Image
14.5.2018 0 Comments

Keď medicínska technológia prekonáva sci-fi. Exoskeleton zavádza pojem kybernika

Nová exoskeletárna technológia, kontrolovaná mozgom, nazývaná HAL (Hybrid voluntary and autonomous control Assistive Limb) stelesňuje podstatu zariadenia určeného na podporu svalov známeho zo sci-fi. V realite však nemá slúžiť na boj, či zabíjanie príšer.

Prináša nádej ľuďom po úrazoch, mozgovej obrne, porážke či trpiacich na neurosvalové ochorenia, tvrdia japonskí vedci Yoshiyuki Sankai a Takeru Sakurai zo spoločnosti Cyberdyne. Technológia, kontrolovaná neurologickými signálmi z mozgu, reprezentuje novú éru vývoja v robotike, spájajúcu ľudské a robotické funkcie v takzvanej kybernike (cybernics).

Novú technológiu vonkajšieho oporného mechanizmu HAL kontroluje mozog

Rozhranie HAL využíva nervovo-svalové elektrické signály na začatie požadovaného pohybu. Podobné sa používajú v robotických oblekov vo filmoch Evangelion či Pacific Rim. Veľkosť väčšiny fiktívnych robotov je však nepraktická. Čo sa kontroly pohybu týka, mechanizmy HAL umožňujú efektívne a presné pohyby bez toho, aby zaťažovali samotné svalstvo.

Preto sú obzvlášť vhodné pre pacientov trpiacich nervovosvalovými poruchami, úrazmi chrbtice a po porážke. Navyše, mechanizmy HAL sa nastavujú podľa toho, kto ich používa: priamo lekár či terapeut pacienta, čo umožňuje terapiu našiť na mieru. Narozdiel od fiktívnych príkladov, sa hmotnosť HAL upravuje prostredníctvom kompenzovanej gravitácie, takže sa zdá, ako by nič nevážila.

V tomto prípade teda HAL predbehol exoskeletálne funkcie predstavované v sci-fi a je veľmi dobrým príkladom toho, ako kybernika vytvára nové prostriedky v medicíne.

Zdroj: seeker.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

RoboFly je prvý bezdrôtový lietajúci robotický hmyz

21.05.2018 00:25

Inžinieri z Washingtonskej univerzity ako prví vytvorili bezdrôtový lietajúci robotický hmyz. Volá sa RoboFly a predstavia ho na Medzinárodnej konferencii o robotike a automatizácii, ktorá sa začne 23 ...

Technológie

Umelá inteligencia dokáže identifikovať skryté choroby srdca

21.05.2018 00:20

Syndróm dlhého QT intervalu  (long QT syndrome – LQTS) je ochorenie srdca, ktoré sa dá ťažko diagnostikovať, no pritom môže ohrozovať život. Ukázalo sa, že umelá inteligencia, ktorá zohráva čoraz väčš ...

Technológie

Bezmotorový plávajúci robot je poháňaný zmenou teploty

21.05.2018 00:15

Ak sa je reč o robotoch, zvyčajne si predstavíme zariadenia vybavené motormi, batériami a elektronikou. No výskumníci z Caltechu a ETH Zürich vytvorili plávajúci robot, ktorý sa pohybuje vďaka deformá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button