PC REVUE
Image
5.11.2018 0 Comments

Komentár: Dočkáme sa raz zákazu zabijackých robotov?

Pentagon vyvíja autonómnu raketu, ktorej softvér bude samostatne vyberať cieľ. Britská armáda má dron s umelou inteligenciou, ktorá sama riadi streľbu. Rusko zasa predstavilo tanky, ktoré v boji nepotrebujú posádku. Vďaka napredovaniu technológií vojenskí velitelia čoraz intenzívnejšie uvažujú o budúcej vojne, ktorá by si vyžadovala len malú účasť ľudí. Myšlienka autonómnych zbraní sa tak stáva čoraz menej hypotetickou.

Možnosť softvéru rozhodovať o živote a smrti vyvolala novú vlnu úsilia skupiny nazvanej Kampaň na zastavenie zabijackých robotov, ktorá spája zástancov kontrolovaných zbraní, ochrancov ľudských práv a technológov, naliehajúcich na OSN, aby uzavrela globálnu zmluvu, ktorá zakazuje zbrane schopné fungovať bez ovládania ľuďmi. Tak ako kyberpriestor nemá jasné pravidlá vymedzujúce povinnosti pri online útokoch, chýba aj definovanie hraníc v súvislosti s používaním automatizovaných zbraní. 

Diplomati sa nedokážu dohodnúť, ako môže byť globálna politika implementovaná alebo vynútená. Niektorí volajú po dobrovoľnom dohovore, iní chcú právne záväzné pravidlá. V auguste sa v Ženeve konalo stretnutie viac ako 70 krajín, ktoré usporiadala Organizácia Spojených národov, no neprinieslo dostatočný pokrok. Spojené štáty a ďalšie krajiny argumentovali tým, že treba lepšie pochopiť túto technológiu predtým, ako sa môžu vykonať rozsiahle obmedzenia.

Očakáva sa, že ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční ešte v tomto roku. Niektorí vyjadrili obavy, že takýto zákaz by mohol mať vplyv na civilný výskum. Veľká časť práce na umelej inteligencii a strojovom učení totiž pochádza od univerzít a spoločností, ako je Facebook či Google. Mnohé z týchto technológií sa však dajú prispôsobiť vojenskému použitiu. Najdôležitejšie technické výzvy treba vyriešiť predtým, ako sa robotické zbrane dostanú na bojisko.

Keďže komunikácia v tejto oblasti je stále obmedzená, ľudia ťažko pochopia, prečo sa stroje s umelou inteligenciou musia rozhodovať. Lepšie treba zaručiť aj to, aby sa roboty správali tak, ako sa to predvídalo. Derrick Maple, analytik zo spoločnosti IHS Markit, zaoberajúci sa vojenskými výdavkami, povedal, že v najbližších dvoch desaťročiach nastane v tejto oblasti významný pokrok. Akákoľvek medzinárodná dohoda by však mohla byť zbytočná, pretože krajiny ju v prípade vojny aj tak nebudú dodržiavať.

„Nemôžete diktovať pravidlá pre konanie,“ povedal Maple. „Ak nepriateľ urobí niečo, aj vy musíte urobiť niečo podobné. Nezáleží na tom, aké pravidlá zavediete, v konfliktných situáciách budú pravidlá nanič.“

Dodávatelia vojenskej techniky, ktorí objavili nový zdroj príjmov, majú záujem vybudovať zariadenia novej generácie. Napríklad Boeing vlani reorganizoval svoje podnikanie v oblasti obrany tak, aby zahŕňalo divíziu zameranú na drony a iné bezpilotné lietadlá. Na tento účel kúpil spoločnosť Aurora Flight Sciences, výrobcu autonómnych lietadiel. Podobné zmeny robia aj ďalší dodávatelia, ako sú Lockheed Martin, BAE Systems a Raytheon. Maple odhaduje, že výdavky na vojenské autonómne dopravné prostriedky, ako sú drony či lode, v najbližšom desaťročí dosiahnu 120 miliárd dolárov.

V súčasnosti nie je známe, že by sa na bojiskách vyskytovali úplne nezávislé zbrane, ale vojaci používajú technológiu na automatizáciu už celé roky. Napríklad izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome automaticky deteguje a zničí prichádzajúce rakety. Aj Južná Kórea používa autonómne zariadenia na zisťovanie pohybu pozdĺž severokórejskej hranice. Derrick Maple predpokladá užšiu spoluprácu medzi ľuďmi a strojmi skôr, než sa zodpovednosť úplne prenesie na roboty. Výskumníci napríklad študujú, ako môžu byť lietadlá a tanky podporované flotilami dronov s umelou inteligenciou.

V roku 2016 Pentagon overil schopnosti svojich dronov v Mohavskej púšti. Zo stíhačky bolo neorganizovane vypustených viac ako 100 dronov. Tie sa rýchlo spojili do formácie, leteli smerom k cieľu a obkolesili ho. V radarovom videu, ktoré Pentagon zverejnil, drony vyzerajú ako kŕdeľ migrujúcich škorcov a podobajú sa bežným spotrebiteľským dronom. Sú však naprogramované tak, aby vzájomne nezávisle komunikovali o kolektívnom usporiadaní a dosiahnutí cieľa. V podstate tvoria kolektívny organizmus zdieľajúci jeden distribuovaný mozog na rozhodovanie a vzájomné prispôsobovanie sa podobne ako kŕdle vtákov v prírode.

Pre tých, ktorí sa obávajú pokroku v oblasti autonómnych zbraní, sú dôsledky jasné. „Odovzdávate rozhodovanie o zabíjaní strojom,“ vyjadril sa Thomas Hajnoczy, vedúci odboru odzbrojenia rakúskej vlády. „Stroj však nemá nijaký morálny úsudok ani súcit.“

Zdroj: nytimes.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Akadémia Jablotron: Prehĺbte si vedomosti o alarmoch a staňte sa certifikovaným montérom. Školenie teraz aj vo vašom meste!

02.11.2018 00:09

Ak montujete alarmy a chcete začať inštalovať aj elektronické zabezpečovacie systémy Jablotron, alebo si jednoducho chcete prehĺbiť vedomosti, máme pre vás školenie pre kvalifikovaných. Na školení vá ...

Bezpečnosť

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku platí aj v kybernetickej bezpečnosti

26.10.2018 00:08

Pozná to každý, kto pracuje v kancelárskej budove. Jasne označené únikové východy, hasiace prístroje na stenách a z času na čas sa rozozvučí alarm, aby si osadenstvo za všeobecného frflania vyskúšalo ...

Bezpečnosť 1

Dokonalejšia kybernetická špionáž: Blackgear zneužíva pre komunikáciu sociálne siete

19.10.2018 00:00

Najdômyselnejšia kyberšpionážna kampaň rokov 2008-2010 sa objavila znovu. A opäť v plnej sile využíva možnosti tejto doby. Rovnako ako minule mieria útočníci prevažne na Áziu. Aj napriek tomu je dobré ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button