Komentár: Ak by bol Apple štát, jeho ročné príjmy by sa vyrovnali Belgicku

0

Len nedávno sa stal Apple prvou americkou verejne obchodovateľnou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala magickú métu bilión USD. Spoločnosť dosiahla historický míľnik v auguste 2018 po reportovaní hospodárskych výsledkov za druhý kvartál, keď cena vyše 4,8 miliardy obchodovateľných akcií dosiahla 207,05 USD za kus.

V uplynulom roku, teda na 10. výročie uvedenia kľúčového produktu iPhone na trh, dosiahli tržby Applu rekordných 229 mld. USD a čistý zisk takmer 50 mld. USD. Tento technologický gigant sa tak stal najziskovejšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou v USA. „Ak by bol Apple štát, jeho minuloročné príjmy by sa vyrovnali Belgicku a zaradili by ho na 47. miesto v rebríčku najbohatších krajín sveta,“ povedal Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Upozornil, že medzi krajinami, ktoré využívajú obnoviteľnú energiu, by sa Apple zaradil na prvé miesto.

„Zároveň však môžeme hovoriť aj o iných ukazovateľoch porovnateľných s ostatnými krajinami. Ak by bol Apple štát, ročný príjem jeho najvyššieho predstaviteľa by sa vyrovnal príjmu dánskej hlavy štátu, národné bohatstvo Grécku, spotreba elektrickej energie by bola podobná ako v Salvádore a ženská populácia by dosahovala analogickú hodnotu ako v Ománe,“ doplnil J. Rosa.

Analytik taktiež poukázal, že hodnotu Applu možno porovnať aj s trhovou kapitalizáciou šiestich najväčších amerických bánk (JP Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo a Morgan Stanley), ktoré prevyšujú spoločnosť s logom nahryznutého jablka len o 300 mld. USD.

Stať sa technologickým gigantom, ktorý prekonal v trhovej kapitalizácii biliónovú hranicu a dá sa zrovnávať so štátom, nebolo jednoduché. Viac než tridsaťročnú cestu Applu na výslnie tvorili vzostupy aj pády – od založenia garážovej firmy cez finančnú injekciu od Microsoftu až po dosiahnutie technologického trónu.

„Od uvedenia na burzu na začiatku osemdesiatych rokov posilnili akcie Applu o vyše 40 000 % (!), pričom širší akciový index S&P 500 zaznamenal za rovnaké obdobie nárast „len“ o 4 000 %,“ tvrdí analytik Across Private Investments. Podľa jeho slov tento husársky kúsok ovplyvnilo viacero faktorov. „Najmarkantnejší podiel na úspechu však možno pripísať širokej produktovej škále na čele s telefónom iPhone. Práve uvedenie iPhonu na trh sa postaralo o raketový nárast malého hráča na trhu osobných počítačov na globálneho technologického obra,“ uzatvára Rosa.

Silná pozícia Applu vypovedá o tom, že technologické firmy zohrávajú v ekonomike USA kľúčovú úlohu. Kým v roku 2006 sa v rebríčku najhodnotnejších spoločností nachádzala len jedna takáto firma (Microsoft), v súčasnosti majú technologickí giganti v tomto rebríčku plné zastúpenie.

Okrem Applu ešte ďalšie tri spoločnosti dosahujú trhovú hodnotu nad 800 mld. USD (Amazon, Alphabet a Microsoft), čo tiež svedčí o výrazných štrukturálnych zmenách v hospodárstve USA. Technologický sektor postupne eliminoval nadvládu priemyselných podnikov, ktoré mali v USA dominantné postavenie ešte koncom 20. storočia.

Ak by bol Apple štát:

Ukazovateľ

Apple

Poradie v rebríčku krajín

Porovnateľnosť

Využívanie obnoviteľnej energie

100 %

1

Konžská demokratická republika

Miera rastu HDP

34 %

2

Severné Mariánske ostrovy

Ročný príjem hlavy štátu

12,8 mil. USD

2

Dánsko

Ročné príjmy

247 mld. USD

18

Belgicko

Národné bohatstvo

1 bil. USD

31

Grécko

Verejný dlh

122 mld. USD

47

Kolumbia

Spotreba elektrickej energie

626 MW

118

Salvádor

Pracovná sila

123 tis. ľudí

181

Francúzska Polynézia

Ženská populácia

32 %

190

Omán

Zdroj: Bloomberg Financial Services.

Zobrazit Galériu

Across Private Investments

Všetky autorove články
Apple iPhone biznis peniaze

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať