Image
7.11.2018 0 Comments

Kapitál top fintech firiem narástol medziročne o 366 %

Aktuálne najlepšie fintech firmy sveta získali počas svojho fungovania financovanie od investorov vo výške 52 miliárd USD. Len za posledných dvanásť mesiacov sa navýšil objem ich kapitálu o viac ako 27 miliárd USD, čo predstavuje 366 %-ný nárast v porovnaní s minulým rokom. Rebríček naj technologických firiem vo finančnom sektore vedie Ant Financial z Číny, medzi stovkou najlepších sa najčastejšie objavili tie, ktoré prinášajú inovatívne platobné riešenia. Tieto zistenia priniesla nová štúdia Fintech 100.

KPMG a H2 Ventures, spoločnosť, ktorá sa zaoberá investíciami do fintech spoločností, zostavili aj tento rok na základe piatich faktorov rebríček top 50 etablovaných fintech firiem a top 50 „vychádzajúcich hviezd“, teda firiem, ktoré prišli s nápadmi, ktoré majú potenciál zmeniť celé odvetvie finančných služieb.

Viac ako štvrtina rebríčka Fintech100 (26 firiem) získala za posledných dvanásť mesiacov financovanie vo výške 100 miliónov USD. Prvé štyri spoločnosti z rebríčka „vychádzajúcich hviezd“ dokonca spoločne získali za posledný rok rizikový kapitál vo výške jednej miliardy USD.

V aktuálnej štúdii je zastúpených až 36 krajín, pričom v roku 2016 ich bolo iba 22. Najviac reprezentantov má v prvej stovke USA - 18 spoločností. Trojicu najúspešnejších krajín dopĺňajú Veľká Británia (12 firiem v top 100) a Čína (11 zástupcov). Región strednej a východnej Európy nemá tento rok vo Fintech100 žiadneho zástupcu.

Vrcholu top stovky dominujú fintech firmy, ktoré poskytujú zákazníkom široké portfólium finančných služieb, tzv. “Multi’s”. Z hľadiska segmentov si najlepšie viedli firmy zamerané na platobné riešenia, ktoré obsadili viac ako tretinu aktuálneho rebríčka. Dvojkou sú riešenia na poskytovanie úverov, ktorých predstavitelia obsadili 22 miest z celkového zoznamu.

„Tento rok je pozoruhodný vstupom tzv. „neo-bánk“ do rebríčka. Aktuálne je ich v prvej stovke desať. Ide o fintechy, ktoré sa odpútali od tradičných bankových biznis modelov a lákajú čoraz viac zákazníkov vďaka inovatívnym funkcionalitám a výnimočnej zákazníckej skúsenosti. Keďže Slováci sú ako klienti ochotní skúšať rôzne typy inovácií, aj tento typ bánk si pravdepodobne čoskoro nájde svoje miesto na našom trhu. Bude zaujímavé sledovať, akú profitabilitu dosiahnu,“ zhodnotil aktuálnu situáciu Peter Laco, výkonný riaditeľ KPMG na Slovensku zodpovedný za oblasť technológií a inovácií.

Čínske fintech firmy, rovnako ako minulý rok, ovládli vrchol rebríčka. V prvej päťke obsadili tri miesta, pričom Ant Financial, ktorá sa posunula zo segmentu platieb do kategórie “Multi’s”, obhájil prvú priečku.

Tab. 1 - Top 10 firiem podľa rebríčka Fintech 100 za rok 2018

1.         Ant Financial (Čína)
2.         JD Finance (Čína)
3.         Grab (Singapur)
4.         Baidu (Du Xiaoman Financial) (Čína)
5.         Sofi (USA)
6.         Oscar Health (USA)
7.         Nubank (Brazília)
8.         Robinhood (USA)
9.         Atom Bank (Veľká Británia)
10.       Lufax (Čína)

O štúdii

Rebríček Fintech100 za rok 2018 je piatou edíciou tejto štúdie. Bol zostavený po rozsiahlom celosvetovom výskume a analýze založenej na údajoch týkajúcich sa piatich faktorov: celkový získaný kapitál, rýchlosť získavania kapitálu, geografická a sektorová rozmanitosť a X-faktor, teda úroveň produktu, inovácia služby a biznis modelu. X-faktor sa aplikuje iba na spoločnosti zo zoznamu Top 50 „vychádzajúcich hviezd“. Kompletnú štúdiu si môžete stiahnuť na https://h2.vc/f100/

Autor: KPMG

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Nová Xperia™ L4 od spoločnosti Sony rozširuje svoj dostupnejší rad telefónov „L“

20.02.2020 14:55

Spoločnosť Sony dnes predstavuje Xperiu L4 – model, ktorý dopĺňa dostupnejší rad telefónov a rozširuje portfólio smartfónov zameraných na počúvanie hudby, sledovanie videí a ďalšej zábavy. Širokouhl ...

Tlačové správy

CZ: Podpora Cyberpunk 2077 v službe GeForce NOW už v deň vydania

20.02.2020 14:51

Už nyní je možné si od vývojářů CD PROJEKT RED zahrát ve službě GeForce NOW legendární sérii Witcher a zkrátit si tak čekání na jednu z nejočekávanějších her letošního roku. Fanoušci také mohou soutěž ...

Tlačové správy

Nové kupé Mercedes-AMG GLE 63 4MATIC+: spája eleganciu s dynamickým prejavom

20.02.2020 13:31

Elegantné a elektrifikované kupé s mimoriadnou agilnosťou a jazdnou dynamikou, “štvorkolka”, ktorá dosahuje skvelú trakciu a ponúka vynikajúci komfort na každý deň: nové kupé Mercedes-AMG GLE 63 (S) 4 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá