Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

14

Predstavitelia zdravotníctva v Spojenom kráľovstve sa viac obávajú juhoafrickej mutácie koronavírusu ako tej britskej. Vedci sa teraz snažia určiť, či súčasné vakcíny budú účinkovať na obidva kmene, no britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol o juhoafrickom kmeni, že ide o „veľmi významný problém“. Vírusy ako SARS-CoV-2, ktoré spôsobujú COVID-19, neustále mutujú. Aj nový koronavírus prešiel významnou mutáciou, o ktorej sa predpokladá, že zvýšila jeho infekčnosť.

Vedci tieto mutácie pozorne sledujú z mnohých dôvodov. Napríklad preto, že bude treba lieky prispôsobiť novým kmeňom, ako to býva aj pri chrípke. Ďalej aj preto, že svet potrebuje poznať odpoveď na otázku, či budú ľudia, ktorí COVID-19 už prekonali, imúnni aj proti novej mutácii, alebo sa môžu reinfikovať. A napokon na prevenciu a zvládanie infekcií treba presne vedieť, ako sa tieto kmene vyvíjajú a mutujú. Dve krajiny v posledných týždňoch roku 2020 oznámili dve významné mutácie koronavírusu.

Správy o britskej mutácii B.1.1.7 a juhoafrickej 501.V2 prišli v priebehu niekoľkých dní. Podľa nich sú obe mutácie infekčnejšie ako pôvodný vírus. Britskí odborníci sa však domnievajú, že juhoafrický kmeň môže byť nebezpečnejší ako B.1.1.7, pretože môže niesť zmeny, ktoré mu umožnia odolávať očkovacím látkam. Zvýšená infekčnosť B.1.1.7 je evidentná, pretože Spojené kráľovstvo zažíva veľký nárast počtu prípadov. Kmeň však nespôsobuje závažnejšie ochorenie a zdá sa, že ľudia, ktorí COVID-19 prekonali, nie sú vystavení riziku reinfekcie. Doktor Anthony Fauci povedal, že vakcíny budú fungovať aj proti tomuto variantu.

Predplatné NEXTECH 2020

Podobne sa vyjadrili aj výrobcovia vakcín vrátane spoločností BioNTech a Moderna. Kmeň 501.V2 má síce určité podobné črty s B.1.1.7, ale nie je totožný a obsahuje niekoľko odlišných mutácií. Správy z Južnej Afriky naznačujú, že mutácia môže mať vplyv aj na závažnosť ochorenia, pretože u viacerých mladých pacientov sa vyskytli komplikácie.

Hoci vedci tvrdia, že vakcína bude účinkovať proti B.1.1.7, nie sú si istí, či to platí aj v prípade juhoafrickej verzie. Ak vakcíny nebudú účinkovať proti jednému z nových kmeňov, možno ich upraviť. Tento proces by už netrval rok. Generálny riaditeľ BioNTechu Uğur Şahin uviedol, že spoločnosť bude potrebovať šesť týždňov na úpravu vakcíny pre nový kmeň.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

PCrevue reakcia na: Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

12.1.2021 10:01
Je smutne, kam sa PCrevue dostal a o com pise... Kedysi som ho aj odoberal, davno. Bolo to o pocitacoch, hardware, software, recenzie, testy atd. Nejak som si na PCrevue spomenul a prisiel som sa pozriet. Mobily, televizory, auta, koronavirus. Ste tomu dali, gratulujem.
Reagovať

kto len to zaplatí zdravotníkom reakcia na: Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

7.1.2021 11:01
súkromné nemocnice vraj neprijímajú pacientov alebo len málo, pýtajú sa, kto im to zaplatí?
Reagovať

konšpirácia reakcia na: Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

6.1.2021 12:01
Zpochybňovať účinnosť vakcín zainteresovaní do predaja vakcín nazývajú konšpiráciou. Veď ich megabiznis by sa zrútil, keby sa rozšírilo, že ich vakcíny sú už zastaralé a treba ich permanentne aktualizovať vždy keď vírus zmutuje. Čo sa od vzniku pandémie stalo už viackrát. Lenže viacero "konšpirácii" sa časom ukázalo ako pravda.
Ja som len zvedavý kedy eu vlády uvolnia luďom už známy overený, lacný, účinný a bezpečný liek na covid, aby predišli ďalším vyčerpávajúcim ochoreniam aj zbytočným úmrtiam. Lenže aj to by znamemalo koniec toho vakcínového megabiznisu.
Reagovať

RE: konšpirácia reakcia na: konšpirácia

6.1.2021 22:01
Nadpis je cisty nezmysel. Nema vyznam rozoberat hlupost autora, ktora je jasna. Ked je vakcina na nieco, tak existuje iba jedna moznost, to ze funguje. Ak nefunguje, tak to neni vakcina na to. Ked hlupy autor pise, ze vakcina na nejaky virus, nefunguje na iny virus, ako v tomto pripade, tak nech da vypoved, a uz viac nepise verejne!
Reagovať

RE: RE: konšpirácia reakcia na: RE: konšpirácia

7.1.2021 19:01
Prosím Vy už tiež nepíšte verejne. Čudujem sa že Váš prípevok v ktorom slovíčkárite, nás ničím neobohacujete a iba nadávate autorovi, admin v PCRevue už dávno nevymazal.
Reagovať

RE: RE: RE: RE: konšpirácia reakcia na: RE: RE: konšpirácia

7.1.2021 23:01
Dajte sem link, kde píšu pravdu, iba pravdu a dokonalé články? My hlúpejší si vieme aj z tohto článku vybrať niečo poučné.
Sklamem vás ale fica som nevolil. Ale raz som volil igora, ale veľmi rýchlo som zistil že sú to hlavne manipulácie a klamstvá. Dajte tú ako písal diplomovku a o ktorej oblafol aj detektor lži. Alebo tú ako jeho žena zo dňa na deň nadobudla zmenky za 600.000 v krachujúcej Arca Capital. Alebo ako mával transparentom mŕtvej babky v parlamente, ktorú akože opatreniami zabila vtedajšia vláda a potom sa zistilo že bola z Moravy. Tento človek pre Vás nie je klamár?
A ako hovoríte, mám iq = 0 tak ma tak ľahko neurazíte. Musíte sa viac snažiť.

RE: RE: RE: konšpirácia reakcia na: RE: RE: konšpirácia

7.1.2021 22:01
Jedini, co nemaju pisat su taki ako vy. Neviete co je slovickarenie a zastavate sa klamstiev, volite klamstva ako ficovolic. Ked niekto hovori spravne, namiesto podporovania obhajujete klamstva, proste iq = 0.

RE: konšpirácia reakcia na: konšpirácia

6.1.2021 21:01
Vakcíny sú slabý biznis, kopec prachov do výskumu, kopec prachov do certifikácií a štúdií a zaočkuješ a človek už neochorie. Čo je super biznis sú lieky na potlačenie príznakov a hlavne rôzne výživové doplnky, lebo to ľudia berú neustále dookola a pri výživových doplnkoch netreba dokonca ani žiadnu štúdiu či vôbec zaberajú. Čistý zisk.
Reagovať

RE: RE: konšpirácia reakcia na: RE: konšpirácia

7.1.2021 19:01
Výživové doplnky netreba všetky hádzať do jedného vreca. Samozrejme že veľká časť z nich je podvod na ľuďoch, niektoré fungujú aspoň ako placebo a nanešťastie niektoré aj škodia.
No nie je to univerzálna pravda. Keď človek nemá vyváženú stravu, svoje telo zaťažuje jednostranne a nedáva mu dostatok času na regeneráciu veľmi pravedpodobne mu bude niečo chýbať.
Odporúčam si dať z krvi vyšetriť minimálne hladinu vitamínu D, prípadne iných vitamínov a minerálov a uvidíte čo presne potrebujete. Nestojí to tak veľa a aspoň budete vedieť čo stojí za to si kupovať.

RE: RE: konšpirácia reakcia na: RE: konšpirácia

7.1.2021 09:01
Je naivné myslieť si, že po zaočkovaní tou vakcínou už neochoriete. Ani dlhodobo osvedčené vakcíny proti chrípke vás neochránia proti kmeňom, ktoré nie sú v každoročnej špecifikácii vakcín (vytypované 2 kmene "A" a 1 kmeň "B"), nehovoriac o stále mutujúcich kmeňoch chrípky, či covidu.
A Superbiznis za Ivermectin, ktorého 1 tabletka sa v Indii predáva v prepočte za 50 centov?
Výživové doplnky áno, ludia sú pod vplyvom nekonečných reklám ochotní vyhadzovať velké peniaze za doplnky stravy, ktoré im nijako nepomôžu, ale im ani neuškodia.

hlupost reakcia na: Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

6.1.2021 09:01
Akýkoľvek, čo i len malý intelekt u novinára je vzácny a nedostatkový artikel.
Reagovať

RE: hlupost reakcia na: hlupost

6.1.2021 10:01
Bohužiaľ väčšina čitateľov síce intelekt má, ale je skrz naskrz prerastený paranojou. Hláste sa u svojho ošetrujúceho lekára.

. reakcia na: Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam

6.1.2021 01:01
To je co za klamarsky nadpis miesajuci hrusky so zemiakmi?
Reagovať

RE: . reakcia na: .

6.1.2021 10:01
Pomiešalo sa vám to.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať