PC REVUE
Image
14.5.2018 0 Comments

Keď medicínska technológia prekonáva sci-fi. Exoskeleton zavádza pojem kybernika

Nová exoskeletárna technológia, kontrolovaná mozgom, nazývaná HAL (Hybrid voluntary and autonomous control Assistive Limb) stelesňuje podstatu zariadenia určeného na podporu svalov známeho zo sci-fi. V realite však nemá slúžiť na boj, či zabíjanie príšer.

Prináša nádej ľuďom po úrazoch, mozgovej obrne, porážke či trpiacich na neurosvalové ochorenia, tvrdia japonskí vedci Yoshiyuki Sankai a Takeru Sakurai zo spoločnosti Cyberdyne. Technológia, kontrolovaná neurologickými signálmi z mozgu, reprezentuje novú éru vývoja v robotike, spájajúcu ľudské a robotické funkcie v takzvanej kybernike (cybernics).

Novú technológiu vonkajšieho oporného mechanizmu HAL kontroluje mozog

Rozhranie HAL využíva nervovo-svalové elektrické signály na začatie požadovaného pohybu. Podobné sa používajú v robotických oblekov vo filmoch Evangelion či Pacific Rim. Veľkosť väčšiny fiktívnych robotov je však nepraktická. Čo sa kontroly pohybu týka, mechanizmy HAL umožňujú efektívne a presné pohyby bez toho, aby zaťažovali samotné svalstvo.

Preto sú obzvlášť vhodné pre pacientov trpiacich nervovosvalovými poruchami, úrazmi chrbtice a po porážke. Navyše, mechanizmy HAL sa nastavujú podľa toho, kto ich používa: priamo lekár či terapeut pacienta, čo umožňuje terapiu našiť na mieru. Narozdiel od fiktívnych príkladov, sa hmotnosť HAL upravuje prostredníctvom kompenzovanej gravitácie, takže sa zdá, ako by nič nevážila.

V tomto prípade teda HAL predbehol exoskeletálne funkcie predstavované v sci-fi a je veľmi dobrým príkladom toho, ako kybernika vytvára nové prostriedky v medicíne.

Zdroj: seeker.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas sa naučil základy parkúru. Dajte si pozor, aby vás nezačal naháňať

16.10.2018 00:25

Pre istým časom sme sa mohli presvedčiť o tom, že humanoidný robot Atlas spoločnosti Boston Dynamics, patriacej teraz japonskému SoftBanku, zvládne salto. V najnovšom videu ho môžeme vidieť, ako skáče ...

Technológie

Facebook umožňuje uverejňovať 3D fotky. Teda ak máte iPhone s duálnym fotoaparátom

16.10.2018 00:20

Facebook spustil funkciu 3D fotografia (3D photo), ktorá pridá hĺbku do vašich zdieľaných fotografií. Aby ste ju mohli využiť, budete potrebovať iPhone s duálnym fotoaparátom, čo je funkcia, ktorá je ...

Technológie

Prečo by aj vás mal zaujímať bezserverový computing?

16.10.2018 00:10

Vývoj aplikácií bol drahý biznis, ktorý si vyžadoval predbežné kapitálové investície do hardvéru a softvéru skôr, než sa vytvoril prvý riadok kódu. Cloud computing však všetko zmenil. Existujú online ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button