Image
17.3.2017 0 Comments

Komentár: Reálne využívanie mobilu v „smart“ mestách na Slovensku

Jeden z trendov v rozvoji samospráv nielen na Slovensku je fenomén Smart City. Čo vlastne tento pojem znamená? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že Smart City nie je cieľ, ale nástroj, ako dosiahnuť hlavný cieľ – budovanie príjemného mestského prostredia na spokojný život jeho obyvateľov. Rýchle technologické zmeny, narastajúca populácia v mestách a s tým súvisiaca dopravná situácia si vyžadujú efektívne plánovanie mestských aglomerácií – plánovanie dopravnej infraštruktúry, škôl, nemocníc, bytových zón a mnoho ďalších aspektov. Už dnes môžeme na základe anonymizovaných dát z pohybu 2,7 mil. mobilných telefónov analyzovať slovenskú populáciu tak, aby sa mohli mestá pripraviť na budúce trendy v rozvoji obyvateľstva.

Vráťme sa na začiatok. Mnohé slovenské mestá už nabrali smer k Smart Cities. Doprava patrí k najpálčivejším témam, ktoré sa aktuálne riešia – parkovacia politika, mestské obchvaty, efektívna MHD – s cieľom, aby sa ľudia dostali na frekventované miesta rýchlejšie a lacnejšie. Už takmer všetky slovenské krajské mestá zaviedli systém parkovania s modernou SMS platbou a cestovanie s papierovým lístkom už nahrádza postupne SMS lístok. Pozrime sa na úspešnosť moderných SMS služieb cez big data a populačnú analytiku.

Prostredníctvom slovenských mobilných operátorov boli odoslané za posledné 3 mesiace   státisíce SMS na parkovanie, ako aj lístkov MHD. V tabuľke sú znázornené podiely jednotlivých krajských miest a to môže byť jeden z indikátorov, ako si ich obyvatelia zvykajú na moderné služby. Ako bonus je v tabuľke uvedená aj štatistika, v ktorom krajskom meste sú obľúbené hazardné hry cez SMS.

Parkovacie SMS-ky sú využívané rovnomerne vo všetkých krajských mestách okrem Žiliny, v ktorej nemožno zaplatiť poplatok za parkovanie cez mobil. Zaujímavú analýzu prináša pohľad na využívanie SMS-iek namiesto cestovných lístkov. Jednoznačne najúspešnejšie sú bratislavská, košická a prešovská MHD, v ktorých sa odposlali takmer tri štvrtiny všetkých MHD SMS-iek, aj pri prepočte na počet obyvateľov sú tieto víťazné „smart cities“ veľmi vyrovnané. Zvyšné krajské mestá výrazne zaostávajú.

Opačná situácia je v prípade tzv. gambling SMS pri prepočte na počet obyvateľov. Najvyšší podiel zaznamenali menšie krajské mestá, konkrétne v Žiline a v Trenčíne poslal hazardnú SMS počas uplynulých troch mesiacov každý druhý obyvateľ (je to zjednodušene povedané, konkrétne ide o podiel 50 % z celkového počtu obyvateľov).

Je to len začiatok...
...na ceste k slovenským „smart“ mestám. Dôležité je motivovať ľudí na využívanie moderných nástrojov. Mobilný telefón sa stáva „osobným hubom“, ktorý už zďaleka neslúži iba na telefonovanie. Nemenej dôležitý je aj proaktívny prístup samospráv k využívaniu inovatívnych technológií a analýz z obrovského množstva dát, ktoré každou sekundou tieto „osobné huby“ produkujú.  

Komentár bol spracovaný na základe populačnej analytiky najnovšej generácie Market Locatora na vzorke 2,7 mil. ľudí, ktorí poskytli súhlas na spracovanie údajov. Big data prezentujú výhradne anonymizované štatistické údaje, napočítané zo zvyškových telekomunikačných dát, uchovávaných priamo u operátora.  

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Huawei Mate 30 Pro si kúpite už aj online, darčeky k nemu dostanete tiež

30.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Smartfón Huawei Mate 30 Pro bol k dispozícii výlučne v kamenných predajniach PLANEO Elektro. Spolu s ostatným sortimentom sa aj jeho predaj presunul na web. Ponuku to neovplyvnilo – ...

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá