Kalifornia schválila zákon vyžadujúci nainštalovať na nových domoch solárne panely

3

Kalifornia bude podľa nového stavebného zákona, ktorý je prvý svojho druhu v USA, vyžadovať solárne panely na väčšine nových domov. Všetky novopostavené rodinné domy i bytové domy budú musieť mať od 1. januára 2020 na svojich strechách vybavenie na výrobu ekologickej elektrickej energie. Výnimku budú tvoriť len domy, ktoré sú zatienené vyššími objektmi (stromami alebo vysokými budovami) alebo nemajú priestor na umiestnenie panelov.

Zákon môže poslúžiť ako vzor pre ostatné štáty USA. Kritici sa však obávajú, že toto opatrenie bude ďalej zvyšovať už aj tak vysoké ceny nehnuteľností v štáte, pričom úspory energie budú len minimálne. Podľa odhadov zástancov však môže technológia ušetriť majiteľom domov nemálo peňazí – až 60 000 dolárov za 25 rokov. Navyše by sa tak zmenšil nápor na elektrickú sieť najmä v čase špičky.

Uvidíme, koľko štátov bude tento príklad nasledovať. Samozrejme, závisí to aj od klimatických podmienok. Vyžadovať solárne panely možno v južných štátoch, kde je veľa slnečných dní a takmer nikdy nepadá sneh. Úspory energie v severných regiónoch sú tvrdší oriešok. Kaliforniu tak zrejme bude nasledovať len málo štátov, ak vôbec.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia elektrina ekologia buducnost smart home tech

3 komentáre

Nemecko reakcia na: Kalifornia schválila zákon vyžadujúci od majitelov nainštalovať na nových domoch solárne panely

11.12.2018 11:12
V nemeckých dedinách je solárnou teplou vodou a fotovoltaikou vybavený takmer každý dom, napriek tomu, že tam padá sneh a oplatí sa im to, veď celé leto si vyrábajú vlastnú energiu, takže v dlhodobom dôsledku je návratnosť investície len otázkou času
myslím, že ľuďom by úplne stačilo keby prebytky vyrobené v lete premietli do zľavy počas zimy (ani by nemuseli byť dotované výkupné ceny ako v EU) ... sú to príklady hodné nasledovania

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať