Image
4.11.2015 0 Comments

Jednotný digitálny trh si podľa EK vyžaduje väčšiu spoluprácu

Jednotný digitálny trh v EÚ si vyžaduje väčšiu spoluprácu. Vyhlásil to v utorok v rámci konferencie ITAPA 2015 - No Borders vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Podľa neho by sa mal predovšetkým uľahčiť prístup ľudom a podnikom k digitálnym tovarom a službám v celej EÚ. Taktiež by sa mali zlepšiť elektronické komunikačné siete, nevyhnutné sú špičkové telekomunikačné služby. Ďalšou oblasťou je lepšie využite technológií. Európska komisia podľa Chreneka do konca budúceho roka predstaví 16 rôznych opatrení, na ktorých bude jednotný digitálny trh stáť.

Opatrenia sa týkajú okrem iného zlepšenia online prístupu, odstránenia geografického blokovania internetových stránok, lepšieho využívania veľkých dát, či zjednotenia ochrany autorských práv. "Dnes máme spleť 28 národných trhov s rôznymi reguláciami, a preto potrebujeme vytvoriť skutočný jednotný digitálny trh," poznamenal Chrenek. Plne funkčný jednotný digitálny trh EÚ môže ročne priniesť do európskej ekonomiky 415 miliárd eur.

Vedúci zastúpenia EK sa dotkol aj témy informatizácie spoločnosti na Slovensku. "Slovensko dostalo naozaj veľkú šancu využiť európske prostriedky. Na obdobie rokov 2007 - 2013 dostalo 845 miliónov, dokonca pôvodne to bolo viac, ale časť určená na rozšírenie širokopásmového internetu do vidieckych oblastí, nebola realizovaná, bola presunutá," priblížil Chrenek. Dodal, že zatiaľ z tých 845 miliónov eur, nie je vidieť výsledky. Osobitne Chreneka mrzí stav elektronizácie zdravotníctva (eHealth) a digitálneho katastra. Obsah služieb, ktoré môžu občania využívať cez Ústredný portál verejnej správy je taktiež podľa neho nízky. Vedúci zastúpenia EK však verí, že viaceré projekty, ktoré v súčasnosti končia, prinesú zlepšenie.

Na obdobie rokov 2014 - 2020 dostane Slovensko na informatizáciu verejnej správy z EÚ 805 miliónov eur. "Verím, že mnohé oblasti sa pohnú dopredu, napríklad prístup k širokopásmovému internetu pre celé Slovensko už musí byť zabezpečený," uzavrel Chrenek.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Zaujímate sa o súčasný stav platformy .NET? Navštívte Gopas. Net DevDays!

24.02.2020 00:00

Špeciálny projekt Máloktoré odvetvie sa vyvíja tak rýchlo ako IT a nič v IT sa nemení tak rýchlo ako development. Ak chcete zostať v obraze, tak môžete sledovať online zdroje, ale nie je nič tak efek ...

Informatizácia 2

Voľné pracovné miesta

17.02.2020 00:00

Špeciálny projekt Prešovský samosprávny kraj hľadá záujemcov pre obsadenie týchto pracovných pozícií: Dátový analytik – IT senior Dátový architekt – IT senior Dátový špecialista – IT senior Pracov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá