Image
25.9.2018 5 Comments

Komentár: S dosluhujúcou batériou meníme celý smartfón. Nové trendy by mali tento neekologický prístup zmeniť

Dosluhujúca batéria v dnešnej dobe znamená výmenu celého mobilného telefónu. Málokoho už dnes napadne, že namiesto nového smartfónu stačí samotná výmena batérie a zariadenie môže ďalej slúžiť aj niekoľko rokov. Tento trend však prináša obrovskú záťaž na životné prostredie. Budúcnosť ale patrí ekologickému prístupu. Zmení správanie výrobcov aj užívateľov mobilov technologický pokrok?

Otázka, prečo výrobcovia vo veľkom upustili od možnosti ľahko vymieňať batérie, má dve odpovede. Prvým faktorom je to, že chcú používateľa motivovať k častejšej výmene prístrojov za účelom vyšších ziskov. Druhým dôvodom je meniaca sa podoba smartfónov. Praktickosť totiž v priebehu rokov ustupuje dizajnu. Už dávno neplatí, že takmer celú zadnú časť mobilu tvorí batéria a pre jej výmenu stačí iba odstrániť kryt a zasunúť novú.

Dizajnéri sa teraz predbiehajú v čo najnižšej hmotnosti a štíhlosti telefónov, každá nová rada je užšia a štýlovejšia ako tá predtým. Výrobcovia už preto zvyčajne ani nezakrývajú skutočnosť, že batérie nie sú vyrábané so zámerom čo najdlhšej životnosti. Mobilný telefón je konštruovaný tak, aby zodpovedal moderným nárokom na vzhľad. Stále viac značiek tiež nasleduje pôvodnú filozofiu Applu, že nie je žiaduce, aby používatelia zasahovali do hardvéru zariadenia. Teda aj to, aby sami menili batériu.

Namiesto batérie meníme prístroj a zaťažujeme prírodu
Čo ale robiť v momente, kedy batéria začína dosluhovat? Spravidla táto chvíľa nastáva do 24 mesiacov od začiatku používania mobilného telefónu, teda po 500 nabíjacích cykloch batérie. Prvým riešením je práve výmena celého prístroja a obstaranie nového smartfónu. Tento prístup však prináša obrovskú záťaž na životné prostredie.

Mobilný telefón je plný plastu a vzácnych kovov, ktoré nie sú 100% recyklovateľné. Jeho výroba nás teda nestojí iba pracovnú silu, ale aj prírodné zdroje. Navyše treba pripočítať aj dopravu nového prístroja či obalový materiál. To všetko prírodu ohrozuje. Tento trend, kedy vymieňame po niekoľkých mesiacoch celý prístroj, znamená luxus, za ktorý v budúcnosti draho zaplatíme.

Čo ale robiť, keď na dvojročný cyklus výmeny nechceme pristúpiť?
Druhým riešením, ktoré je šetrnejšie k prírode aj k peňaženke, je výmena batérie. Dnes je však tento úkon náročný aj pre domácich majstrov. Batérie sú totiž často spájkované, zalisované do konštrukcie telefónu či napevno prilepené. Pri neopatrnosti tak môže človek ľahko poškodiť celé zariadenie.

Ak sa do výmeny rozhodneme pustiť, možno využiť inštruktážne videá, ktoré sú bežne dostupné na internete a ponúkajú návody k domácej výmene batérií v mobiloch rôznych značiek. Ďalším variantom je využiť služby špecializovaného servisu, prípadne môžeme na tento problém myslieť už pri kúpe mobilného telefónu a voliť model s vymeniteľným akumulátorom, napríklad LG V20 alebo Samsung Galaxy Note 4.

Budúcnosť ponúkne ekologickejšie riešenie
Podpora ekologického prístupu a téma ochrany životného prostredia sú v dnešnej dobe stále viac prízvukované. Možno teda očakávať, že sa tento trend dostane aj do výroby mobilných telefónov. Technologický pokrok prinesie bezpochyby kvalitnejšie batérie s vyššou kapacitou a dlhšou životnosťou. Preto nebude nutné meniť batérie tak často.

Vedci sa už teraz zameriavajú na vývoj batérií, ktoré nebudú závislé na prírodných zdrojoch a nebudú teda toľko zaťažovať životné prostredie. Príkladom je patent odborníka z brnenskej VUT, ktorý pre výrobu akumulátorov nevyužíva vzácne kovy, ako je kobalt, nikel alebo kadmium. A ďalšie zaujímavé riešenia budú nasledovať.

Zobrazit Galériu
Autor: Radim Tlapák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle

Spolutvorca Angry Birds na Slovensku: Mali by sme sa viac zaujímať o vzdelávanie

14.05.2019 00:03

Peter Vesterbacka je jedným zo spíkrov na eco-tech konferencii Metro ON Line 2019, kde spolu s ďalšími odborníkmi zdieľa svoje know-how. Patrí medzi technologickú špičku sveta. V roku 2011 ho americký ...

Lifestyle 3

Komentár: IT sektor trpí na nedostatok žien. Na Slovensku však vyrastá nová mladá generácia IT žien

14.05.2019 00:00

Vlani pracovalo v rámci krajín Európskej únii zhruba 8,9 milióna ľudí v IT oblasti. IT špecialistov je celkovo stále málo vzhľadom na potreby trhu, no chýbajú najmä ženy. Túto profesiu vlani vykonával ...

Lifestyle

Onewheel Pint: Jednokolesový elektrický skejtbord na zábavnú jazdu po meste

13.05.2019 00:10

Onewheel Pint vyzerá inak ako väčšina elektrických skejtbordov. Ak ste zvyknutí na dvojkolesové a štvorkolesové verzie, tento model sa vám môže zdať nestabilný. Jeho výrobca Onewheel sa zaoberá produk ...

q

5 Comments

 1. clanok informacne 0bodov reakcia na: Komentár: S dosluhujúcou batériou meníme celý smartfón. Nové trendy by mali tento neekologický prístup zmeniť
  26.9.2018 00:09
  ako stredoskolaka clanok asi uspokoji, ale doba pokrocila a dnes hodnotim clanky ako plytke, niekedy plne polopravd a spiatocnickeho pohladu

  baterka, ten kto chce si ju da vymenit, da sa to aj na iphonoch za zlomok ceny noveho... najvacsi problem je ako je pisane aktualizacie, ktore to zariadenie odrovnaju do nepouzitelneho stavu... zatial som tak skoncil na vsetkych telefonoch... a tento web na 4 rocnom telefone musi byt ko na spracovanie, zacnite teda u seba s optimalizaciou!!!!
  Reagovať
 2. Mám Galaxy NOTE 4 už piaty rok reakcia na: Komentár: S dosluhujúcou batériou meníme celý smartfón. Nové trendy by mali tento neekologický prístup zmeniť
  25.9.2018 15:09
  Mám Galaxy NOTE 4 už piaty rok a 3 baterky + externú mini nabíjačku. Ak cestujem, vybitú baterku vymením za 10 sekúnd. A Galaxy NOTE 4 šliape ako dobré švajčiarske hodinky. Jediný handicap je, že Samsung po 3 rokoch prestal aktualizovať. Preto mám na vážnejšie úkony v banke a pod ešte Note9
  Reagovať
  • RE: Mám Galaxy NOTE 4 už piaty rok reakcia na: Mám Galaxy NOTE 4 už piaty rok
   3.10.2018 17:10
   presne...ja mám ešte staršieho súrodenca Note 2 som s ním spokojný mám ho už nehorázne dlho a zatiaľ som kupoval prvú náhradnú baterku. Len tu je problém, ktorý tu kolega načrtol - aktualizácie sw. Chápem že sa staré modely vytrácajú z trhu a firmám sa neoplatí aktualizovať staré modely...ale prečo napríklad Android neposunie staršie verzie systému do starších modelov - starému modelu by to prospelo a a systémy by mali ešte využitie.
   Reagovať
 3. Vymena kvoli baterii? reakcia na: Komentár: S dosluhujúcou batériou meníme celý smartfón. Nové trendy by mali tento neekologický prístup zmeniť
  25.9.2018 09:09
  Ludia menia mobili kvoli novym technologiam aby boli "in", nie pre dosluhujucu bateriu. A chcel by som vidiet telefon s Androidom, ktory aj po dvoch rokoch fungovat ako novy. Mnozstvo aktualizacii uplne znefunkcnuje telefony. Samozrejme, preco by si clovek nevzal novsi mobil, ked po 2 rokoch viazanosti dostane novsi/lepsi/rychlejsi za 1e?
  Reagovať
  • RE: Vymena kvoli baterii? reakcia na: Vymena kvoli baterii?
   25.9.2018 14:09
   Napriklad Xiaomi MI2S. Mam ho uz niekolko rokov.
   Reagovať

Vyhľadávanie

SecTec_2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button