Image
14.5.2019 0 Comments

Jeff Bezos predstavil nový raketový motor a pristávací modul Blue Moon, ktorý umožní návrat ľudí na Mesiac

Spoločnosť Blue Origin postavila mesačný lander vhodne nazvaný Blue Moon. Jeff Bezos a jeho vesmírna spoločnosť spojili svoje úsilie s NASA a chcú v najbližších rokoch umožniť návrat ľudí na Mesiac. Blue Origin, do ktorého Bezos investuje každý rok viac ako 1 miliardu dolárov prostredníctvom predaja svojich akcií Amazonu, vyvíja nový motor nazvaný BE-7 s ťahom 13 560 Nm, ktorý je dostatočne silný na to, aby poháňal raketu prevážajúcu lander a jeho veľké užitočné zaťaženie do vesmíru.

Pozostáva do značnej miery z „tlačených“ súčastí a jeho prvý test by sa mohol uskutočniť už v lete. Teraz predstavený lander môže niesť 3,6-tonový náklad, ale pracuje sa aj na variante, ktorý je schopný niesť až 6,5 t. Hoci Bezos nespomínal konkrétne dátumy, cieľ vlády je dostať Američanov späť na Mesiac do roku 2024.

Iniciatíva Blue Moon má zámer vybudovať na povrchu Mesiaca infraštruktúru umožňujúcu podnikateľom začať s výstavbou vesmírnych podnikov. Bezos sa vyjadril, že Mesiac je dobré miesto na výrobu, pretože doprava materiálov tam vďaka nižšej gravitácii vyžaduje 24-krát menej energie ako na Zemi. „Je čas vrátiť sa na Mesiac a tentoraz tam aj zostať,“ povedal Bezos.

Okrem lunárneho landera Blue Origin vyvíja aj dve vesmírne lode. New Shepard je suborbitálna raketa určená na krátko trvajúce lety pre vesmírnych turistov. Vyletí do výšky 100 kilometrov, kde sa od nej oddelí kapsula, ktorá bude pôsobením hybnosti pokračovať smerom nahor. Ľudia na palube budú vystavení niekoľkým minútam mikrogravitácie predtým, ako kapsula začne klesať na Zem na troch padákoch. New Shepard sa vráti na Zem nezávisle.

New Glenn, ktorý má byť dokončený v roku 2021, bude schopný dopraviť 45 000 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme. Obe raketové platformy sú určené na opätovné použitie.

Zdroj: engadget.comtechcrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

18.02.2020 00:05

Vedci z University of Chicago skonštruovali experimentálny náramok vybavený 24 reproduktormi, ktoré vysielajú ultrazvukové signály.  Tento zvuk je pre väčšinu uší nepočuteľný (možno s výnimkou mladých ...

Výskum

Molekulárny „vypínač“ zápalu môže pomôcť pri liečbe chorôb a zvrátení starnutia

17.02.2020 00:15

Chronický zápal vzniká vtedy, keď staroba, stres či toxíny zo životného prostredia udržujú náš imunitný systém v nadmernom zaťažení, a môže prispievať k mnohým ochoreniam, ako sú Parkinsonova či Alzhe ...

Výskum

Robotizovaná supermikrochirurgia pracuje s presnosťou 0,3 mm

13.02.2020 00:15

Vedci z Maastrichtskej univerzity zostavili skupinu 20 žien s lymfedémom, čo je stav súvisiaci s rakovinou prsníka, pri ktorom sa prebytočná tekutina zhromažďuje v tkanivách a spôsobuje opuch. Všetky ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá