K Alfa Centauri za 30 rokov? Projekt medzihviezdnych letov využije vesmírne nanolode

1

Anglický teoretický fyzik Stephen Hawking podporuje nový projekt ruského miliardára a vedca Jurija Milnera, ktorý plánuje vyvinúť miniatúrne vesmírne lode schopné doletieť k najbližšiemu solárnemu systému za približne 30 rokov. Najbližším solárnym systémom od Slnka je Alfa Centauri vzdialená 40 biliónov kilometrov, pričom pri použití súčasných technológií by let k nej trval približne 30-tisíc rokov.

Podľa Hawkinga by sa dal Milnerov nápad zrealizovať skôr, než by sa očakávalo. "Ak chceme prežiť ako druh, tak sa musíme presunúť k iným hviezdam. Astronómovia veria, že existuje celkom veľká šanca, že okolo niektorej z hviezd v systéme Alfa Centauri obieha planéta podobná Zemi. Viac informácií však získame v najbližších dvoch desaťročiach vďaka teleskopom, ktoré máme na Zemi a vo vesmíre. Vývoj technológií v uplynulých dvadsiatich rokoch naznačuje, že teoreticky by sa tento projekt dal uskutočniť počas jednej generácie," uviedol Hawking pre BBC News.

Milner pre tento projekt vytvoril expertnú skupinu, ktorej členovia najprv zhodnotili, či je vôbec možné vyvinúť vesmírnu loď schopnú doletieť k Alfa Centauri za 30 rokov a následne poslať späť správu. Vedci dospeli k záveru, že to možné je, ak by takáto loď mala veľkosť počítačového čipu, pričom by išlo o takzvané solárne plachetnice. Milner by chcel vyslať do vesmíru tisíc takýchto lodí, ktoré by od Zeme "odtlačil" silným laserom. Vďaka tomu by získali rýchlosť zodpovedajúcu 20 percentám rýchlosti svetla. Na to, aby sa dal tento nápad zrealizovať, však musia odborníci najprv vyvinúť miniatúrne kamery, senzory a iné prístroje, ktoré by boli súčasťou takejto vesmírnej lode, ďalej dostatočne pevnú solárnu plachtu, ktorá by vydržala niekoľkominútové pôsobenia lasera, a tiež spôsob ako dostať informácie z vesmírnej lode po jej príchode k Alfa Centauri späť na Zem. "Príbeh ľudstva je príbehom veľkých skokov. Pred 55 rokmi sa Jurij Gagarin stal prvým človekom vo vesmíre. My dnes pripravujeme ďalší veľký skok - skok ku hviezdam," uviedol Milner.

SITA

Všetky autorove články

1 komentár

123 reakcia na: K Alfa Centauri za 30 rokov. Stephen Hawking podporuje projekt medzihviezdnych letov pomocou vesmírnych nanolodí

14.4.2016 09:04
Na hlavu postavene, mal by sa najskor snazit vymysliet ako sa dostat do vesmiru(lacno), je to prekazka ktorej riesenie by sposobilo koniec slow-motion d/obyvania vesmiru.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať