Image
7.10.2018 0 Comments

Jazdili sme s novým Ford Focus

Spoločnosť Ford usporiadala pre novinárov prezentáciu novej generácie jej obľúbeného modelu Ford Focus. Počas dvoch dní sme mali možnosť vyskúšať si novinku vo viacerých verziách za jazdy a okrem klasickej 5 dverovej verzie sme po prvý krát mohli vyskúšať aj novú verziu Combi.

Naša testovacia jazda začala v úplne novom showroome Fordu, JR-Car v Žiline ktorý je zároveň prvý s novým dizajnom značky. Skúšobná jazda potom viedla cez Terchovú a Lúčky až do Jasnej.

Nový Ford Focus je rodinný automobil strednej veľkosti. Prichádza so štýlovejším dizajnom a priestorom ktorý je väčší ako kedykoľvek predtým. Nové verzie zahŕňajú aj luxusný Focus Vignale a tiež Focus Active inšpirovaný vozidlami typu SUV. Nový Focus má vďaka svojej športovej siluete výborné aerodynamické vlastnosti. Jednotlivé verzie vozidla s dlhou kapotou a robustnými zadnými bokmi sa navzájom odlišujú jedinečnými prvkami, ako sú napríklad lesklé hliníkové detaily v exteriéri verzie Vignale, veľký spojler a otvorené prieduchy v prednej časti verzie STLine či kontrastné strieborné nájazdové kryty vpredu a vzadu vo verzii Active.

Nový päťdverový Focus hatchback a tiež na rodiny orientovaný Focus kombi prináša komplexný rad vyspelých jazdných technológií, ktoré vodičom uľahčujú jazdu v hustej premávke, poskytujú lepšiu viditeľnosť v tme a zároveň dokážu vozidlo zaparkovať po jednoduchom stlačení a podržaní tlačidla, prípadne predísť nehode. K bezpečnej  jazde prispievajú vyspelé asistenčné systémy ako je adaptívny tempomat, systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu. Systém Stop & Go umožňuje úplne zastaviť vozidlo v hustej premávke. Ak zastavenie trvá kratšie ako 3 sekundy, vozidlo sa automaticky rozbehne. Ak zastavenie trvá dlhšie ako 3 sekundy, vodič môže stlačiť tlačidlo na volante alebo zošliapnuť plynový pedál a rozbehnúť sa.

Systém rozpoznávania dopravných značiek umožňuje prispôsobiť rýchlosť podľa aktuálne prečítaných z dopravných značiek alebo informácií z palubného navigačného systému. Ten spolupracuje aj so systémom prediktívneho osvetlenia zákrut podľa značiek ktorý vopred upravuje svetelný lúč svetlometov adaptívneho predného osvetlenia a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom. Pomocou dopredu nasmerovanej kamery monitoruje značenie jazdného pruhu až 65 metrov pred vozidlom a zaznamenáva dopravné značky kruhového objazdu, STOP a prednosti v jazde. Vo výbave sú okrem toho aj adaptívne diaľkové svetlá , ktoré zabraňujú náhodnému oslneniu ostatných vodičov a pomáhajú osvetliť väčšiu časť cesty v noci. Novinkou je tiež priehľadový displej (HUD), vďaka ktorému môže vodič neustále sledovať cestu , informácie sa premietajú do jeho zorného poľa.

A aktívny parkovací asistent 2 ovláda v novej verzii radenie prevodových stupňov dopredu a dozadu, plynový a brzdový pedál a aj riadenie – a automaticky navedie vozidlo na kolmé alebo pozdĺžne parkovacie miesto iba o 1,1 metra dlhšie než samotné vozidlo. Vodič môže ovládať pohyb vozidla jednoduchým zaradením neutrálnej polohy a podržaním jediného tlačidla na stredovej konzole.

K ďalšej bezpečnostnej vývbave patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov, asistent riadenia pri úhybnom manévri, systém monitorovania mŕtveho uhla so systémom upozornenia na križujúce vozidlá, širokouhlá spätná kamera, systém výstrahy pred jazdou v rotismere a systém brzdenia po nehode. Nový Focus tiež prináša technológiu zabudovaného modemu FordPass Connect, čím sa vozidlo premení na mobilný prístupový bod Wi-Fi s možnosťou pripojenia až 10 zariadení. Modem FordPass Connect podporuje aktualizácie Live Traffic pre navigačný systém a pomocou mobilnej aplikácie FordPass umožňuje vodičom jednoducho vyhľadať vozidlo na rozľahlých parkoviskách nákupných centier, skontrolovať množstvo paliva, zamknúť a odomknúť vozidlo na diaľku či ho dokonca diaľkovo naštartovať.

Pre mobilné telefóny je možné použiť bezdrôtové nabíjanie, pričom zariadenia môžu počas nabíjania zostať pripojené k systému komunikácie a zábavy SYNC 3 cez rozhranie Bluetooth.

Systém SYNC 3 umožňuje vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie, klimatizácie a pripojených smartfónov pomocou gest priblíženia a posunutia na 8-palcovom dotykovom displeji a pomocou jednoduchých hlasových povelov, pričom je kompatibilný s funkciami Apple CarPlay a Android Auto™. S novým audiosystémom B&O PLAY s výkonom 675 wattov si cestujúci užijú hudbu v maximálnej miere. Možno ju prehrávať cez FordPass Connect alebo zo smartfónu.

Novinka ponúka viacero motorizácií z ktorých si zákazníci budú môcť vybrať.

-  1,0-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 85, 100 a 125 koní

-  nový 1,5-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 150 a 182 koní

-  nový 1,5-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 95 a 120 koní

- 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 150 koní

Zákazníci si tiež môžu vybrať niektorú z manuálnych šesťstupňových prevodoviek, prípadne nový 8 stupňový automat.

Po skúšobnej jazde musíme oceniť dostatok miesta v kabíne a príjemné jazdné vlastnosti. Ovládanie je oproti predchádzajúcim generáciám prehľadnejšie a jednoduchšie. Bližšie informácie vám prinesieme v samostatnej recenzii vozidla v niektorom z ďalších čísiel nášho magazínu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

HONDA CR-V 2.0 i-MMD Hybrid, 2WD, Lifestyle / Inovatívne hybridné SUV

06.06.2019 13:09

Honda si svojím SUV CR-V získava zákazníkov už od roku 1995, najnovšia generácia však ako prvá prichádza aj s hybridným pohonom. Hybrid dnes už nájdete v ponuke viacerých automobiliek, no Honda prichá ...

Magazín

Elektromobilita alebo vodík? V ťažkej doprave

06.06.2019 11:38

Rovnako ako pri individuálnej doprave osôb existuje v Európe regulačný tlak aj na znižovanie emisií vo verejnej doprave. Európska únia si do nasledujúcich rokov stanovila ciele, ktoré do roku 2050 pre ...

Magazín

Výrazne účinnejší slovenský kolektor

06.06.2019 11:33

 V rámci nepretržitého hľadania efektívnejších obnoviteľných zdrojov prebieha aj vývoj v oblasti slnečných kolektorov. Slnečné kolektory predstavujú perspektívny spôsob využitia slnečnej energie, mome ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button