Japonsko vypustilo kozmickú loď na zbieranie „vesmírneho odpadu“. Využije na to elektromagnetické lano

1

Japonská nákladná kozmická loď Kounotori (v japončine bocian) odštartovala z ostrova Tanegašima v sobotu 10. decembra a mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Okrem toho, že má pre astronautov dopraviť rôzne materiály vrátane batérií a pitnej vody, je vybavená aj elektromagnetickým lanom, ktoré je zhotovené z tenkých drôtov z nehrdzavejúcej ocele a hliníka a má pritiahnuť vesmírny odpad, tvorený kusmi starých satelitov a rakiet.

Lano má dĺžku 700 metrov a jeho hojdanie bude mať spomaľujúci účinok na vesmírny odpad, ktorý by sa tak dostal na stále nižšiu obežnú dráhu, až by napokon zhorel v atmosfére. Týmto spôsobom sa však podľa odborníkov odstránia len väčšie kusy odpadu.

Počas 50 rokov prieskumu vesmíru sa na obežnej dráhe nazhromaždilo podľa odhadu vedcov asi 100 miliónov rôznych úlomkov a trosiek, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre satelity a kozmické lode. Každoročne sa vyskytnú stovky kolízií.

Podľa hovorcu Japonskej agentúry pre vesmírny prieskum (JAXA - Japan Aerospace Exploration Agency) sa systém na zber nežiaduceho odpadu začne pravidelne používať v polovici budúceho desaťročia.

Zdroj: phys.org

Redakcia

Všetky autorove články
ISS

1 komentár

Hanba reakcia na: Japonsko vypustilo kozmickú loď na zbieranie „vesmírneho odpadu“. Využije na to elektromagnetické lano

14.12.2016 14:12
Lano nie je elektromagnetické! Lano je vodivé a keďže sa pohybuje v elektromagnetickom poli zeme indikuje sa v ňom elektromagnetické pole a to v interakcii s magnetickým polom zeme vytvára brzdiaci účinok na satelit, ku ktorému je pripevnemé. Nejde o žiaden "hojdací účinok". V budúcnosti by mali byť týmto lanom vybavené všetky satelity, ktoré budú po plánovanej činnosti stiahnuté z orbity buď korekciou pomocou motoru , alebo rozvinutím tohto lana.

Takto sa tu referuje o objavoch?

The idea is that one end of the strip will be attached to one of the thousands of dead satellites or bits of rocket that are jamming up space and endangering working equipment.

The electricity generated by the tether as it swings through the Earth's magnetic field is expected to have a slowing effect on the space junk, which should, scientists say, pull it into a lower and lower orbit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať