SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Je vám doma smutno? Zaobstarajte si virtuálnu priateľku v sklenom valci

Technológie
2

Tokijská spoločnosť Vinclu prichádza s novým typom virtuálnej asistentky. „Prvý virtuálny domáci robot“ Gatebox sa skladá z priehľadného valca s výškou 520 mm, umiestneného na plastovej základni, v ktorom je drobná manga dievčina Aizuma Hikari. Navrhol ju dizajnér  Taro Minoboshi a hlas jej prepožičala japonská herečka Yuka Hiyamizu.

Gatebox je určený pre osamelých ľudí, ktorí potrebujú spoločnosť. Okrem pripomínania udalostí z kalendára a informácií o počasí je schopný aj realistickej osobnej komunikácie.

Hoci digitálne osobné asistentky ako Siri či Alexa sú efektívne a majú aj istý suchý humor, Gatebox je trochu viac. Je to citlivá priateľka, ktorá je smutná, ak odchádzate z domu, pošle vám do práce textovú správu, kde sa informuje, kedy sa vrátite, je „osamelá“, ak prídete neskoro, zažne svetlo, keď očakáva váš návrat, dokonca s vami sleduje televíziu s vlastným holografickým hrnčekom kakaa.

Umelá inteligencia Gateboxu sleduje zvyky majiteľa, napr. kedy ráno vstáva a kedy sa večer vracia domov, a prispôsobuje sa im. Výrobca sľubuje aj aktualizáciu softvéru a rozšírenie možností zariadenia. V súčasnosti možno Aizumu prebudiť stlačením tlačidla a viesť s ňou jednoduchý rozhovor s obmedzenou slovnou zásobou. Dokáže sledovať pohyb vlastníka a rozpozná jeho tvár či hlas.

K dispozícii je aj aplikácia pre iOS a Android s funkciou četu, ktorá umožňuje nielen posielanie pripomienok majiteľovi, ale aj zapojenie do konverzácie.

Gatebox má hmotnosť 5 kg a je navrhnutý tak, aby sa dal ľahko umiestniť v bežnom byte. Funguje na striedavý prúd od 100 do 240 V a zahŕňa stereofónny reproduktor, kameru, mikrofón, sledovacie senzory, snímač teploty a vlhkosti a svetelný senzor. Na poskytnutie ilúzie hologramu postavičky využíva systém na zadnú projekciu. Disponuje pripojením Wi-Fi a bluetooth, ako aj infračerveným systémom na ovládanie osvetlenia a domácich spotrebičov. Nechýbajú ani HDMI a PC vstupy, ktoré umožňujú majiteľovi vykonať isté modifikácie.

Gatebox sa dá predobjednať v Japonsku a USA za 2520 USD, dodávky by sa mali začať v januári.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Vinclu

2 komentáre

No, urcite reakcia na: Je vám doma smutno? Zaobstarajte si virtuálnu priateľku v sklenom valci

4.1.2017 10:01
lepsie ako smradlavy uslintany pes. Hlavne pre okolie.
Reagovať

Svet už ozaj začína byť reakcia na: Je vám doma smutno? Zaobstarajte si virtuálnu priateľku v sklenom valci

29.12.2016 18:12
chorý 6 miliard ludí a väčšina je osamelá.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať