Image
15.1.2016 0 Comments

Klienti Slovenskej sporiteľne sa stali obeťami phishingových útokov

Tak ako informovala banka vo svojom vyhlásení, podvodníci použili falošnú e-mailovú adresu, ktorá vyznievala ako oficiálny kontakt banky s predmetom vyzývajúcim na aktualizáciu účtu. Text správy vyzýval klientov, aby si nainštalovali aktualizácie na prístup do internet bankingu s odkazom na link, ktorý ich po kliknutí presmeroval priamo na podvodnú stránku.

Odporúčania expertov pre používateľov:

- Vždy si najskôr preverte link, ktorý sa chystáte otvoriť. V prípade, že obsahuje gramatické chyby, majte sa na pozore - je možné, že ide o podvodníkov, ktorí sa snažia dostať vás na podvodnú stránku.

- Svoje prihlasovacie údaje, ako meno a heslo, zadávajte iba v prípade, ak máte istotu, že ide o bezpečné pripojenie. V prípade, že zbadáte označenie HTTPS pred URL stránky, znamená to, že je všetko v poriadku. Ak v predpone chýba S (secure), majte sa na pozore.

- Opatrní by ste mali byť vždy a za každých okolností - aj v prípade, že dostanete správu alebo e-mail od jedného z vašich najlepších priateľov. Aj tu sa môžu vyskytnúť falošné alebo hackované formy.

- To isté platí aj v prípade e-mailov zaslaných od oficiálnych inštitúcií, ako sú napr. banky, daňové úrady, on-line shopy, cestovné kancelárie, letecké spoločnosti a iné. Dokonca aj v prípade korešpondencie od vášho zamestnávateľa. Falošné správy sa často od tých originálnych líšia len v detailoch.

- Aj v prípade tých najrafinovanejších verzií je dobré skontrolovať hyperlinkové prepojenia - vo väčšine prípadov ide o chybné verzie s gramatickými chybami, ktoré vás môžu presmerovať na úplne inú lokalitu.

- V zásade sa odporúča neotvárať linky priamo v správach. Radšej si otvorte nové okno, kde manuálne vyplníte URL vašej banky alebo on-line shopu. Takto máte istotu, že sa dostanete na tú správnu stránku a nikdy vám neunikne zľava alebo akcia, a čo je dôležité, minimalizujete riziko, že sa sami stanete obeťou nejakého útoku. V prípade, že máte pochybnosti, stále je tu možnosť zavolať banke alebo inej organizácii a presvedčiť sa o pravosti aktivity.

- Ak odhalíte phishingovú kampaň, okamžite to nahláste banke (v prípade, že ide o podvod, ktorý využíva údaje banky) alebo to zverejnite na vašej sociálnej sieti (v prípade, že boli zneužité údaje niektorého z používateľov siete). To často pomôže pri vypátraní kriminálnikov a zamedzí ich aktivitu.

Ak sa dá, vyhnite sa využívaniu služieb internet bankingu a akýmkoľvek on-line finančným transakciám, keď ste pripojení na verejné siete Wi-Fi napr. v kaviarni alebo na ulici. Je lepšie používať oficiálne pripojenie od mobilných operátorov alebo chvíľu počkať, kým budete mať k dispozíciu bezpečné pripojenie, a neprísť tak o peniaze. Verejné siete bývajú často zneužívané podvodníkmi, ktorí upravujú webové adresy tak, aby mohli presmerovať vašu aktivitu priamo na podvodnú stránku.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Snowden varuje: Stav sledovania, ktorý teraz zavádzame, pretrvá aj po koronavíruse

27.03.2020 00:10

Vlády na celom svete nasadzujú opatrenia využívajúce technológie na boj proti šíreniu koronavírusu. No Edward Snowden, bývalý spolupracovník CIA, ktorého úniky odkryli množstvo špionážnych metód v USA ...

Bezpečnosť

Európa chce sledovať polohu smartfónov, respektíve pohyb nosičov vírusu

25.03.2020 00:20

Niekoľko európskych krajín (napr. Británia, Nemecko a Taliansko) zvažuje použitie účinných, avšak súkromie obmedzujúcich nástrojov na boj proti pandémii koronavírusu. Ide o aplikácie, ktoré používajú ...

Bezpečnosť

Dron, ktorý by mohol úplne zmeniť americkú vojenskú stratégiu

20.03.2020 00:15

Kratos XQ-58A Valkyrie je bezpilotné experimentálne bojové lietadlo, ktoré sa dá ťažko zistiť na radare a mohlo by byť priamo spojené so stíhačkou F-35 prostredníctvom šifrovaného dátového spojenia, p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá