Image
14.5.2019 0 Comments

Jeff Bezos predstavil nový raketový motor a pristávací modul Blue Moon, ktorý umožní návrat ľudí na Mesiac

Spoločnosť Blue Origin postavila mesačný lander vhodne nazvaný Blue Moon. Jeff Bezos a jeho vesmírna spoločnosť spojili svoje úsilie s NASA a chcú v najbližších rokoch umožniť návrat ľudí na Mesiac. Blue Origin, do ktorého Bezos investuje každý rok viac ako 1 miliardu dolárov prostredníctvom predaja svojich akcií Amazonu, vyvíja nový motor nazvaný BE-7 s ťahom 13 560 Nm, ktorý je dostatočne silný na to, aby poháňal raketu prevážajúcu lander a jeho veľké užitočné zaťaženie do vesmíru.

Pozostáva do značnej miery z „tlačených“ súčastí a jeho prvý test by sa mohol uskutočniť už v lete. Teraz predstavený lander môže niesť 3,6-tonový náklad, ale pracuje sa aj na variante, ktorý je schopný niesť až 6,5 t. Hoci Bezos nespomínal konkrétne dátumy, cieľ vlády je dostať Američanov späť na Mesiac do roku 2024.

Iniciatíva Blue Moon má zámer vybudovať na povrchu Mesiaca infraštruktúru umožňujúcu podnikateľom začať s výstavbou vesmírnych podnikov. Bezos sa vyjadril, že Mesiac je dobré miesto na výrobu, pretože doprava materiálov tam vďaka nižšej gravitácii vyžaduje 24-krát menej energie ako na Zemi. „Je čas vrátiť sa na Mesiac a tentoraz tam aj zostať,“ povedal Bezos.

Okrem lunárneho landera Blue Origin vyvíja aj dve vesmírne lode. New Shepard je suborbitálna raketa určená na krátko trvajúce lety pre vesmírnych turistov. Vyletí do výšky 100 kilometrov, kde sa od nej oddelí kapsula, ktorá bude pôsobením hybnosti pokračovať smerom nahor. Ľudia na palube budú vystavení niekoľkým minútam mikrogravitácie predtým, ako kapsula začne klesať na Zem na troch padákoch. New Shepard sa vráti na Zem nezávisle.

New Glenn, ktorý má byť dokončený v roku 2021, bude schopný dopraviť 45 000 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme. Obe raketové platformy sú určené na opätovné použitie.

Zdroj: engadget.comtechcrunch.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

24.05.2019 00:05

V roku 2018 dosiahli globálne emisie CO2 rekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energ ...

Výskum 4

Možno už o desať rokov sa budú ľudské embryá pestovať v umelých materniciach

23.05.2019 00:15

Vedci plánujú v najbližších rokoch pestovať ľudské embryá v laboratóriu s použitím high-tech umelých materníc. Ako uvádza britský denník Metro, lekári z Detskej nemocnice vo Filadelfii už rokujú s ame ...

Výskum 2

Vytvorili najhlasnejší zvuk pod vodou. Rekordných 270 dB sa rovná hluku dvoch prúdových motorov pri vzlete

23.05.2019 00:10

Americkí vedci umelo vytvorili najhlasnejší možný zvuk pod vodou. Zaznamenaný bol zvuk na úrovni 270 decibelov, ekvivalentný hluku dvoch prúdových motorov pri vzlietaní. Zvuk bol vytvorený výkonným rö ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TechFest 2019

Najnovšie videá

Cyber Central Malware Analysis Training


PC forum button