Image
14.5.2018 0 Comments

Keď medicínska technológia prekonáva sci-fi. Exoskeleton zavádza pojem kybernika

Nová exoskeletárna technológia, kontrolovaná mozgom, nazývaná HAL (Hybrid voluntary and autonomous control Assistive Limb) stelesňuje podstatu zariadenia určeného na podporu svalov známeho zo sci-fi. V realite však nemá slúžiť na boj, či zabíjanie príšer.

Prináša nádej ľuďom po úrazoch, mozgovej obrne, porážke či trpiacich na neurosvalové ochorenia, tvrdia japonskí vedci Yoshiyuki Sankai a Takeru Sakurai zo spoločnosti Cyberdyne. Technológia, kontrolovaná neurologickými signálmi z mozgu, reprezentuje novú éru vývoja v robotike, spájajúcu ľudské a robotické funkcie v takzvanej kybernike (cybernics).

Novú technológiu vonkajšieho oporného mechanizmu HAL kontroluje mozog

Rozhranie HAL využíva nervovo-svalové elektrické signály na začatie požadovaného pohybu. Podobné sa používajú v robotických oblekov vo filmoch Evangelion či Pacific Rim. Veľkosť väčšiny fiktívnych robotov je však nepraktická. Čo sa kontroly pohybu týka, mechanizmy HAL umožňujú efektívne a presné pohyby bez toho, aby zaťažovali samotné svalstvo.

Preto sú obzvlášť vhodné pre pacientov trpiacich nervovosvalovými poruchami, úrazmi chrbtice a po porážke. Navyše, mechanizmy HAL sa nastavujú podľa toho, kto ich používa: priamo lekár či terapeut pacienta, čo umožňuje terapiu našiť na mieru. Narozdiel od fiktívnych príkladov, sa hmotnosť HAL upravuje prostredníctvom kompenzovanej gravitácie, takže sa zdá, ako by nič nevážila.

V tomto prípade teda HAL predbehol exoskeletálne funkcie predstavované v sci-fi a je veľmi dobrým príkladom toho, ako kybernika vytvára nové prostriedky v medicíne.

Zdroj: seeker.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 2

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 1

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button