteľnom skoku vpred, ktorý údajne zmení milióny životov.

Pred časom vystúpil Sundar Pichai, CEO spoločnosti Google, na každoročnej vývojárskej konferencii. Jeho úlohou bolo okrem iného načrtnúť vývoj v oblasti umelej inteligencie. Hovoril o tom, že aplikácia Asistent Google dostala novú funkciu nazvanú Duplex. Ukázalo sa, že jej veľká časť spočíva v telefonovaní. Asistent nás môže napríklad objednať ku kaderníkovi.

V tej chvíli sa obrazovky za prednášajúcim rozsvietili a ozval sa syntetizovaný ženský hlas rozprávajúci sa s ľudskou bytosťou na druhom konci telefónnej linky, ktorá zrejme netušila, že hovorí s počítačom. Softvér rýchlo a bez problémov dohodol návštevu o desiatej hodine.  

Myslíte si, že úloha rezervovať stôl v reštaurácii či objednať sa na ostrihanie je taká náročná, že by ste ju najradšej presunuli na stroj? A keď sa nad tým zamyslíte, nebolo by eticky diskutabilné, keby človek na druhom konci nevedel, s kým (alebo s čím) hovorí? Nemohol by byť Duplex oknom do pochmúrnej budúcnosti, v ktorej ľudia z vyšších vrstiev zverujú svoje záležitosti digitálnym asistentom a ostatní slabo platení ľudia sa musia obávať sa, že pre automatizáciu čoskoro prídu o prácu?

Pichai ohlásil aj zavedenie novej funkcie služby Gmail, nazvanej Smart Compose. Ide o textovú predikciu, ktorá vám počas písania ponúka rozšírené frázy, ktoré sa potom zapracujú do celých viet. Otvára sa tak pred nami vízia blízkej budúcnosti, v ktorej polovica ľudstva bude komunikovať pomocou predurčených fráz.

Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla, zase sníva o tom že jedného dňa zriadi kolóniu na Marse alebo že šéf Facebooku Mark Zuckerberg za jednu generáciu zvládne „liečenie, prevenciu a kontrolovanie“ všetkých chorôb.

Naše telefóny sú plné aplikácií, na ktoré sadá digitálny prach, a rovnaký osud postihol aj niektoré „prevratné“ vynálezy. Hoci okuliare pripojené na internet môžu byť fantastické pri vzdelávaní alebo v high-end výrobe, Google Glass nikdy nebol produkt masového trhu v podobe, ako si to jeho vynálezcovia predstavovali.

To isté platí o koncepte „inteligentnej chladničky“, o ktorej sa hovorí už 20 rokov. A existujú aj iné zariadenia od okenných žalúzií až po sporáky, ktoré sa pravdepodobne budú začleňovať do internetu vecí, ktorý je teraz na vrchole hype krivky. A sú tu aj digitálni asistenti, hoci sa predpokladá, že používanie Apple Siri v roku 2017 kleslo v USA medziročne o 15 %.

Napriek tomu niektorí ľudia milujú tieto veci. Podľa Adama Greenfielda, autora knihy Radical Technologies, je „nezanedbateľné percento obyvateľstva“ priam posadnuté internetovými zariadeniami, ktoré monitorujú spánok, tepovú frekvenciu a cvičenie. Úžasné inovácie niekedy ovplyvnia život po celom svete. Nové vynálezy v oblastiach, ako je doprava bez vodičov, virtuálna realita či blockchainová technológia, môžu nakoniec úplne zmeniť náš život. Aby sme zostali pri klišé veľkých technologických prísľubov – urobiť svet lepším miestom.  

Technologické giganty však často opomínajú jeden základný fakt týkajúci sa našej budúcnosti: že to, ako bude napokon vyzerať, je na nás, nie na nich.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Miniatúrny dron UDrone môžete ovládať myšlienkami a gestami

15.03.2019 00:10

Predstavte si, o koľko viac zábavy by ste si mohli užiť s dronom, keby ste sa zbavili ovládača v ruke a ovládali ho čisto myšlienkami. Nad tým sa zamysleli v čínskej firme EEGSmart a vytvorili minikva ...

Technológie

NAS od Synology pre nadšencov, podnikateľov, malé firmy a tímy

15.03.2019 00:05

Motto: Sú len dva typy podnikateľov pracujúcich s údajmi. Tí, ktorí zálohujú, a tí, ktorí budú zálohovať. Aj malé firmy, živnosti a slobodné povolania často potrebujú ukladať veľké množstvo údajov. ...

Technológie

Spoznajte rybára, ktorý chytil vášho tuniaka. Aj to umožňujú moderné technológie

15.03.2019 00:00

Blockchain nie je len technológia, na ktorej stojí svet virtuálnych mien. Umožňuje aj úplne nový typ služieb pre bežných ľudí, ktorí majú napríklad radi steak z tuniaka. Priamo v obchode si dokážu vďa ...

q

1 Comments

 1. Technológie a lepší život? reakcia na: Komentár: Urobia technologické vynálezy a gadgety naozaj svet lepším miestom?
  9.7.2018 16:07
  Dobrý článok.
  V krátkozrakosti načrtáva, čo bude trápiť naše deti a najmä deti našich detí...bude Zem naozaj lepším miestom na život?
  Robotizácia, Co2 stopa technológií, odosobňovanie komunikácie, prehĺbenie sedavého spôsobu života, zníženie nárokov na našu pamäť a hlľadanie súvislostí, biznis šplhajúci sa na nebeských výšok.

  Ak by ste si pozreli zdravotné štatistiky, tak sme na tom dosť zle, najmä na Slovensku.
  Je to dôsledok aj vplyvu technológií, ktorý čoraz viac pozornosti venuje princípu - všetko máš na webe, nemáš čo špekulovať, inet, biotechnológie... vyriešia veci za teba,...
  Iste, máme slobodu, nik mi nezakazuje ísť si zašportovať, na koncert, dokonca na tržnicu pre niečo zdravé.
  Ale nás dusí tlak, na každom kroku, vo všetkých médiách, vo všetkých zariadeniach, no a tie všadeprítomné reklamy...je takmer nemožné byť dnes slobodný, v tom najpravejšom zmysle slova.

  Viem, zjednodušený pohľad, čo píšem, ale jednotlivec sa stáva malinkým záznamom v big dátach a stráca sa v mori komercie.

  Technológie mám rád, každý deň ich využívam, ibaže neviem, kam to všetko speje, lebo kým nemám účet na sociálnej sieti, tak som nikto a nikto nemá o mňa záujem. Pomaly, aj kamaráti si radšej potrkocú na sieťach, než aby zodvihli zadok (vrátane mňa, hm), a radšej si dali pivo v bare a v režime face to face prehodili zopár slov.

  Máme viacej všetkého, máme možnosť byť takmer neustále on line, ale náš život, akosi smeruje k off line, hm...
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button