Image
14.5.2018 0 Comments

Keď medicínska technológia prekonáva sci-fi. Exoskeleton zavádza pojem kybernika

Nová exoskeletárna technológia, kontrolovaná mozgom, nazývaná HAL (Hybrid voluntary and autonomous control Assistive Limb) stelesňuje podstatu zariadenia určeného na podporu svalov známeho zo sci-fi. V realite však nemá slúžiť na boj, či zabíjanie príšer.

Prináša nádej ľuďom po úrazoch, mozgovej obrne, porážke či trpiacich na neurosvalové ochorenia, tvrdia japonskí vedci Yoshiyuki Sankai a Takeru Sakurai zo spoločnosti Cyberdyne. Technológia, kontrolovaná neurologickými signálmi z mozgu, reprezentuje novú éru vývoja v robotike, spájajúcu ľudské a robotické funkcie v takzvanej kybernike (cybernics).

Novú technológiu vonkajšieho oporného mechanizmu HAL kontroluje mozog

Rozhranie HAL využíva nervovo-svalové elektrické signály na začatie požadovaného pohybu. Podobné sa používajú v robotických oblekov vo filmoch Evangelion či Pacific Rim. Veľkosť väčšiny fiktívnych robotov je však nepraktická. Čo sa kontroly pohybu týka, mechanizmy HAL umožňujú efektívne a presné pohyby bez toho, aby zaťažovali samotné svalstvo.

Preto sú obzvlášť vhodné pre pacientov trpiacich nervovosvalovými poruchami, úrazmi chrbtice a po porážke. Navyše, mechanizmy HAL sa nastavujú podľa toho, kto ich používa: priamo lekár či terapeut pacienta, čo umožňuje terapiu našiť na mieru. Narozdiel od fiktívnych príkladov, sa hmotnosť HAL upravuje prostredníctvom kompenzovanej gravitácie, takže sa zdá, ako by nič nevážila.

V tomto prípade teda HAL predbehol exoskeletálne funkcie predstavované v sci-fi a je veľmi dobrým príkladom toho, ako kybernika vytvára nové prostriedky v medicíne.

Zdroj: seeker.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Strojové učenie môže identifikovať hekerov a plagiátorských programátorov podľa ich „odtlačkov prstov“

16.08.2018 00:25

Programátori majú vlastné štýly, odlišné od ostatných, ale tie sa dajú zistiť len preštudovaním mnohých riadkov kódu a hľadaním stôp prezrádzajúcich autora. V budúcnosti to však nebude treba. Výskumní ...

Technológie

Nový telefón Oppo F9 má výrez, ktorý na rozdiel od konkurencie vyzerá naozaj dobre

16.08.2018 00:20

Spoločnosť Oppo ohlásila nový telefón F9 s výrezom, ktorý vyzerá skvelo. Je menší a menej rušivý ako na ostatných telefónoch. Nevyžaduje extra hrubú stavovú lištu na obrazovke a pôsobí ako prirodzená ...

Technológie 1

Komentár: 32-jadrový AMD Threadripper je výzva pre Intel v počte jadier aj cene

16.08.2018 00:15

AMD v týchto dňoch ohlásilo štyri nové modely z druhej generácie procesorov Ryzen Threadripper (nazývanej aj Threadripper 2) za zabijacke ceny vzhľadom na Intel. Druhá generácia Ryzen Threadripper 29 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button