Image
7.10.2018 0 Comments

Jazdili sme s novým Ford Focus

Spoločnosť Ford usporiadala pre novinárov prezentáciu novej generácie jej obľúbeného modelu Ford Focus. Počas dvoch dní sme mali možnosť vyskúšať si novinku vo viacerých verziách za jazdy a okrem klasickej 5 dverovej verzie sme po prvý krát mohli vyskúšať aj novú verziu Combi.

Naša testovacia jazda začala v úplne novom showroome Fordu, JR-Car v Žiline ktorý je zároveň prvý s novým dizajnom značky. Skúšobná jazda potom viedla cez Terchovú a Lúčky až do Jasnej.

Nový Ford Focus je rodinný automobil strednej veľkosti. Prichádza so štýlovejším dizajnom a priestorom ktorý je väčší ako kedykoľvek predtým. Nové verzie zahŕňajú aj luxusný Focus Vignale a tiež Focus Active inšpirovaný vozidlami typu SUV. Nový Focus má vďaka svojej športovej siluete výborné aerodynamické vlastnosti. Jednotlivé verzie vozidla s dlhou kapotou a robustnými zadnými bokmi sa navzájom odlišujú jedinečnými prvkami, ako sú napríklad lesklé hliníkové detaily v exteriéri verzie Vignale, veľký spojler a otvorené prieduchy v prednej časti verzie STLine či kontrastné strieborné nájazdové kryty vpredu a vzadu vo verzii Active.

Nový päťdverový Focus hatchback a tiež na rodiny orientovaný Focus kombi prináša komplexný rad vyspelých jazdných technológií, ktoré vodičom uľahčujú jazdu v hustej premávke, poskytujú lepšiu viditeľnosť v tme a zároveň dokážu vozidlo zaparkovať po jednoduchom stlačení a podržaní tlačidla, prípadne predísť nehode. K bezpečnej  jazde prispievajú vyspelé asistenčné systémy ako je adaptívny tempomat, systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Systém Stop & Go umožňuje úplne zastaviť vozidlo v hustej premávke. Ak zastavenie trvá kratšie ako 3 sekundy, vozidlo sa automaticky rozbehne. Ak zastavenie trvá dlhšie ako 3 sekundy, vodič môže stlačiť tlačidlo na volante alebo zošliapnuť plynový pedál a rozbehnúť sa.

Systém rozpoznávania dopravných značiek umožňuje prispôsobiť rýchlosť podľa aktuálne prečítaných z dopravných značiek alebo informácií z palubného navigačného systému. Ten spolupracuje aj so systémom prediktívneho osvetlenia zákrut podľa značiek ktorý vopred upravuje svetelný lúč svetlometov adaptívneho predného osvetlenia a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom. Pomocou dopredu nasmerovanej kamery monitoruje značenie jazdného pruhu až 65 metrov pred vozidlom a zaznamenáva dopravné značky kruhového objazdu, STOP a prednosti v jazde. Vo výbave sú okrem toho aj adaptívne diaľkové svetlá , ktoré zabraňujú náhodnému oslneniu ostatných vodičov a pomáhajú osvetliť väčšiu časť cesty v noci. Novinkou je tiež priehľadový displej (HUD), vďaka ktorému môže vodič neustále sledovať cestu , informácie sa premietajú do jeho zorného poľa.

A aktívny parkovací asistent 2 ovláda v novej verzii radenie prevodových stupňov dopredu a dozadu, plynový a brzdový pedál a aj riadenie – a automaticky navedie vozidlo na kolmé alebo pozdĺžne parkovacie miesto iba o 1,1 metra dlhšie než samotné vozidlo. Vodič môže ovládať pohyb vozidla jednoduchým zaradením neutrálnej polohy a podržaním jediného tlačidla na stredovej konzole.

K ďalšej bezpečnostnej vývbave patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov, asistent riadenia pri úhybnom manévri, systém monitorovania mŕtveho uhla so systémom upozornenia na križujúce vozidlá, širokouhlá spätná kamera, systém výstrahy pred jazdou v rotismere a systém brzdenia po nehode. Nový Focus tiež prináša technológiu zabudovaného modemu FordPass Connect, čím sa vozidlo premení na mobilný prístupový bod Wi-Fi s možnosťou pripojenia až 10 zariadení. Modem FordPass Connect podporuje aktualizácie Live Traffic pre navigačný systém a pomocou mobilnej aplikácie FordPass umožňuje vodičom jednoducho vyhľadať vozidlo na rozľahlých parkoviskách nákupných centier, skontrolovať množstvo paliva, zamknúť a odomknúť vozidlo na diaľku či ho dokonca diaľkovo naštartovať.

Pre mobilné telefóny je možné použiť bezdrôtové nabíjanie, pričom zariadenia môžu počas nabíjania zostať pripojené k systému komunikácie a zábavy SYNC 3 cez rozhranie Bluetooth.

Systém SYNC 3 umožňuje vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie, klimatizácie a pripojených smartfónov pomocou gest priblíženia a posunutia na 8-palcovom dotykovom displeji a pomocou jednoduchých hlasových povelov, pričom je kompatibilný s funkciami Apple CarPlay a Android Auto™. S novým audiosystémom B&O PLAY s výkonom 675 wattov si cestujúci užijú hudbu v maximálnej miere. Možno ju prehrávať cez FordPass Connect alebo zo smartfónu.

Novinka ponúka viacero motorizácií z ktorých si zákazníci budú môcť vybrať.

-  1,0-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 85, 100 a 125 koní

-  nový 1,5-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 150 a 182 koní

-  nový 1,5-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 95 a 120 koní

- 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 150 koní

Zákazníci si tiež môžu vybrať niektorú z manuálnych šesťstupňových prevodoviek, prípadne nový 8 stupňový automat.

Po skúšobnej jazde musíme oceniť dostatok miesta v kabíne a príjemné jazdné vlastnosti. Ovládanie je oproti predchádzajúcim generáciám prehľadnejšie a jednoduchšie. Bližšie informácie vám prinesieme v samostatnej recenzii vozidla v niektorom z ďalších čísiel nášho magazínu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

ANTIK SMART City E-kolobežka

05.02.2019 13:57

Hliníková skladacia elektrická kolobežka má moderný dizajn, jednoducho sa prenáša a jej parametre zaujmú aj náročnejších používateľov. Má elektrickú aj mechanickú brzdu, ­pričom obe sú spojené s brzdo ...

Magazín

Asistenčné systémy vozidiel / 2. časť

04.02.2019 13:37

V predchádzajúcej časti seriálu sme začali tému asistenčných systémov vozidiel a dozvedeli ste sa o viacerých najpoužívanejších, ako je ABS, ESP, adaptívny tempomat a pod. Ako uvidíte, moderné vozidlá ...

Magazín

Mazda CX5 2.5 Skyactiv-G194 AWD A/T Revolution Top: Najväčšia „atmosféra“ s výbornou výbavou

04.02.2019 13:16

Nová generácia Mazdy CX5 osloví výrazným dizajnom, charakterizovaným filozofiou KODO. Nezameniteľná maska chladiča s chrómovaným spodným lemom, prechádzajúca do rozširujúcich sa svetiel s okom, dáva v ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button