Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Klimatické zmeny urobia mestá neobývateľnými. Je čas utiahnuť sa do podzemia

Bezpečnosť
0

Podzemné mestá sú už dávno témou sci-fi, no teraz sa o nich uvažuje celkom vážne. Mestská rada vo fínskych Helsinkách schválila v roku 2010 Podzemný územný plán, ktorý bol dokončený v roku 2019 a pokrýva celé mesto s rozlohou 214 štvorcových kilometrov, spájajúce niekoľko výhod – šetrenie energie, úkryt pred dlhou studenou zimou a obrovský bunker v prípade ruskej agresie.

Helsinský plán by mohol byť priekopníkom nového spôsobu života v podzemí. Očakáva sa, že do roku 2050 bude v mestách žiť 60 % svetovej populácie, čo znamená, že treba nájsť bývanie približne pre 2,5 miliardy ľudí. Existujú však praktické obmedzenia určujúce, aké vysoké budovy možno postaviť, a myslieť treba aj na pásma zelene.

V roku 2017 mesto Paríž vyhlásilo súťaž s názvom Reinvent Paris 2, v ktorej požiadalo dizajnérov, aby prišli s návrhmi na využitie momentálne nevyužívaných alebo nedostatočne využívaných pozemkov v mestách, z ktorých väčšina je pod zemou. Patria sem suterény historických budov, tunely uvoľnené po zákaze vjazdu automobilov, nevyužité nádrže, staré parkoviská a bývalé bitúnky.

Stali sa z nich reštaurácie, obchody a mikrofarma na jedlý hmyz. Architekti v Mexico City zasa navrhli 300-metrovú podzemnú pyramídu, nazvanú Earthscraper, akési minimesto nachádzajúce sa pod hlavným námestím. Plán však stroskotal na cenovke vo výške 800 miliónov dolárov.

Mestský štát Singapur, ktorý je tretím najhustejšie osídleným miestom na Zemi (5,53-miliónová populácia má iba 719 štvorcových kilometrov pôdy), investoval do výskumu možností podzemných stavieb viac ako 188 miliónov dolárov. Doposiaľ mesto stavalo len dohora, bytové domy tu majú až 70 poschodí. Teraz však skúma myšlienku podzemného vedeckého parku 80 metrov pod povrchom, v ktorom sa bude nachádzať 4500 vedcov a výskumníkov. Konštrukcia je valcová, aby odolala zemetraseniu. Náklady na vybudovanie parku sa odhadujú na dvojnásobok ceny ekvivalentnej povrchovej výstavby, čo trochu schladilo nadšenie z projektu.

Hnacou silou na výstavbu odolných podzemných miest bude najmä globálne otepľovanie. Príkladom môže byť Singapur so zložitými modelmi počasia a strachom z čínskej agresie. Výsledkom by mohla byť stavba postavená čiastočne pod zemou, aby odolávala extrémnym podmienkam, ale s dostatočným prístupom k prirodzenému svetlu.

Singapurská vláda už dala vybudovať hlbokú jaskyňu pod mestom, ktorá slúžila na skladovanie munície, ako aj jaskyne Jurong Rock pod singapurským ostrovom Jurong, ktoré sú prvým podzemným zásobníkom ropy v tejto oblasti a vybudovala ich spoločnosť Hyundai Engineering and Construction. Dovedna ide o päť obrovských jaskýň hlbokých 100 metrov a osem kilometrov tunelov na hromadenie uhľovodíkov.

Jedna z veľkých hnacích síl urbanistov pri inovovaní dizajnu je aj úspora energie. Budova v podzemí šetrí nielen priestor, ale aj energiu. Horniny môžu v lete absorbovať slnečné teplo, aby udržali mesto chladné, a v zime ho uvoľňovať ako obrovské radiátory. Podľa odborníkov by do roku 2069 mohol byť v týchto mestách kompletný cestný systém a hydroponické poľnohospodárstvo s umelým osvetlením by umožnilo dopestovanie vlastných potravín.

Napríklad pôda pod Parížom má vysokú vlhkosť a konštantnú teplotu 14 °C bez ohľadu na vonkajšie počasie. Podzemný projekt môže byť z dlhodobého hľadiska lacnejší – vďaka stabilnej teplote sa znížia náklady na vetranie alebo kúrenie.

V skutočnosti však hlavný problém nie je sama stavba. Komplikované je skôr dosiahnuť, aby sa ľudia v podzemí cítili pohodlne. Pomôcť by mohli svetlíky, ktoré dovoľujú prenikanie prirodzeného svetla a aj zvedavé pohľady dovnútra. No nie vždy je to možné.

Podzemné bývanie sa pravdepodobne stane súčasťou budúcich miest. Medzi jeho výhody patria menšie výkyvy teploty, uchovávanie tepla, lepšia pitná voda bez znečisťujúcich látok z povrchovej odpadovej vody a geotermálna energia. Keďže vplyvom globálneho otepľovania sa prostredie na povrchu stáva čoraz nepriateľskejším, podzemie môže byť tým najbezpečnejším miestom.

Zdroj: wired.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
smart city inovácie ekologia ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať