Jedlé batérie budú napájať medicínske snímače a vysielače, ktoré budeme prehĺtať

Technológie
0

Predstavte si, že užívate tabletky obsahujúce senzor, ktorý zbiera údaje o stave vášho organizmu a bezdrôtovo ich odosiela vášmu lekárovi. Ten potom môže podľa nich upraviť dávkovanie. Požívateľné lekárske prístroje sú veľký prísľub do budúcnosti, problém je však vybaviť ich zdrojom energie bezpečným pre naše telo.

O to sa teraz snaží tím vedcov z Univerzity Carnegie Mellon pod vedením Christophera Bettingera, podľa ktorého by takéto elektronické zariadenia mohli byť veľmi užitočné na diagnostiku alebo liečbu ochorení. „Ale ak chceme, aby sa takéto zariadenie pravidelne prehltlo, treba premýšľať o problémoch toxicity. Preto musíme pracovať s biologicky založenými materiálmi, ktoré by mohli nahradiť rôzne rádiové súčiastky,“ vyhlásil Bettinger.

Bettinger a jeho tím už vyvinuli batériu z melanínu, pigmentu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našej koži, vlasoch a očiach a chráni naše telo pred voľnými radikálmi, ale má schopnosť aj viazať a rušiť väzbu kovových iónov, čo je chemický proces tvoriaci kľúčovú funkciu batérií. Okrem melanínu obsahuje batéria aj ďalšie biologicky kompatibilné materiály, ako je napríklad oxid mangánu, medi a železa. Zistili, že melanínová batéria môže napájať 5-miliwattové zariadenia až počas 18 hodín. V tele sa rozloží v priebehu najviac 20 hodín.

Požívateľné batérie nie sú novinka, ale predošlé typy neboli biologicky odbúrateľné a museli sa z tela vylúčiť. Ich časté používanie mohol spôsobiť ujmu. Tím z Carnegie Mellon teraz experimentuje s batériami z iných biologicky rozložiteľných materiálov, ako je napr. pektín. Ďalší krok bude vytvorenie bezpečného stráviteľného obalu na batériu.

Zdroj: popsci.com

Redakcia

Všetky autorove články
baterie medicinske snimace

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať