Image
8.11.2018 4 Comments

Komentár: Čoskoro tu môžeme mať tri internety. Hrozí nám balkanizácia webu?

V septembri Eric Schmidt, bývalý výkonný riaditeľ Googlu a predseda spoločnosti Alphabet, povedal, že v najbližších 10 – 15 rokoch sa internet s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelí na dve časti – jednu vedenú Čínou a druhú pod vedením Spojených štátov.

Povedal to síce na súkromnej akcii organizovanej spoločnosťou rizikového kapitálu, no nezdalo sa, že žartoval. Vážne hovoril o možnosti, že internet nezostane celosvetový. Nemožno to vylúčiť, no Schmidt neuvažoval o európskom internete, spojenom s rastúcou reguláciou technologických platforiem v Európskej únii. Pritom všetky znaky poukazujú na budúcnosť s tromi internetmi.

Jednotný, neobmedzený web propagoval demokraciu prostredníctvom voľného toku informácií. Veci však nie sú také jednoduché. Čínska prísna kontrola internetu v rámci hraníc krajiny vyvracia bájky o demokracii a čoraz sofistikovanejší systém digitálneho dohľadu je dôležitý nástroj na porušovanie ľudských práv. A videli sme aj temnú stránku vzájomného spojenia ľudí na sociálnych sieťach v podobe šírenia dezinformácií.

Samozrejme, je veľký rozdiel medzi všeobecným nariadením EÚ o ochrane údajov (GDPR) a technologicky vnúteným režimom cenzúry v Číne, často nazývaným „Veľký čínsky firewall“, no je jasné, že všetky tri sféry – Európa, Amerika a Čína – si vytvárajú vlastné súbory pravidiel, ktoré si začínajú vzájomne odporovať. Navyše aj fyzické ukladanie dát sa stále častejšie separuje podľa regiónu, pričom sa údaje obmedzujú právnymi predpismi o lokalizácii údajov na dátové centrá v rámci krajiny.

Informačná diaľnica sa ľahšie rozbije, ak je závislá od infraštruktúry v súkromnom vlastníctve. Chyba v Amazon Web Services v roku 2017 spôsobila výpadok služieb na celom svete. Podobný dôsledok mala v roku 2012 búrka, ktorá narušila fungovanie dátového centra v Severnej Virgínii. Boli to neúmyselné výpadky, no korporátni správcovia internetu môžu v rámci svojej právomoci urobiť oveľa viac. Samozrejme, nikto nechce úplne vypnúť internet, to by nikomu neprinieslo úžitok. Ale keď sa jedna spoločnosť s obrovským podielom na trhu tak rozhodne, veľká časť internetu môže skončiť.

Sila hŕstky platforiem a služieb spolu so žalostným stavom medzinárodnej spolupráce na celom svete nás tlačia bližšie k takémuto rozštiepenému internetu. Pritom americké spoločnosti, ktoré kedysi implicitne presadzovali demokratické hodnoty v zahraničí, sú čoraz menej naklonené tomu, aby odporovali.

V roku 2010 Google ukončil svoju činnosť v Číne po tom, ako sa zistilo, že sa čínska vláda nabúrala do účtov disidentov v službe Gmail a sledovala ich vyhľadávanie. „V určitom okamihu sa musíte vzoprieť a povedať, že to presahuje hranice toho, čo ste ochotní prijať, z morálnych dôvodov,“ povedal vtedy spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin v rozhovore pre Der Spiegel.

No o osem rokov neskôr už Google pracuje na vyhľadávači pre Čínu, známom ako Dragonfly. Jeho spustenie bude podmienené schválením čínskych úradov, a preto musí spĺňať prísne požiadavky na cenzúru. Interná poznámka, ktorú napísal jeden z inžinierov o projekte, hovorí o možnosti dohľadu zabudovanej do enginu – konkrétne sa vyžaduje, aby sa používatelia prihlásili, čím sa umožní sledovanie histórie ich prehliadania. Tieto údaje budú prístupné pre nemenovaného čínskeho partnera, pravdepodobne pre vládu.

Google tvrdí, že všetky tieto funkcie sú len špekulácie a nebolo rozhodnuté o tom, či sa Dragonfly spustí, ale uniknutý prepis schôdze v spoločnosti Google, ktorý neskôr získal spravodajský server The Intercept, hovorí o niečom inom. Šéf vyhľadávača Ben Gomes, ktorý je v prepise citovaný, dúfa, že vyhľadávač bude spustený v priebehu šiestich až deviatich mesiacov, hoci nestabilné vzťahy medzi USA a Čínou sťažujú predvídanie toho, kedy a či vôbec čínska vláda udelí súhlas.

Internetová cenzúra a dohľad sa kedysi pripisovali represívnym vládam (Egypt, Irán, Čína). No Snowdenove odhalenia v roku 2013 ukázali, že tajný digitálny dohľad nie je len doménou antidemokratických síl. Vlády dnes presadzujú rozštiepený internet a americké korporácie robia len málo na to, aby neutralizovali túto balkanizáciu, naopak, ešte ju prehlbujú. Ak je budúcnosťou internetu tripartitná studená vojna, Silicon Valley chce zarobiť peniaze na všetkých troch frontoch.

Pravda, bez ohľadu na to, či budú americké firmy konať alebo nie, domáca spoločnosť ľahko uzákoní cenzúru a dohľad, ak to bude vyžadovať jej vláda. Ak Google spustí Dragonfly, bude musieť viesť urputný boj s Baidou, zavedeným čínskym vyhľadávacím enginom, podporovaným vládou.

Nie je jasné, čo takáto budúcnosť prinesie Európe a Spojeným štátom. Citovaný prejav pána Gomesa z Googlu znie niekedy vcelku dystopicky: „Je to svet, v akom  nikto z nás predtým nežil,“ povedal Ben Gomes zamestnancom. „Poviem iba, že sme vytvorili súbor hackov a udržali sme ho.“ Zdá sa, že naznačuje scenáre, ktoré si technický sektor nikdy predtým nepredstavoval. Hoci sa svet v poslednom čase zmenil, stále je ťažké predstaviť si, že to, čo Google nasadí v Číne, bude raz nasadené aj v USA.

Napriek tomu aj najlepšia možná verzia rozštiepeného webu má vážne - hoci stále neisté - dôsledky pre globálnu budúcnosť. Aké druhy myšlienok a prejavov budú ohraničené hranicami štátov? Čo urobí svet čoraz viac odpojený od internetu so šírením inovácií a vedeckého pokroku? Ako bude vyzerať ochrana spotrebiteľa z hľadiska súkromia a bezpečnosti pri divergujúcom sa internete? Spôsobí rozštiepenie internetu spomalenie globalizácie alebo dokonca jej zvrátenie?

Chladnejšie vzťahy Ameriky s Európou a rastúca nevraživosť k Číne môžu podnietiť tendenciu k balkanizácii. Ak  budeme pokračovať po tejto ceste, v nasledujúcom desaťročí sa môže internet degradovať len na ďalší front v novej studenej vojne.

Zdroj: nytimes.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Vzostup umelých influencerov. Na sociálnych sieťach sa množia syntetické postavy

19.11.2019 00:20

Zdá sa, že celebrity budúcnosti budú navrhnuté algoritmom od nuly. Rovnako ako Lil Miquela, umelá Beyoncé, ktorá má na Instagrame 1,6 milióna nasledovateľov. Robí modelku pre značky Prada a Calvin Kle ...

Internet

Basecamp má už aj bezplatnú verziu pre osobné projekty

18.11.2019 00:20

Spoločnosť Basecamp uviedla na trh novú bezplatnú verziu svojho softvéru na riadenie projektov, nazvanú Basecamp Personal. Basecamp bol pôvodne navrhnutý pre malé podniky a ponúka praktické funkcie, a ...

Internet

Facebook Pay umožní zaplatiť už aj cez WhatsApp, Instagram a samozrejme Facebook

15.11.2019 00:10

Facebook uviedol na trh nový platobný systém s názvom Facebook Pay, ktorý bude k dispozícii  pre Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp a má uľahčiť platby v obľúbených sociálnych sieťach a aplikác ...

4 Comments

 1. Natíska sa otázka: reakcia na: Komentár: Čoskoro tu môžeme mať tri internety. Hrozí nám balkanizácia webu?
  10.11.2018 01:11
  Vedel Orwel, čo sa chystá v rámci „globaizácie“ a varoval pred tým, alebo nevedel a niekto používa jeho výmysel ako inšpiráciu?
  Reagovať
 2. O 10 rokov... reakcia na: Komentár: Čoskoro tu môžeme mať tri internety. Hrozí nám balkanizácia webu?
  8.11.2018 18:11
  tu máme 1894...

  S pozdravom
  George Orwell
  Reagovať
  • RE: O 10 rokov... reakcia na: O 10 rokov...
   8.11.2018 18:11
   Presne to som chcel napisat. Uplny Orwel. Pride mi to dost desive...
   Reagovať
   • RE: RE: O 10 rokov... reakcia na: RE: O 10 rokov...
    8.11.2018 19:11
    Haha mna tiez napadol ako prvy Orwel xD
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá