Image
15.7.2014 0 Comments

Kaspersky: Cez cloudové úložisko možno infikovať podnikové siete

kaspersky_lab.jpg Spoločnosť Kaspersky Lab analyzovala bezpečnostné riziká cloudových služieb pre firmy. Analytici najmä varujú, že cez populárne cloudové služby možno infikovať podnikové siete.

V jednom z možných scenárov sa kybernetickí zločinci zmocnia laptopu zamestnanca skrz nainštalovaného dropboxového klienta. Ak sa infikované dokumenty umiestnia do cloudových zložiek, Dropbox ich automaticky skopíruje na všetky zariadenia pripojené do podnikovej siete, ktoré rovnakú službu využívajú. Dropbox pritom nie je jediný - všetky rozšírené cloudové úložiská vrátane Microsoft OneDrive (predtým SkyDrive) a Google Drive ponúkajú funkcie automatickej synchronizácie.

Podľa anonymných dát od používateľov produktov Kaspersky Lab analytici odhadujú, že 30 % malvéru v cloudových zložkách preniklo do domácich počítačov pomocou synchronizačných mechanizmov. U podnikových používateľov je to až 50 %. U podnikových používateľov boli infikované hlavne súbory Microsoft Office, zatiaľ čo na domácich počítačoch okrem toho išlo o škodlivé aplikácie pre Android.

Analýza odhalila, že riziko infekcie podnikovej siete týmto spôsobom je relatívne malé - podobnej infekcii čelí za rok jeden z tisícky podnikových používateľov. No jediný ukradnutý počítač stačí v tomto prípade na napadnutie celej siete a spôsobenie veľkých škôd.

Ako sa brániť? Riešiť problém konfiguráciou firewallu je náročné. Účinnejšia je podľa spoločnosti Kaspersky Lab inštalácia plnofunkčnej súpravy bezpečnostného softvéru vrátane heuristickej a behaviorálne antivírusovej ochrany, ovládania prístupu (HIPS), kontroly operačného systému (System Watcher alebo Hypervisor) a ochrany pred zneužitím zraniteľností na každej pracovnej stanici v sieti. Odporúča sa aj riešenie na riadenie a ovládanie aplikácií.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Americké námorníctvo vybaví torpédoborce laserom schopným ničiť drony aj lietadlá

16.07.2019 00:05

Do námorných bojov by sa mohli čoskoro zapojiť laserové zbrane, čím boje na otvorenom mori dostanú novú dimenziu. Do roku 2021 budú americké torpédoborce vybavené lasermi schopnými identifikovať a sp ...

Bezpečnosť

Bezpečnostné kamery Wyze iba za 20 dolárov dokážu pomocou UI identifikovať ľudí

11.07.2019 07:58

Spoločnosť Wyze aktualizovala softvér svojich bezpečnostných kamier, a tak sú trochu inteligentnejšie. Dokážu identifikovať ľudí prostredníctvom umelej inteligencie. Táto funkcia je k dispozícii pre ...

Bezpečnosť

Satelity vás už nájdu kedykoľvek a kdekoľvek na planéte

04.07.2019 00:10

 V roku 2013 polícia v Grants Pass (Oregon, USA) dostala tip, že istý muž nezákonne pestuje marihuanu vo svojom dvore. Skontrolovala preto aplikáciu Google Earth a satelitný obraz spred 4 mesiacov sku ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá