Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

Technológie
1

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením.

Robot zhotovený na Tokijskej univerzite rieši problém prehrievania vypotením vody na svojej kovovej konštrukcii. To umožňuje zachovať štíhlu konštrukciu a zároveň vykonávať úlohy, ktoré by predtým pre prehrievanie motorov neboli možné. Humanoidný robot napríklad dokázal robiť kľuky nepretržite 11 minút. Môže takisto bežať pol dňa, pričom vylúči asi šálku deionizovanej vody.

Robot nazvaný Kengoro je vysoký 1,7 m, má 108 pohybových motorov a potí vodu zo svojho pevného hliníkového rámu. Keďže rám je zhotovený 3D tlačou, tím bol schopný meniť hustotu – priepustné kanáliky vložené  v kove sú oveľa redšie, aby nimi mohla presakovať deionizovaná voda. Pri tejto technológii voda vyplní porézny kov ako špongiu a potom sa odparuje, čím ochladzuje okolité súčasti.

Testy ukazujú, že tento spôsob chladenia funguje trikrát lepšie ako chladenie vzduchom a výrazne lepšie ako cirkulácia vody cez vnútorný kanál, hoci nie tak účinne ako tradičný radiátor s použitím aktívneho chladenia.

Kengoro je šiesty biologicky inšpirovaný robot z tokijského laboratória, zameraný je na pevnosť a trvanlivosť. Predchádzajúce modely mali napodobňovať ľudské ramená a kolená, ten najnovší zasa vylučovací systém. Tím pracuje aj na robotoch, ktoré sú určené na pomoc seniorom.

Zdroj: qz.com

spectrum.ieee.org

Redakcia

Všetky autorove články
robot Kengoro

1 komentár

čiže.. reakcia na: Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

21.10.2016 11:10
ten robot bude zrejme potrebovať aj piť tekutiny... 2 litre denne, v lete aj viac :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať